Kapat

Helikobakter pilori zayıflatır mı ?

Anasayfa
Sağlık Helikobakter pilori zayıflatır mı ?
helikobakter pilori

Mide sorunlarına yol açan Helikobakter pilori zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır konusunu araştırma üzere Çin’in başkenti Pekin’deki Havacılık ve Uzay Merkezi Hastanesinde 3039 denek üzerinde bir araştırma yapılmıştır.

Araştırmada özellikle Helikobakter pilori enfeksiyonu tedavisi ile obezlik arasında bir ilişki olup olmadığı saptanmaya çalışmıştır.

Araştırmada Helikobakter pilori enfeksiyonu ile obezlik arasında hafif bir ters korelasyon olduğu gözlenmiştir. Yani Helikobakter pilori enfeksiyonunun bazı hastalarda obezliği önlediği görülmüştür.

Ayrıca Helikobakter pilori tedavisi sonrasında bazı hastaların kilo aldığı görülmüştür. Ancak her hastada durum bu şekilde değildir. Bazılarında tedavi sonrasında kiloda önemli bir değişiklik olmamıştır.

Helikobakter pilori tedavisi sonrası yaşanan kilo artışının antibiyotik tedavisinin bağırsak florasını olumsuz etkilemesi sonucu oluşabileceği de düşünülmektedir.

Helikobakter pilori zayıflatır mı ?

Bu soruya net bir EVET diyemiyoruz. Ancak böyle bir ihtimalin varlığını da gözardı edemiyoruz.

Helikobakter pilori mikrobunun zayıflattığı yönünde kesin tespitler yoktur fakat bu mikrobun vücudun B12 vitaminini sentezlemesini engelleme ihtimali yüksektir.

B12 vitami bizim için hayati değere sahip vitaminlerden biridir. Et, süt ve yumurta gibi besinlerde B12 vitamini bulunur. Fakat bu besinleri yemek B12 vitaminini aldığımız anlamına gelmez.

Bu besinlerden B12 vitaminini alabilmemiz için mide çeperimizdeki hücrelere ihtiyacımız bulunmaktadır. Helikobakter pilori enfeksiyonu mide çeperindeki hücrelere zarar verdiği için yediğimiz gıdalardan B12 vitamini alamama riski ile karşı karşıya kalırız.

B12 eksikliğinin neden olduğu başlıca sorun kansızlıktır. Buna bağlı olarak, çabuk yorulma, halsizlik, unutkanlık, saç dökülmesi ve depresyon gibi şikayetler görülür.

Dolayısıyla Helikobakter pilori enfeksiyonunun B12 alımını engellemesi, zayıflatma ihtimaline göre daha ciddi bir husustur.

Helikobakter pilori mikrobu ne kadar tehlikeli ?

Ülkemizdeki insanların yaklaşık %70’inde Helikobakter pilori mikrobu bulunmakta ve bünyesinde Helikobakter pilori olan kişilerin yaklaşık %10-15’inde enfeksiyon gelişmektedir. Yani Helikobakter pilori bakterisi nüfusumuzun yaklaşık %7-12’sini enfekte etmektedir.

Helikobakter pilori ölümcül bir bakteri değildir. Fakat gastrit ve ülser gibi mide sorunlarına yol açabilir, ayrıca mide kanseri riskini artırır. Bazı kişilerde de B12 eksikliğine yol açar.

Eğer Helikobakter pilori bir kişide enfeksiyona yol açmamışsa tedavi edilmesine gerek yoktur. Helikobakter pilori tedavisi antibiyotiklerle yapılır.

Helikobakter pilori neyle beslenir ?

Helikobakter pilori zayıflatır mı diye merak eden ziyaretçilerimizin Helikobakter pilori midemizde ne yer, ne içer ne ile beslenir konularını da merak edeceğinizi düşündük. Volbiex.com ziyaretçileri olarak bu bilgiyi Türkçe kaynaklarda sadece bizde bulabileceğinizi bilmenizi isteriz.

İsveç, Estonya ve Amerika Birleşik Devletleri bilim insanlarından oluşan bir ekip Helikobakter pilori’nin midemizde nasıl yaşayabildiğini araştırmıştır. Çünkü oldukça asidik bir sıvı olan mide sıvısında bir yere tutunamazsa herhangi bir bakteri 15 dakika içinde ölür.

Helikobakter pilorinin kamçıları hareket etmesine ve mide çeperine yaklaşmasına imkan vermektedir. Fakat tutunmak için bu kamçılar yeterli değildir. Helikobakter pilori mide çeperine tutunabilmek için SabA adı verilen ve sadece bu bakteride bulunan bir şeker türünü kullanır.

saba

Yine SabA sayesinde enfekte olmuş mide zarından sızan besin maddelerini emerek hayatta kalır.

Yani Helikobakter pilorinin talep ettiği yiyecek yediğimiz ve midenin asitli sıvısına karışmış yiyecekler değil, mide hücrelerindeki besin maddeleridir. Ve bu besin maddelerini elde edebilmek için de mide zarını enfekte ederek eritmesi gerekir.