Kapat

Hametan yanığa iyi gelir mi ?

Anasayfa
Sağlık Hametan yanığa iyi gelir mi ?
Hametan yanığa iyi gelir mi ?

Deri onarıcı etkisiyle öne çıkan Hametan yanığa iyi gelir mi yoksa yanık için evde ayrı bir krem mi bulundurmak gerekir ?

Yanığa ne kadar erken müdahale edilirse yanığın iyileşme süresi de o denli kısalmakta, ayrıca iz kalma riski de azalmaktadır. Bu nedenle zamansız meydana gelen yanıklar için ihtiyaten evde yanık kremi bulundurmak gerekir.

Piyasada yanık vakaları için üretilmiş özel kremler bulunmakla birlikte, evde yanık kremi yoksa vakit kaybetmemek için Hametan gibi genel amaçlı deri onarım kremi kullanmak akıllıca olacaktır.

Yanığa ilk müdahale nasıl olmalı ?

Sık rastlanan yanık türleri;

 • Buhar yanığı,
 • Haşlama yanığı,
 • Kızgın metal yanığı,
 • Kızgın yağ yanığı,
 • Güneş yanığı,

Şeklindedir. Yanığın türüne ve şiddetine göre müdahale şekillerinde bir miktar farklılık olsa da genel prensip olarak ilk yapılacak iş yanık bölgesini soğuk tutmak ve bölgeyi sürtünme veya dış koşullardan korumaktır.

Yanan bölgeyi çabucak soğutmak deri ve doku hasarının artmasını engellemekte ve acıyı azaltmaktadır. Yanan yeri soğuk suya tutmak pratik bir çözümdür. Giysi varsa yanık bölgesine zarar vermeyecek şekilde, panik yapmadan çıkarmak gerekir.

Yanan yerin soğuk kalmasını sağlamak amacıyla buz konabilir. Buzu sürekli olarak deri üzerinde bekletmek buz yanığına sebep olacağından buzu bir dakika boyunca koyup, 30 saniye kaldırmak daha sonra yeniden bir dakika koymak suretiyle buz aralıklı olarak konulmalıdır.

Evde buz yoksa, buzluktan donmuş vaziyetteki bezelye, fasulye gibi dışı poşetli gıda maddeler çıkarılıp kullanılabilir.

Yanıklar için piyasada yüksek su içerikli hidrojen örtüler (yanık örtüsü) satılmaktadır. Evinizde ihtiyaten bu tür yanık örtülerinden bulundurabilirsiniz. Fakat piyasada yanık örtüsü adı altında çok farklı ürünler satıldığından doğru ürünü bulmak için eczacınıza danışmanız faydalı olacaktır.

Yanık bölgesinin çabuk bir şekilde soğutulması hem acıyı azaltacak hem de yanık izi kalma riskini azaltacaktır.

Hametan yanığa iyi gelir mi ?

Yanık için krem sürme işlemi yanık bölgesinin sıcaklığı giderilince yani su ve buz ile yapılan soğutma işlemleri tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

Silverdin ve Madecasol gibi kremler yanık tedavisinde oldukça başarılıdırlar.  Yanık şiddetli bir yanık ise iltihabı önlemek için ayrıca antibiyotik içerikli bir krem kullanmak faydalı olacaktır.

Ancak evde bu kremlerden yoksa yanık için Hametan krem de kullanılabilir. Çünkü Hametan sadece pişik, çatlak ve kesikler için değil birinci ve ikinci derece (hafif şiddetli) yanıklar için de kullanılan bir kremdir.

Hametan nedir ne işe yarar ?

Hametan ana etken maddesi Hamamelis virginiana özütü olan bir kremdir. Kremin içeriğindeki maddeler;

 • Doku büzücü,
 • Kanama durdurucu,
 • Antiinflamatuvar,

Etkiye sahiptir. Hametan krem yanık için kullanıldığında iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Hametan krem yanık bölgesine sürüldüğünde deri proteinlerinin çökmesini sağlayarak dokuyu büzer ve kalınlaştırır, yaranın daha kolay kapanmasını sağlar. Kanama var ise pıhtılaşmayı hızlandırarak kanamayı durdurur. Ayrıca yanık bölgesinin iltihaplanmasını engeller.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir

Hametan ne için kullanılır ?

Hametan’ın krem ve pomad formlarındaki ürünleri;

 • Bebeklerin bez bölgesi veya kolay pişen yerlerinde pişiğin önlenmesi/giderilmesi için,
 • Birinci ve ikinci derece yanık tedavisi ve güneş yanıklarının tedavisi için,
 • Deride meydana gelen yüzeysel kesikler ve lezyonlar için,
 • Emziren annelerin kronik sorunu olan meme başı çatlaklarının tedavisi/önlenmesi için,
 • Kuruyan, çatlayan derinin bakımı için,
 • Yatan hastalarda yatak yaralarının tedavisi için,
 • Yaşlı hastaların kurumuş, incelmiş derilerinin bakımı için,

Kullanılmaktadır.