Kapat

Şiddetli Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına İyi Gelen 5 Etkili Yöntem

Anasayfa
Sağlık Şiddetli Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına İyi Gelen 5 Etkili Yöntem

Şiddetli diş ağrısı nasıl geçer? Sorusuna cevap bulabileceğiniz doğal yöntemler mevcuttur. Diş ağrısına iyi gelen, evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile ağrılarınızdan kurtulabilir veya hafifletebilirsiniz. Diş ağrıları genellikle geceleyin daha fazla ve şiddetli görülmektedir. Diş ağrısı kesin çözüm için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Genellikle çürük dişin sorun teşkil ettiği durumlarda meydana gelen ağrılar oldukça can sıkıcıdır. Özellikle gece uyutmayan, sağa sola kıvranmanıza neden olan son derece şiddetli ağrılar. Eğer diş dolgunuz iyi bir şekilde yapılmadıysa hava alma olasılığı olabilir. Hava alan diş bakteriler tarafından zarar görür. Hatta diş apse bile yapabilir. Bu tür hadiseleri yaşadığınızda en yakın doktora gitmenizde fayda vardır. Eğer doktora gidemiyorsanız evde şiddetli diş ağrısı nasıl geçer? Konulu makalenin devamını okumaya devam etmelisiniz. Bu yöntemler tamamen tecrübeyle sabitlenmiştir. Lakin yaşadığınız diş ağrısının hangi etkenden kaynaklandığına bağlı olarak çözüm değişkenlik gösterebilir.

Şiddetli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Şiddetli diş ağrısı için evde uygulayabileceğiniz sizi rahatlatabilecek doğal yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ile birlikte diş ağrınızı geçici olarak hafifletebilirsiniz. Rahatlamanızı sağlayacak yöntemler sayesinde geceyi atlatabilirsiniz. Yalnız unutmamanız gereken şey bu tarz yöntemler kesin ve net şekilde diş ağrısını tamamen geçirmeyebilir. Eğer diş ağrısından temelli kurtulmak istiyorsanız doktora başvurmanız gerekmektedir.

Diş Ağrısı İçin Doğal Antibiyotik Olan Sarımsak Oldukça Etkili Bir Çözüm

diş-ağrısı-için-sarımsak

Sarımsak diş ağrısı için oldukça etkili bir yöntemdir. Doğal antibiyotik olarak ifade edilen sarımsak diş ağrınızı hafifletebilecek cinste doğal bir yöntemdir. Bir parça sarımsağı keserek ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye yerleştirerek yarım saat kadar bekletin. Sarımsak burada yanma hissi verecektir. Bu yöntem geçici olarak diş ağrılarınızı dindirecektir.

Tuzlu Su Gargarası Şiddetli Diş Ağrısı İçin Etkili Bir Yöntem

tuzlu-su-diş-ağrısı-için-etkili

Geceleyin şiddetli diş ağrısı çekiyorsanız. Sancılı bir şekilde dişiniz zonkluyorsa, çenenizi bile kapatamayacak kadar ağrı oluşuyorsa kesinlikle denemeniz gereken yöntemlerden birisi tuzlu su gargarasıdır. Diş ağrınızın şiddetine göre tuz miktarını ayarlayarak suya karıştırın. Karıştırdığınız suyu gargara tarzında ağzınızda dolandırın. Özellikle ağrı yapan dişinizin olduğu bölüme önem verin.

Karanfil ve Karanfil Yağı Diş Ağrısı için Birebir

şiddetli diş ağrısı

Eğer dişiniz dolgulu değilse bir parça karanfili dolgulu olmayan ve ağrı yapan dişin olduğu bölgeye koyup bekletin. Karanfil, özü gereği ağrı olan bölgede uyuşturucu etkisi yapıp ağrıyı azaltır. Keza aynı şekilde karanfil yağıda aynı etkilere sahiptir. Bu yöntemler sadece dişteki ağrıların hafiflemesine sebep olur. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Sirke Diş Ağrısına iyi Geliyor

şiddetli-ağrılar-için-sirke

Sirke yine diş ağrısına gelen iyi yöntemlerden bir tanesidir. Tadı ve kokusu sizi rahatsız edebilir. Lakin diş ağrısını hafifletmek adına etkili yöntemlerdendir. Sirke, ağızda ağrıya sebep olan bölgelerde dolandırılır. Gargara şeklinde yapılan bu yöntem diş ağrınızın hafiflemesine neden olacaktır.

Buz veya Sıcak Su Kompresi Ağrıları Hafifletir

buz-kompresi-diş-ağrısı

Dişin ağrıdığı bölgeye yapılan soğuk su kompresi diş ağrılarını hafifletebilir. Ayrıca sıcak su ile gargara yapılması yine rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Diş Hekimi Tavsiyesiyle Ağrı Kesici Kullanın

Şiddetli diş ağrısı için parol bir işe yaramayacaktır. Şiddetli diş ağrıları için doktor tavsiyesinde daha etkili ilaçlara başvurmanız gerekir. Ağrınız çok şiddetli diye önerilmeyen kendi kararınızla ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. Çünkü bu tarzda ilaçlar yan etkisi sebebiyle vücudunuzda çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Diş ağrısı yabana atılacak bir sorun değildir. Şayet beyne en yakın kısımda gerçekleşen bu ağrıları ciddiye almanız gerekip, gerekli tedaviyi en kısa zamanda yaptırmalısınız.

Diş Ağrısı için Yapmamanız Gerekenler

Şiddetli diş ağrılarını geçirmek için kesinlikle alkol, pamuk ve kolonya gibi maddeler kullanmayın. Zira bu tür maddeler daha çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Çürük olan dişinizin ağrısı geçti diye tedaviden kaçmayın. Zira çürük olan diş tedavi edilmezse apse yapabilir, çene kemiğine zarar verebilir veya çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sebeple tedavi olmanız, bir diş hekimine görünmeniz oldukça elzemdir. Eğer doktordan korkuyorsanız korkunuzu mutlaka yenmelisiniz. Sürekli çektiğiniz ağrılar çekilmez bir hal alır.

Doktora gittiğinizde tedavi esnasında ağrı oluşmaz fakat oluşsa bile 5sn’lik bir ağrı sürekli bir ağrıdan çok daha tercih edilirdir. Unutmayın yaşadığınız ağrılar tamamen ihmalkarlık sonucu oluşur. Çürüğün fazla yayılmaması için önceden tespit edilmesi teknolojik aletlerle mümkün. Bu sebeple önceden muayene olarak ağrıların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bu tavsiyeler tamamen geçicidir. Kesin çözüm için mutlaka diş hekimine görünmeniz gerekir.