Kapat

Guatr ameliyatı sonrası ilaç kullanılmazsa ne olur

Anasayfa
Sağlık Guatr ameliyatı sonrası ilaç kullanılmazsa ne olur

Guatr ameliyatı sonrası ilaç kullanılmazsa ne olur sorusuna cevap vermeden önce bu ameliyatın ne sebeple yapıldığını bilmek gerekir.

Guatr ameliyatında tiroid bezinin tamamının alınması gerekebilir veya kısmen alınabilir. Bazı ameliyatlarsa ise tiroiddeki nodül alınır.

Şimdi asıl soruya gelelim; Bir hasta yukarıda sayılan sebeplerden biri nedeni ile guatr ameliyatı olmuş ise ömür boyu ilaç kullanmak zorunda mıdır, kullanmasa veya düzensiz kullansa ne olur ?

Konuyu yüzeysel olarak bilen, derinlemesine bilmeyen hastalar guatr ameliyatı sonrası ilaç kullanmaya önem vermeyebilir. Fakat bu çok uzun sürmeyecektir. Çünkü ilaçları kullanmamanın hastaya ciddi etkileri olacaktır.

İhtimalleri değerlendirelim;

Kanser şüphesi nedeniyle tiroid bezinin bir kısmı alınmışsa;Hastaya hem kanser baskılayıcı ilaçlar hem de tiroid bezinin eksikliğini telafi edici ilaçlar verilir. Hasta bunları kullanmazsa en kötü ihtimal kansere yakalanır ve ölür. İyi ihtimal ise guatr ameliyatı sonrası ilaçlarını kullanmayan hastanın hızlı bir şekilde şişmanlaması, saçlarının dökülmesi, cilt sorunları yaşaması, kolesterol hastası olması, şişkinlik ve kabızlık şikayetleri olmasıdır. Bu şikayetler hastayı oldukça etkileyeceğinden doktora gidip kendisi ilaç istemek zorunda kalacaktır.

Guatr ameliyatında tiroid bezinin tamamı alınmışsa; Tiroid bezinin ürettiği hormonları ilaçlar yardımıyla almanız gerekir. Bu durumda ilaç kullanmama seçeneğiniz bulunmamaktadır. Eğer doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmazsanız iştahınız kesilir ama yedikleriniz az şeyden kilo alırsınız. Şişmanlarsınız ama sürekli üşürsünüz. Kolesterolünüz yükselir ve damarlarınız tıkanmaya başlar. Hayat kum saatinizin kumları hızla düşmeye başlar. Yediğiniz bir elmayı bile sindirmekte zorlanırsınız. Zihniniz eski berraklığını kaybeder, unutkanlık başlar.

Guatr ameliyatında nodül alınmışsa; Doktorların ameliyat sonrasında hastanın durumunu periyodik aralıklarla izlemesi gerekir. Doktorun verdiği ilaçlar alınmazsa kanser riski oluşur, tiroid bezi kaynaklı şikayetler görülebilir.

Guatr ameliyatı sonrasında doktorun vereceği ilaçlar kesinlikle kullanılmalı hatta prospektüsteki talimatlara harfiyen uyulmalıdır. Aksi takdirde hasta buna bağlı şikayetleri kısa sürede hissedecektir.

Önemli bir not: Guatr ameliyatından önce kullandığınız ilaçlar ve dozları ile ameliyattan sonra kullanacaklarınız aynı olmayabilir veya uygulanma dozları farklı olabilir. Ameliyattan sonra doktorunuzla görüşerek keseceğiniz ve devam edeceğiniz ilaçları öğreniniz.