Kapat

Hamile Olduğumu ilk Nasıl Anlarım ? Gebelik En Erken Nasıl Anlaşılır ?

Anasayfa
Sağlık Hamile Olduğumu ilk Nasıl Anlarım ? Gebelik En Erken Nasıl Anlaşılır ?

Hamile olduğumu ilk nasıl anlarım ? Acaba hamile miyim ? Gibi sorularınıza net cevaplar arayarak içinizdeki şüpheden kurtulmak istiyorsunuz. Hamilelik son derece güzel bir duygudur. Her bayanın anne olma hayalleri vardır. Hamile olduğunuzu ilk başta anlamanız için bazı bilgilere ihtiyacınız vardır. Hamile olduğumu ilk nasıl anlarım? Hamile olduğumuzu ilk nasıl anlayabiliriz? Hamile olduğunu en erken nasıl anlarsın? Hamile olduğunu anlamak için kocakarı yöntemleri de vardır.

Hamile olduğumu ilk nasıl anlarım?

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız eğer, hamilelik testi yapmanızı uygun gören bazı gebelik belirtilerinden bahsedeceğiz.

Birçoğumuzun da bildiği gibi regl döneminin gecikmesi en belirgin gebelik belirtisidir ve hemen şüphelenmeye başlarız “acaba hamile miyim ? hamile olduğumu ilk nasıl anlarım ?” fakat bu belirti kadından kadına değişmektedir, yani her adayın hamile olup olmadığını anlayabilmesi için ille de regl döneminin gecikmesi şart değildir.

Örneğin bazı adaylar hamileliğin ileri safhalarına kadar herhangi bir belirti ile karşı karşıya gelmiyor. Hatta o dönemlerde ki halsizlik, isteksizlik, yorgunluk vb. durumları, regl dönemi yaklaştığı için yaşadıklarını düşünebiliyorlar. Şimdi size regl dönemi belirtisi dışında vereceğimiz ipuçları siz de yok ise eğer illaki hamile olmadığınızın %100 kesin sonucu değildir. Bu belirtiler siz de olmayabilir ya da bu belirtilerden bir kaçı da siz de olabilir.

evde-hamilelik-testi-nasil-yapilir

Çoğu anne adayımız hamile olduklarını bilmedikleri için kontrol haplarını kullandıklarını ve bundan dolayı telaşa düştüklerini söylerler fakat bu konu hakkında paniklemenize gerek yok, içiniz rahat olsun. Haberiniz olmadan almış olduğunuz hapların ne size, ne anne karnında ki bebeğinize, ne de hamileliğinize karşı bir zararı bulunmamaktadır.
Hamilelik şüphesi duyduğunuzda yapacağınız en net test tabi ki de hamilelik testidir fakat şimdi size vereceğimiz belirtiler kesinlikle bir test alıp yapmanızda fayda sağlayacak belirtilerdir.

Yorgunluk Hissediyor musunuz?

hamile olduğumu ilk nasıl anlarım

Hamile kaldığınızda hem sizin, hem de bebeğinizin direncinin sağlanması için metabolizmanız da artış olur. Bundan dolayı, kendinizi normalde olduğundan daha çok yorgun ve daha çok halsiz hissedersiniz. Yani gebelik döneminde vücut yorgunluğunuz fazlasıyla artış gösterir. Bu yorgunluk sayesinde de anne adaylarında müthiş derecede uykusuzluk belirtisi olur ve sürekli uyuma ihtiyacı hissedersiniz.

Göğüslerde büyüme ve duyarlılık var mı?

gebelik-belirtileri-meme-büyümesi

Biliyorsunuz ki gebelik döneminde hormonlar değişir, Bunun en belirgin özelliklerinden biri memelerde büyüme ve duyarlılık hissedersiniz. Nitekim bu büyüme ve duyarlılıktan dolayı göğüslerinizde örneğin regl döneminde bazı bayanlarda olduğu gibi aşırı ağrı hissedebilirsiniz. Bazı hamile bayanlarda ise meme uçlarının rengi bile değişebilmekte.

Mide bulantısı ve kusma var mı?

hamilelik-belirtisi-mide-bulantısı

En çok bilinen hamilelik belirtisi ise bulantı ve kusma durumudur. Yoğun bir şekilde aç olduğunuzu hissedebilir ve hatta bazı yiyeceklere karşı aşerebilirsiniz. Mesela yazın gebe kalan bir adaysanız, o sıcaklarda canınız aşırı derece de portakal çekebilir ya da bir mandalina. Bazen bu durum tam tersi de olabiliyor, örneğin çileği çok seven biriyseniz çilekten bir anda tiksinebilirsiniz.

İdrara sık çıkıyor musunuz?

hamilelik-belirtisi-sık-tuvalete-gitme

Hamile kaldığınızın ilk haftasında idrar sıkışmasından dolayı sık sık tuvalete çıkma ihtiyacınız olur. Hatta bu belirti siz uyurken bile, sizi uyandırabilecek şekilde şiddetli olur ve hemen tuvalete çıkarsınız. Bazı anne adaylarında ise tam tersi olup kabızlık görülebilir, yani kabızlıkta bir gebelik belirtisi olabilir.

Başınız Dönüyor mu?

gebelik-belirtisi-baş-ağrısı

Hamilelik döneminde damarlar belirginleşir, bu durum bebeğinizin beslenmesi için çoğalan kan akışıdır ve bu damarlarınızın gelişmesine neden olur ve gayet normaldir. Bu nedenle tansiyonunuzda düşüş olur ve ani hareketlerde baş dönmesi yaşarsınız.

Ruh haliniz de değişiklikler oluyor mu?

gebelik-belirtileri-ruh-hali-değişikliği

Hamilelik döneminde hormonlarınız değiştiği için dengenizde değişebilir. Örneğin çok sinirli, çok stresli, daha çok gergin, daha huysuz, daha alıngan, daha asabi olabilirsiniz ya da kahkahalarla gülüp ardından hüngür hüngür ağlayabilirsiniz. Yani hamilelik döneminde aşırı duygusallıkta çok normal.

Hafif kanama

Hafif vajinal kanamalar bazı adaylarda görülebilir ve bu da bir hamilelik belirtisidir. Aşılanmadan yaklaşık on ya da on dört gün sonra meydana gelen ve oldukça kısa olan bu kanama yerleşme kanamasıdır. Bu kısa kanama dönemi çoğu hamile olduğunu bilmeyen bayan tarafından regl dönemi olarak zannedilebilir. Bu kanamayı ayırt etmenin yolu ise, normal regl dönemdeki kanamadan oldukça hafif ve leke şeklindedir.

hamile olduğumu ilk nasıl anlarım ? acaba hamile miyim ? gibi soruların en net cevabını eczanelerden ve hastanelerden öğrenebilirsiniz. Bunların aksinde kesin ve net sonuç öğrenmeye çalışmak sizi üzüntü içerisinde bırakabilir. Herhangi bir kısıtlamanız bulunmuyorsa eczanelerden gebelik testi aracı almak en mantıklısıdır.