Kapat

Vimesa zayıflatır mı

Anasayfa
Sağlık Vimesa zayıflatır mı
vimesa zayıflatır mı

İşlenmiş gıdalar, temizlik ürünleri ve gıdalarda bulunan kimyasal madde artıkları ve daha birçok faktör nedeniyle bağırsaklarımızdaki bakteri florası (mikrobiyata) zarar görmekte, bunun bir sonucu olarak bağışıklık sistemi zayıflamakta, vücutta toksin birikmesine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler hem zararlı bakteri ve mantarları baskılarlar (zararlı mikroorganizmaların aşırı çoğalmasını önleyerek ishal, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlara engel olurlar), hem de besinleri sindirmemize yardımcı olarak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddeleri (bazı gıdaları sadece bakteriler parçalayabilmektedir, bazı vitaminler de bakteriler olmadan sentezlenememektedir) besinlerden alabilmemizi sağlarlar.

Modern yaşam kültürünün hazır gıdalar ve her alanda kullanılan çeşitli kimyasallar yolu ile vücudumuzdaki yararlı bakterilere verdiği zarar Vimesa gibi probiyotik ürünler ile telafi edilmeye çalışılmaktadır.

Probiyotik ve prebiyotik farkı nedir ?

Yararlı bakterilere probiyotik denilmektedir. Probiyotik bir gıda değildir, probiyotik ürün denildiğinde bir veya birkaç yararlı bakteri çeşidinin bulunduğu bakteri kültürü akla gelmelidir. Probiyotik gıda denildiğinde yoğurt, kefir veya turşu gibi probiyotik bakterilerin yoğun olarak bulunduğu gıda maddesi kast edilmektedir.

Prebiyotik ise probiyotik bakterileri besleyen ve canlılığını sağlayan gıda maddeleridir.

Vimesanın içeriği nedir ve ne işe yarar ?

Vimesada iki çeşit Lactobacillus grubu yararlı bakteri bakteri kültürü vardır:

  • Lactobacillus rhamnosus
  • Lactobacillus acidophilus

Bu bakteri kültürleri laktoz alerjisi olmak üzere bazı besin alerjilerine karşı etkilidir. Sindirime yardımcı olarak besinlerin daha çabuk ve etkili parçalanmalarına yol açar. Bu da sindirim sürecini ve dolayısıyla metabolizmayı hızlandırır. Dolayısıyla kişideki bağırsaklarını düzene sokar, ishal, hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve kabızlık şikayetlerini azaltır.

Vimesada ayrıca tıbbi ismi Vaccinium macrocarpon olan bir kızılcık türünün özü de bulunmaktadır. Bu öz idrar yolu enfeksiyonları ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemede kullanılmaktadır.

Vimesa bağırsak sorunları haricinde şu sorunlar için de kullanılmaktadır:

  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
  • Egzama hastalığının tedavisi
  • Karaciğerin korunması ve karaciğer hastalıkları
  • Kolon ve mesane kanseri riskini düşürme
  • İdraryolu enfeksiyonu

Vimesa zayıflatır mı ?

Diyet yapanların favori ara öğün malzemesi bir prebiyotik olan yoğurttur. Yoğurt hem açlığı giderir, hem de içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde metabolizmayı düzenleyerek kalori yakma dengesini sağlar . Vimesa da probiyotik bakteri içeren bir üründür. Peki Vimesa zayıflatır mı ? Aslında Vimesa bir zayıflama ürün değildir. Üretici  bir firma bu yönde bir iddiada da bulunmamaktadır. Ancak bağırsaklardaki yararlı bakterilerin olması gereken seviyeye ulaşması dolaylı olarak zayıflamaya katkıda bulunabilir. Şöyle ki;

Besinlerden aldığımız veya Vimesa gibi takviye ürünlerden aldığımız probiyotik bakteriler besinlerdeki kalorinin bir kısmını kendileri harcıyorlar. Bu sayede gıdalardaki kalorilerin bir kısmından kurtuluyoruz.

Probiyotikler ayrıca metabolizmayı düzenledikleri için zayıflama diyetleri ile birlikte kullanıldıklarında kilo kaybını kolaylaştırıyorlar.

vimesa zayıflatır mı

Bağırsaklardaki zararlı mantar ve bakteriler sürekli toksin üretmekte ve bu toksinler de vücudun çeşitli yerlerine dağılıp ödeme neden olmaktadır. Vimesa bağırsaktaki  zararlı mikroorganizmaları azaltacağından, ödem sorunlarını da azaltmaktadır

Netice itibariyle Vimesa bir zayıflama ürünü olmasa dahi zayıflamaya az da olsa katkı sunabilir.

Vimesanın yan etkileri var mıdır ?

Vimesa bağırsaklarındaki mikrobiyatası yararlı bakteriler açısından fakirleşmiş kişilere (Kronik olarak şişkinlik, ishal veya başka bir bağırsak sorunu yaşayan kişiler) tavsiye edilmektedir. Kişinin bu yönde bir sorunu yok ise Vimesa’yı gereksiz yere kullanmış olacaktır. Vimesa gereksiz veya gereğinden fazla kullanılırsa alerjik durumlara hassasiyet, baş ağrısı veya ishal gibi bağırsak sorunları ortaya çıkabilir.

Vimesa nasıl kullanılır ?

Vimesa sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden sonra birer kere olmak üzere günde iki kere kullanılır. Vimesa’nın etkili olabilmesi için içerdiği bakteri kültürünün bağırsakların iç zarına kadar gelip burada koloni kurabilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla düzenli kullanılması gereklidir. Bununla birlikte yararlı bakteriler sadece Lactobacillus grubu bakteriler değildir. Zaman zaman diğer probiyotik ürünleri de kullanmak faydalı olacaktır. Ayrıca  yoğurt, turşu ve kefir gibi gıdalarda da yararlı bakteriler bulunduğundan bu besinler yeterli düzeyde tüketilmelidir.

Vimesa kullanıldıktan sonra en geç 3-4 haftada fayda görülmüyorsa kullanımı kesmek gerekir.