Kapat

Meteospasmyl işe yaramıyorsa ne yapmalı ?

Anasayfa
Sağlık Meteospasmyl işe yaramıyorsa ne yapmalı ?
meteospasmyl

Eğer Meteospasmyl işe yaramıyor daha başka ne yapmalıyım diyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle Meteospasmyl’in ne amaçla reçete edildiğini ve ne işe yaradığını açıklayayım:

Meteospasmyl nedir ?

Meteospasmyl alverdin sitrat ve simetikon etken maddelerini içeren bağırsak düzenleyici bir ilaçtır. Bir adet Meteospasmyl paketinde 40 adet kapsül bulunur ve her bir kapsül 60 mg alverdin sitrat ve 300 mg simetikon etken maddelerini içerir.

Meteospasmyl bağırsak hareketlerini kolaylaştıran spazm çözücü etkili bir ilaçtır. Vücutta tam olarak nasıl bir etki yaptığını anlayabilmek için içeriğindeki etken maddeleri inceleyelim:

Alverdin sitrat

Damar düz kas hücresine Ca++ iyon girişini engelleyerek gevşemeye neden olan bir maddedir. Gastrokolik refleksi azaltarak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Simetikon

Simetikon bağırsaklarda aşırı gaz birikmesi sonucu oluşan şişkinlik ve ağrıyı azaltmak için kullanılan köpük önleyici bir maddedir.

Meteospasmyl neye iyi gelir ?

Meteospasmyl gaz ve şişkinlik şikayetlerini gideren bir ilaçtır. Huzursuz bağırsak sendromu ve sinirsel kolit gibi rahatsızlıklar için de kullanılır.

Adet ağrıları şiddetli olan kişilere de faydalıdır. Kronik ishal veya kabızlık gibi şikayetlere de iyi gelebilmektedir.

Meteospasmyl işe yaramıyor ne yapayım ?

Öncelikle ilacı yeterli dozda kullandığınızdan emin olmalısınız. Meteospasmyl günde iki veya üç kere kullanılması gereken bir ilaçtır. Daha az kullanıldığında yeterli etkiyi gösteremeyebilir.

Ayrıca ilacı yemeklerden önce, yani aç karna almalısınız. Tok iken alırsanız etkisi azalacaktır.

Meteospasmyl işe yaramıyor diyen birine ayrıca yeterli sürede kullanıp kullanmadığını sorarız. Meteospasmyl ağrı kesici değildir, bir kaç saatte şikayetleri gidermesi beklenemez. Meteospasmyl işe yaramıyor diyebilmek için en az 2 hafta düzenli olarak kullanıp sonuç alamamış olmak gerekmektedir. Meteospasmyl tedavisi genellikle 3-4 hafta kadar sürmektedir.

Diyelim ki Meteospasmyl’i doktorun önerdiği şekilde ve sürede kullandınız ve hala Meteospasmyl işe yaramıyor diyorsunuz, bunun sebepleri ve çözümleri şunlardır:

Çözüm 1

Meteospasmyl sizde yeterli etkiyi göstermemiş olabilir. Meteospasmyl gastrointestinal düz kaslar üzerinde etkilidir, damarlar üzerinde etkili değildir. Meteospasmyl işe yaramıyorsa doktorunuz şikayetlerinizi gidermek üzere Pinaveryum bromür, Hiyosin-N-butilbromür, papaverin gibi başka etken maddelere sahip ilaçları reçete edebilir.

Çözüm 2

Beslenme ile bağırsak şikayetleri arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Yanlış beslenmeye devam ederek sadece ilaçlardan medet ummanız bağırsak şikayetlerinizi gidermeye yetmeyebilir. Beslenme alışkanlıklarınızda yeniden düzenleme yaparak şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Örneğin;

  • Buğday, çavdar, arpa bazlı ekmekler yerine karabuğday veya mısır ekmeği tercih ederek,
  • Enginar, bal kabağı, kuşkonmaz, pırasa ve karnabahar gibi sebzelerin tüketimini azaltarak,
  • Sorbitol, mısır şurubu, fruktoz içerikli hazır gıdaları tüketmeyerek,
  • Laktoz içeren süt ürünleri yerine laktozsun olanları tercih ederek,

Bağırsaklarınızdaki yükü azaltabilir, gaz ve şişkinlik şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Çözüm 3

Bağırsak şikayetleri sinirsel nedenlerle de oluşmaktadır. Örneğin sinirsel kolit ve huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar sinir sistemi ile alakalı olup sadece Meteospasmyl gibi semptom giderici ilaçlar bazen yeterli çözümü sağlamamaktadır.

Sorunun çözümü için bağırsak şikayetlerine neden olan ana unsurun tespit edilip buna yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir.

Çözüm 4

Bağırsak şikayetleriniz için bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Bazı bitki çayları bağırsak hareketlerini hızlandırır ve şişkinlik şikayetlerini azaltarak rahatlama sağlar.

Örneğin:

  • Nane çayı
  • Rezene çayı
  • Isırgan otu çayı
  • Kuşburnu çayı
  • Zencefil çayı

Kullanabilirsiniz