Kapat

Samed Behrengi Püsküllü Deve kitap özeti

Anasayfa
Eğitim Samed Behrengi Püsküllü Deve kitap özeti

Azeri kökenli İranlı yazar Samed Behrengi Püsküllü Deve isimli kitabında yoksul bir ailenin çocuğu olan Latif’in sahip olmayacağı oyuncak deve ile yaşadığı “hayali” serüvenleri anlatıyor. Kitap özeti aşağıdadır.

Samed Behrengi kimdir ?

1939 doğumlu Samed Behrengi’nin asıl mesleği köy öğretmenliği olup kısa süren yaşamında Fars ve Azeri kültürü üzerine incelemeler yapmış, çocuk hikayeleri ve halk masalları derlemiştir. Yaşadığı dönemde İran’da şahlık rejimi hüküm sürüyordu ve gelir adaletsizliği nedeniyle zengin kesim ile fakir halk arasında gelir ve yaşam koşulları adaletsizliği vardı.

Samed Behrengi Püsküllü Deve kitabıyla ilgili olarak, kitabı ülkesinin çocuklarının daha yakından tanınması, yoksul çocukların acılarının, dertlerinin nasıl giderilebileceği hakkında düşünülmesi için yazdığını belirtmektedir.

Samed Behrengi henüz 29 yaşındayken 1967 yılında Aras Nehrinde yüzerken boğulmuş ve hayatını kaybetmiştir. Zamanın devlet rejimine muhalif olduğundan ölümünde cinayet şüphesi de vardır.

Samed Behrengi Püsküllü Deve kitap özeti

Kitabın ana karakteri olan Latif’in ailesi fakirdir. Geçimlerini sağlamak üzere Latif yaşadığı yeri, annesini ve kardeşlerini geride bırakarak babasıyla birlikte İran’ın başkenti Tahran’a gelir.

Latif’in babası Tahran’da sebze satmaya başlar. Latif ise zaman zaman babasına yardım eder, zaman zaman Tahran sokaklarında dolaşır. Tahran’da Latif gibi yoksul başka çocuklar da vardır. Bu çocuklar o kadar fakirdir ki bazılarının ayağında ayakkabı bile yoktur.

Fakat bu çocuklar güç koşullara rağmen bir şekilde mutlu olmaktadırlar. Mesela ayakkabısı olmayan bir çocuk ayaklarını siyaha boyayarak sanki ayağında ayakkabı varmış gibi arkadaşlarına şaka yapmıştır.

Latif ve arkadaşlarının olanakları kısıtlıdır ama hayat devam etmektedir. Yorulduklarında dinlenebilecekleri bir yatak bulamazlar ama suyu kurumuş bir kanalda da uyuyabilmektedirler.

Latif’in bir arkadaşı ayran satmakta ve bazen Latif’e ayran ikram etmektedir. Latif böyle bir arkadaşı olduğu için çok sevinmektedir.

Latif bir gün bir dükkanda püsküllü deve şeklinde bir oyuncak görür. Onu satın almayı ister ama parası yoktur. Dükkanın sahibi Latif’in fakir olduğunu anladığından ona dilenciymiş gibi davranır.

Latif püsküllü deveyi satın olamayacak da olsa onunla hayali bir dostluk kurar. Hayallerinde püsküllü deve ile birlikte maceralar yaşar

Bir zaman sonra püsküllü deve zengin bir çocuğa satılır, Latif buna üzülür ve ağlar.