Kapat

Gözaltına Hametan sürülür mü ?

Anasayfa
Sağlık Gözaltına Hametan sürülür mü ?
Gözaltına Hametan sürülür mü

Gözaltı bölgesi yaşlanma belirtilerinin yüzde ilk olarak ortaya çıkmaya başladığı yerdir. Göz çevresinde fazla sayıda kas bulunması ve gözaltı bölgesindeki derinin yağ bezleri açısından fakir olması nedeniyle yaşlanmanın ilk belirtileri olan mimik kırışıklıkları bu bölgede oluşmaktadır.

Gözaltında halka, torba ve morluk oluşması gibi sorunlar ise yaygın olarak görülen ve yaş ilerledikçe moral bozucu olmaya başlayan sorunlardır.

Yaşlanmanın çaresi olmamakla birlikte gözaltı için uygun kremleri kullanmak, antioksidan içerikli yiyecekleri yeterli derecede tüketmek, bilgisayar-TV karşısında uzun süre oturmamak, yeterince uyumak, alkol, sigara ve gece hayatından (spot ışıkları dahil) uzak durmak, gözaltı bölgesinin bakımı açısından önemlidir.

Gözaltına Hametan sürülür mü ?

Bazı hanımlar gözaltı bakımı için Hametan krem veya Hametan krem ile hazırlanan bazı karışımları uyguladığını ve olumlu sonuçlar aldığını söylemektedir. Peki bu doğru mudur gözaltına Hametan sürülür mü ?

Hametan nedir ?

Hametan hamamelis virginiana (cadı fındığı) bitkisinin damıtılması ile elde edilen öz ile hazırlanan bir deri onarım kremidir. Cadı fındığı denilen bitki ABD’de yetişen çiçekli bir çalı türüdür.

Amerika’ya Avrupa’dan gelen ilk yerleşimciler Kızılderililerin yaralarına bu bitkinin kaynatılmasıyla elde edilen tortuyu sürdüklerini görmüşler ve kendileri de denemişlerdir.

Zamanla Amerikan berberleri müşterilerindeki kesiklerin hızlı kapanması için cadı fındığı özütü kullanmaya başlamıştır. Şimdilerde hamamelis virginiana, yani cadı fındığı bitkisinin özü bir çok kozmetik üründe ve deri kremlerinde kullanılmaktadır.

Hametan krem doku büzücü, kanama durdurucu ve iltihap önleyici bir kremdir. Başlıca kullanım alanları hafif güneş yanıklarının tedavisi, kesik-çizik-çatlak gibi deri sorunlarının tedavisi, yatak yaralarının ve ileri derecedeki bebek pişiklerinin tedavisi, kurumuş derinin bakımı gibi konulardır.

Hametan krem Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen ve reçete ile satılan deri onarım kremidir. Reçetesiz alınacaksa fiyatı (2019 yılı itibariyle) 10 TL’dir.

Gözaltı için Hametan krem sürmek mantıklı mı ?

Bazı günler gözaltı bölgesi “felaket” bir görünümde olabilir. Acil müdahale edilmesi gerekebilir. Örneğin gece çok az uyunması veya gün boyu bilgisayar başında vakit geçirilmesi gözaltında belirgin bir morluğa veya torbaya neden olabilir.

Eğer elinizin altında o an gözaltındaki morluğu, kırışıklığı veya torbayı maskeleyecek bir gözaltı kremi yoksa gözaltına Hametan krem sürülebilir. Hametan krem dokuyu büzerek gözaltındaki kötü görünümü bir miktar düzeltebilir, morluğun derecesini azaltabilir.

Ancak evde çinko oksit bazlı bir deri kremi (örneğin pişik kremi) varsa Hametan kremden daha etkilidir. Çünkü çinko oksit bazlı kremlerin bakım-onarım etkisi daha yüksektir.

Gerek Hametan, gerekse de pişik kremlerinin düzenli olarak gözaltı bölgesi bakımı için kullanılması uygun değildir. Acil durumlarda ve haftada en fazla bir-iki kere böyle bir çözüme başvurulabilir.

Gözaltı bölgesi için Hametan kremli karışım tarifi

Hametan kremi gözaltına avokado yağı ve gül yağı ile karıştırarak sürmek faydasını artıracaktır.

Gallik asit, anthocyanin ve guercitrin içeren gül yağı cildi güçlendirici ve sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Ancak güçlü ve yoğun bir yağ olduğundan fazla kullanılmamalıdır.

Avokado yağı yüksek oranda E vitamini içermekte ve kırışıklıklara iyi geldiği için bir çok kozmetik üründe kullanılmaktadır.

Parmağınızın ucu kadar Hametan kreme birkaç damla gül yağı ve avokado yağı damlatın ve karıştırarak gözaltı bölgenize sürün. Bu karışım gözaltında hızlı bir toparlanma sağlayacaktır.

Gözaltı bakımı için tavsiyeler

  • Güneş ışınlarına fazla maruz kalmayınız. Açık tenli iseniz güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Gözaltı morlukları vitamin eksikliği veya alerji gibi faktörler nedeniyle olabilir, sebebini araştırınız.
  • Sigara ve alkol cilt yaşlanmasını hızlandırır hiçbir gözaltı kremi buna engel olamaz.
  • Uykusuz kalmaktan kaçınınız.
  • Dengeli ve yeterli besleniniz. Sebze-meyve tüketimini ihmal etmeyiniz.
  • Televizyon ve bilgisayar başında fazla vakit geçirmeyiniz.