Kapat

Antibiyotikle Reflor kullanımı uygun mudur ?

Anasayfa
Sağlık Antibiyotikle Reflor kullanımı uygun mudur ?
reflor

Doktor hastaya hem antibiyotik hem de Reflor reçete ederse hasta bu ikisini birlikte alabilir. Antibiyotikle Reflor etkileşime girmeyecektir.

Doktor hastaya neden hem antibiyotik hem de Reflor reçete eder ?

Bir hastaya Reflor reçete ettiyse muhtemelen hastanın sindirim sisteminde kronik hale gelmiş ishal, kabızlık, şişkinlik gibi bir problem vardır. Reflor;

  • Antibiyotik tedavisi sonrasında gelişen bağırsak sorunları,
  • Bakteriyel veya viral kaynaklı ishal şikayetleri,
  • Bakteriyel kaynaklı gaz şikayetleri,

Gibi nedenlerle doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Bir çok hasta antibiyotik ile tedavi edilebilecek şikayetler için bir doktorun neden ayrıca Reflor reçete ettiğini merak etmektedir. Reflor’u SGK karşılamamakta ve bu nedenle fiyatı bazı hastalara fazla gelmektedir.

Doktorun bağırsak problemi yaşayan bir hastaya hem Reflor hem de antibiyotik reçete etmesinin sebebi;

Antibiyotiğin zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterileri de öldürmesidir. Yararlı bakteriler sindirime yardımcı oldukları gibi zararlı bakterilerin çoğalmasını da engellemektedirler. Eğer bağırsaklardaki yararlı bakteriler çok azalırsa antibiyotik tedavisi bittikten sonra zararlı bakteriler yeniden çoğalır ve yeniden şikayetlere neden olurlar.

Reflor bir antibiyotik olmamakla birlikte antibiyotik işlevi gören bir mantar kültürü olan Saccharomyces boulardii yi içeren bir probiyotiktir. Bu mantar kültürü bağırsaklara yerleştikten sonra ürettiği bazı maddelerle zararlı bakterilerin bağırsakta tutunmasını engeller ve ayrıca onları öldürür. Yararlı bakterilere ise bir zarar vermez.

Tek başına Reflor kullanmak bağırsaklardaki enfeksiyonu gidermek için yeterli olmayabilir. Bu yüzden doktor hastaya Reflor ile birlikte antibiyotik reçete eder.

Antibiyotikle Reflor kullanılması antibiyotik tedavisi süresinin kısaltılması veya kullanılan antibiyotiğin dozunun azaltılmasını sağlar. Böylece antibiyotik tedavisinden bağırsaklardaki yararlı bakteriler daha az zarar görür.

Reflor’un başka şeylerle birlikte kullanımı

  • Reflor tok karna alınırsa etkisi azalır, öğün aralarında alınması tavsiye edilir.
  • Reflor antifungal ilaçlarla birlikte alınırsa etkisi çok azalır. Bu nedenle Reflor kullanırken antifungal (mantar ilacı) ilaçlar kullanılmamalıdır.
  • Reflor depresyon tedavisinde kullanılan Monoamin oksidaz inhibitörleri grubu ilaçlarla birlikte kullanılırsa yüksek tansiyona yol açabilir.

Antibiyotikle Reflor kullanımı

Bu ikisi öğün aralarında aynı anda veya aralıklı olarak kullanılabilir. Aralarında bir etkileşim olmayacağı için birlikte kullanılmalarında bir sakınca yoktur.

Ancak doktor hastaya sadece antibiyotik reçete ettiyse hasta doktora danışmadan ayrıca Reflor kullanmamalıdır. (Veya tersi bir durum olmamalıdır)

Reflor yoğurt ile verilir mi

Evet verilebilir.