Kapat

Helikobakteri için sarımsak kürü nasıl yapılır ?

Anasayfa
Sağlık Helikobakteri için sarımsak kürü nasıl yapılır ?
Kekik suyu Helikobakter

Laboratuvar ortamında yapılan deneylerde sarımsak özlerinin helikobakteri büyümesinini engellediği tespit edilmiştir.

Sağlıkla ilgili istatistiksel araştırmalar sonucunda düzenli sarımsak tüketiminin helikobakteri enfeksiyonuna karşı koruduğunu göstermektedir.

Sarımsağın ayrıca mide kanseri riskini azalttığı da tespit edilmiştir.

Helikobakteri için sarımsak kürü nasıl yapılır ?

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve vücudumuzdaki zararlı bakterilerle savaşır. Ancak sarımsağın doğru şekilde kullanılması da önemlidir.

Sarımsak helikobakteriyi öldürür, fakat fazla alınırsa midede yanma ve tahrişe yol açar.

Bu nedenle helikobakteriyi öldürmek için sarımsak kürü uygulanacaksa bunun dozu ve kullanış şekli iyi ayarlanmalıdır.

Sarımsak hem gram pozitif hem de gram negatif bakterilere karşı geniş bir antibiyotik spektrumu sergilemektedir. Bir çok antibiyotiğe karşı dirençli olan Helikobakter pilori bile sarımsak karşısında çaresiz kalmaktadır.

Sarımsak pişirilince etkisi büyük ölçüde kaybolmaktadır. Yani yemeğin içindeki sarımsağın, kavrulmuş sarımsağın veya sarımsak çayının helikobakteriyi öldürücü etkisi neredeyse hiç yoktur.

Sarımsağın faydasını görebilmek için çiğ tüketmek gerekmektedir.

Sarımsağın başka bitkilerle karıştırılması etkisini azaltabilir. Tek olarak alınırsa etkisi daha yüksektir. Helikobakteri tedavisinde sarımsak kullanılacaksa ya tek başına sarımsak alınmalı veya yoğurtla birlikte alınmalıdır.

Yoğurt , faydalı bakterileri içermesi nedeniyle sarımsağın antibiyotik etkisini dengelemektedir.

Helikobakteri için sarımsak kürü

Bir diş sarımsağı ezin ve bir kase yoğurda karıştırın. Bu karışımı günde iki kere (öğle ve akşam) yemeklerden önce hazırlayıp yiyiniz.

Eğer midenizde bir tahriş olmazsa bir ay boyunca kullanınız. Eğer midenizde tahriş olursa (midenizde ülser var ise tahriş riski bulunmaktadır) yoğurda eklediğiniz sarımsak miktarını azaltın ve kürü günde bir kereye düşürün.

Sarımsak kürünü desteklemek üzere Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği brokoli kürünü uygulayabilirsiniz. Helicobacter pylori bakterisini ne öldürür başlıklı makalede bu bakteriyi öldüren şeyler hakkında bilgi verilmektedir.