Kapat

Advantan krem sivilce için kullanılır mı ?

Anasayfa
Sağlık Advantan krem sivilce için kullanılır mı ?
Advantan krem sivilce için kullanılır mı ?

Etkili egzama kremlerinden birisi olan Advantan krem sivilce için kullanılır mı sorusuna bu makalede cevap verilmektedir.

Advantan krem ne amaçla kullanılır ?

Günümüzde bir çok deri probleminin asıl kaynağının ne olduğu hala tam olarak çözülememiştir. Advantan krem sebebi bilinsin veya bilinmesin bir çok deri sorununun semptomatik tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu nedenle dermatologların sık reçete ettiği ilaçlardandır.

Advantan kremin etken maddesi metilprednisolon aseponat olup bu madde iltihaplanmaya neden olan maddelerin salınmasını engellemek suretiyle ciltteki iltihabı veya alerjik reaksiyonu engeller. Bu sayede ciltte kızarıklık, yara iltihap, kaşıntı, yanma hissi veya ödem gibi şikayetler azaltılmaktadır.

Advantan krem sivilce için kullanılır mı ?

Sivilce sorununuz var ise doktora sormadan ne Advantan krem ne de başka bir sivilce kremi kullanmayınız. Advantan kremin prospektüsünde sivilceye iyi geldiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Yani Advantan krem bir sivilce kremi değildir.

İltihap ve alerji baskılayıcı özelliği nedeniyle sivilce için kullanıldığında sivilce şikayetlerini azaltabilme ihtimalini gözardı etmiyoruz. Bununla birlikte tam tersi bir etki görülme ihtimali de bulunmaktadır.

Bu nedenle Advantan kremi sivilce tedavisinde kullanmayınız. Hatta başka bir deri sorunu içi Advantan krem kullanmayı düşündüğünüz bölgede aynı zamanda sivilce sorunu da var ise doktora danışmayı ihmal etmeyiniz.

Advantan kremin bazı cilt problemlerinde kullanılması sakınca doğurmaktadır. Örneğin viral veya bakteriyal hastalıklar kaynaklı bazı cilt sorunlarında Advantan krem kullanılmamalıdır. Örneğin;

 • Tüberküloz
 • Frengi
 • Gül hastalığı
 • Su çiçeği
 • Herpes zoster

Gibi hastalıklar nedeniyle oluşan cilt sorunları için Advantan krem kullanılmamalıdır. Ayrıca ağız civarında görülen dermatit, deri incelmesi gibi sorunlar için Advantan krem kullanılmamalıdır.

Sivilce için kullanılabilecek kremler

Eğer sivilce sorununuz var ise bunun doktor bunun tanısını koymadan eczaneden rastgele sivilce kremi satın alıp kullanmayınız. Bizim genel olarak “sivilce” olarak adlandırdığımız cilt probleminin aslında bir çok türü vardır ve her bir sivilce türünün tedavisi farklı şekildedir.

Yanlış veya yersiz sivilce ilacı kullanılması cilt harabiyetine neden olabilmektedir. Bazı sivilce kremi isimleri aşağıda verilmiştir:

 • Zdrave krem cilt kremi, sivilce leke kremi
 • Uraw petracin sivilce akne kremi
 • Dermaderm bitkisel sivilce kremi
 • Dermoskin Acgun sivilce ve akneli ciltler için onarıcı gündüz kremi
 • Dermatech 30 Spf leke kremi, güneş, sivilce, hamilelik ve yaşlılık kremi
 • Simple Daily Skin Detox SOS yağlı/karma ciltler için SOS sivilce kremi
 • Sensatia Botanicals çay ağacı ve limon sivilce kremi
 • Bioaqua Pure Skin akne sivilce ve iz kremi
 • La Dor Life sivilce giderici krem,
 • Beauty Clinic sivilce, akne ve siyah nokta giderici krem
 • Aily Cosmetics akne sivilce ve leke giderici krem
 • Achromin leke kremi

Advantan krem sivilce lekelere iyi gelir mi ?

Advantan krem sivilce tedavisinde kullanılmadığı gibi, sivilce lekeleri için de kullanılan bir krem değildir. Sivilce lekelerinin kaybolması için uygulayabileceğiniz iki adet karışımın tarifi aşağıda verilmiştir:

Sirke ve su karışımı

Yarım çay bardağı elma sirkesi ile yarım çay bardağı klorsuz suyu karıştırın ve bir parça pamuğu bu karışıma batırıp sivilce lekesi olan bölgeye sürünüz.  5-6 dakika sonra ise cildinizi durulayınız.

Bu işlem cildinizi zararlı mikroplardan arındırarak cildinizin daha çabuk toparlanmasını ve hücre yenilenmesini hızlandırarak sivilce lekelerini daha kısa sürede kaybolmasını sağlayacaktır.

Sirke, bal ve su karışımı

Bal doğal bir antibiyotiktir. Aynı zamanda cildi besler ve cildin kendini onarmasına yardımcı olur.

İki çorba kaşığı bal ile iki çorba kaşığı elma sirkesini karıştırın ve karışıma yarım bardak su ilave ederek yeniden karıştırın. Bu karışıma pamuk batırın ve sivilce lekelerine sürünüz. 5-10 dakika bekledikten sonra durulayınız.

Sivilce lekeleri olan cilde aloe vera uygulamak veya Hindistan cevizi yağı sürmek de lekelerin hızlı kaybolmasını sağlayan diğer yöntemlerdir.