Kapat

Helicobacter pylori bakterisini ne öldürür ?

Anasayfa
Sağlık Helicobacter pylori bakterisini ne öldürür ?

Helicobacter pylori insanların midelerinde yaygın olarak bulunan ve mide rahatsızlıklarına yol açan bir bakteridir. Ülkemiz insanlarının yaklaşık %70’inde bu bakteri bulunmaktadır.

Helicobacter pylori ne derece riskli ?

Midesinde Helicobacter pylori bakterisi olan kişilerin yaklaşık %10 ila %15’inde mide rahatsızlıkları baş göstermektedir. Bu mide rahatsızlıkları;

 • Gastrit
 • Peptik ülser
 • Duodenal ülser
 • Mide kanseri

Şeklinde sayılabilir. Midesinde Helicobacter pylori bulunmasına rağmen hiçbir şikayeti olmayanların oranı ise yaklaşık %85’tir.

Helicobacter pylori enfeksiyonunu ne tetikler ?

İnsanların yarısından çoğunda Helicobacter pylori bulunur. Helicobacter pylori bazılarında enfeksiyona neden olurken bazılarında ömür boyunca hiç enfeksiyona neden olmaz.

Bu durumun sebepleri şunlardır:

 • Helicobacter pylori’nin midede az veya fazla miktarda bulunuyor olması
 • Kişinin bağışıklık sisteminin ne derece güçlü olduğu
 • Kişinin anti asit ilaçlarını kullanıp kullanmadığı
 • Kişinin beslenme alışkanlıkları
 • Kişinin Helicobacter pylori mikrobunu hangi yaşta kaptığı

Helicobacter pylori’nin bir numaralı düşmanı oldukça asidik ve yakıcı nitelikte olan mide sıvısıdır. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması, mide rahatsızlıkları için kullanılan anti asit ilaçları ve yanlış beslenme mide sıvısının yakıcılık derecesini azaltmakta ve Helicobacter pylori’nin mide çeperine tutunup hayatta kalmasına imkan sağlamaktadır.
Çocukların bağışıklık sistemi henüz yetişkinler kadar gelişmiş olmadığından çocuklukta Helicobacter pylori’ye maruz kalan kişilerde enfeksiyon gelişme ihtimali yüksektir.

Helicobacter pylori tedavi edilmeli mi ?

Eğer enfeksiyona yol açmıyorsa Helicobacter pylori için bir tedavi sürecine gerek yoktur. Çünkü Helicobacter pylori tedavi sonrasında yeniden midede üreyebilmektedir.

Helicobacter pylori’yi tamamen ortadan kaldırmak mümkün mü ?

Helicobacter pylori antibiyotik tedavisi ile büyük ölçüde mideden temizlenebilir. Ancak tamamen ortadan kaldırmak genellikle mümkün değildir. Zaten bu mikrobu mideden temizlemeye de gerek yoktur. Enfeksiyona yol açmayacak kadar az miktarda midede bulunmasında bir sakınca yoktur.

Antibiyotik tedavisi sindirim sistemindeki yararlı bakterileri de öldürdüğü için zorunlu olmadıkça uygulanmaması gereken bir tedavi usulüdür.

Bunun yerine vücuttaki Helicobacter pylori varlığını azaltmak için bitkisel yöntemler uygulanabilir.

Helicobacter pylori bakterisini ne öldürür ?

Helicobacter pylori bakterisini;

 • Mide sıvısı
 • Antibiyotik tedavisi

Öldürür.

Ancak bazı besinler de midedeki Helicobacter pylori bakterisi popülasyonunu kontrol altına almaya yardımcı olur.

Bal

Bal antibakteriyel özellikte bir gıdadır ve mide epitel hücrelerinde Helicobacter pylori bakterisi üremesini baskılamaktadır. Bal yüz yıllardır mide rahatsızlıkları için tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Aloe vera

Bir araştırmada aloe vera bitkisinin yapraklarının içindeki jelin, laboratuar ortamında ilaca dirençli olsalar bile, H. pylori suşlarının büyümesini engellediği ve de öldürme de etkili olduğu tespit edilmiştir.

Aloe vera bitkisi antibiyotik tedavisini destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Brokoli filizi

Brokoli filizinde bol miktarda bulunan bir bileşik olan sülforafanın Helicobacter pylori bakterisini öldürdüğü tespit edilmiştir.

Süt

Hem insan hem de inek sütünde bulunan bir glikoprotein olan laktoferrin, Helicobacter pylori’ye karşı inhibe edici aktivite göstermektedir.

Süt ve süt ürünlerinde bulunan şeker laktozu ile kazein adı verilen bir protein arasındaki kimyasal reaksiyonla oluşan bir bileşik olan melanoidin Helicobacter pylori’nin büyümesini engellemektedir.

Yeşil çay

Antioksidan açısından zengindir. Helicobacter pylori’nin iltihap yapmasını engeller.

Probiyotikler

Yoğurt ve kefir gibi probiyotik özellikte gıdalarda Bifidobacterium grubu yararlı bakteriler bulunur. Bifidobacterium bakterileri Helicobacter pylori’nin rakibidir ve Helicobacter pylori’yi baskılar.

Fototerapi Helicobacter pylori bakterisini öldürür mü ?

Araştırmalar, Helicobacter pylori bakterilerinin ultraviyole ışığa duyarlı olduğunu göstermektedir. Fototerapi tedavisi Helicobacter pylori bakterilerini önemli ölçüde öldürmektedir.

Fakat bir süre sonra Helicobacter pylori bakterileri midede yeniden çoğalmaktadırlar. Yani fototerapi geçici bir çözüm sunmaktadır. Ancak antibiyotik kullanmasında sakınca bulunan kişiler için alternatif bir tedavi yolu olduğu söylenebilir.

Helicobacter pylori’yi öldürmek için doğal bir antibiyotik olan sarımsak ile hazırlanan kürü tavsiye edenler de bulunmaktadır.