Kapat

Hamazinc krem pişiğe iyi gelir mi ?

Anasayfa
Sağlık Hamazinc krem pişiğe iyi gelir mi ?

Bir çok basit cilt probleminin tedavisinde kullanılan Hamazinc krem pişiğe iyi gelir mi sorusuna bu makalede cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle pişik adı verilen cilt sorununun sebepleri hakkında bilgi verelim:

Pişik sorunu genellikle bebeklerde görülse de yetişkinlerde de görülen bir cilt sorunudur. Bebeklerde görülen pişik sorunu amonyak dermatiti olarak tanımlayabiliriz. Yani idrar ve dışkının cildi tahriş etmesi neticesinde oluşan cilt harabiyetine pişik denir.

Bebeklerde pişik sorunu şu şekilde ilerler:

Normalde idrar ve dışkı cilt ile temas ettiğinde hemen tahriş eden bir yapıda değildirler. Fakat idrar veya dışkının cilt ile temas süresi arttıkça ciltte Candida albicans adlı mantar türü hızla çoğalır. Çünkü bu mantar türünün besin kaynağı idrar ve dışkıdır. Candida albicans mantarı idrar ve dışkı içeriğindeki üre maddesinden beslenir ve bu maddeyi amonyak maddesine dönüştürür.

Amonyak maddesi cildi tahriş eden bir maddedir. Dolayısıyla bebeğin bez değiştirme süresi uzadıkça idrar ve dışkı bez bölgesinde pişik yapar.

Aynı bebekler gibi bez kullanılan yaşlı kişilerde de pişik sorunları görülebilmektedir.

Sadece Candida albicans mantarı değil, pişiğe neden olan başka mantar ve bakteri türleri bulunmaktadır.

Hamazinc krem pişiğe iyi gelir mi ?

Hamazinc krem içerdiği Hamamelis virginiana distilatı ve Çinko oksit maddeleri sayesinde yanık, çatlak, pişik, deri harabiyeti gibi bir çok deri sorununu tedavisini sağlamaktadır.

Bebeklerde mantar veya kaynaklı pişik sorunu için de iyi gelmektedir. Bununla birlikte Hamazinc kremin reçete ile satılan bir kremdir. Gerçi bu kremi reçetesiz de satın alabilirsiniz fakat basit bebeklerdeki basit pişik sorunları için bu kremi kullanmanıza gerek yoktur.

hamazinc pişik

Hamazinc krem bebeklerdeki ciddi pişik şikayetleri için uygundur. Hafif pişikler için çinko oksit içerikli pişik kremlerini kullansanız daha iyidir.

Çünkü Hamazinc krem pişiklere iyi gelmekle birlikte kuvvetli bir içeriğe sahiptir ve sık veya uzun süreli kullanımda bebeğin cildini yormaktadır.

Bu yüzde hafif pişikler için klasik pişik kremi, ciddi pişikler için Hamazinc krem kullanılmalıdır.

Bebeklerde Hamazinc krem nasıl kullanılır ?

Bebeklerde kullandığınız her tıbbi ürünü doktor bilgisi dahilinde kullanmanızı öneririz. Bebeklerin cildi oldukça hassastır ve ilaç kullanımına da hızlı yanıt vermektedir. Hamazinc kremin dozunun veya kullanım süresinin iyi belirlenmemesi halinde ciltte istenmeyen etkiler görülebilmektedir.

Eğer doktorunuz Hamazinc kremin kullanımı hakkında size bir kullanım talimatı sunmadı ise Hamazinc kremi aşağıdaki şekilde kullanınız:

Bebeğin bezini değiştirdiğinizde, bez bölgesini temizledikten sonra birkaç dakika ciltteki nemin kaybolması için havalandırınız, ardından ince bir tabaka halinde Hamazinc kremi sürünüz.

Günde birkaç kez bezi her değiştirdiğinizde sürünüz. Pişik şikayetleri sonlana kadar kullanınız.

Hamazinc krem kullandıktan sonra bebekte huzursuzluk, nefes almada zorlanma, ağızda, yüzde, ellerde şişme gibi şikayetler fark ederseniz Hamazinc krem kullanmayı bırakınız. Çünkü bunlar alerji belirtisidir. Aynı şekilde pişik şikayetleri Hamazinc krem kullandıktan sonra azalmıyor, yeni şikayetler ekleniyorsa da Hamazinc krem kullanmayı bırakınız.

Bebeklerde pişik olmaması için dikkat edilmesi gerekenler

Bazı bebeklerin ciltleri diğerlerine göre daha hassas olabilmektedir. Cildi hassas bebeklerde bez değiştirme süresini kısa tutmak gerekmektedir. Pişik konusunda dikkat edilecek en önemli konu bebek çiş veya kaka yaptığında bezin derhal değiştirilmesidir.

Çünkü pişiğe neden olan bakteri ve mantarlar idrar ve dışkıdan beslenerek çoğalmakta ve cildin çabucak tahriş olmasına ve pişmesine yol açmaktadırlar.

Nem ve sıcak hava mantar ve bakterilerin üremesi için ideal ortamı sağlamaktadırlar. Bu nedenle sıcak havalarda bebeğin terli kıyafetlerinin sıkça değiştirilmesi gerekmektedir.

Bez bölgesinde cildin tolere etmediği kimyasal içerikli temizlik ürünleri ciltteki doğal mikroorganizma dengesini bozarak mantar enfeksiyonlarının oluşmasına veya alerjik reaksiyonlara zemin hazırlamaktadır.

Bu nedenle hassas ciltli bebeklerde yoğun kokulu ve yoğun kimyasal içerikli temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

Bebek kıyafetlerinin nefes alan kumaşlardan yapılmış olmasına da dikkat edilmektedir.

Yetişkinlerde pişik neden olur ?

Aynı bebeklerdeki gibi bazen yetişkinlerde de pişik sorunları yaşanabilmektedir. Yetişkinlerde pişik sorunları genellikle genital bölgede görülmektedir.

Yetişkinlerde pişik görülme sebepleri arasında;

  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Dirençli mantarların neden olduğu enfeksiyonlar,
  • Hijyen kurallarına uyulmaması,
  • Dar çamaşır seçimi,
  • Çamaşırların seyrek değiştirilmesi,

Gibi sebepler yer almaktadır.