Kapat

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir

Anasayfa
Sağlık Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir
Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir

Hametan Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin piyasaya sürdüğü jenerik yara ve cilt onarım kremidir. Başlıca kullanım yerleri ciltte meydana gelen yüzeysel kesiklerin, çatlakların iyileştirilmesi, cildi hassas bebeklerin pişiklerinin önlenmesi, yaşlılığa bağlı cilt lekelerinin önlenmesi, güneş yanıklarının ve yüzeysel deri yanıklarının tedavi edilmesidir.

Hametan krem cildi çok hassas olduğu için bez bölgesi çabuk pişen, kızaran  bebekler için dermatolog doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Hamilelik nedeniyle oluşan karın çatlakları ve emzirme esnasında oluşan meme başı yaralarının iyileştirilmesi için de kullanılmaktadır.

Hametan kremin yanıkları tedavi edici özelliği olsa da sadece bir ve ikinci derecede yanıklarda etkilidir. Yani sadece derinin dıştaki iki tabakası olan dermis ve epidermis yanıktan etkilenirse Hametan krem yeterli olur, üçüncü derece yanıklarda ise daha etkili yanık kremlerinin kullanılması gerekir.

Hametan krem güneş yanıklarına iyi geldiği için yazın tatile gidip güneş altında fazla kalma nedeniyle gereğinden fazla bronzlaşan kişilerin de kullanabileceği bir kremdir.

Yaşlı kişilerde güneşin etkileri daha fazla olmakta ve bu da lekelere sebep olmaktadır. Yaşa bağlı cilt lekelerinin önlenmesinde ve tedavisinde de Hametan krem kullanılır.

Bununla birlikte Hametan’ı bir cilt bakım kremi, leke giderici, ton eşitleyici krem olarak görmemek gerekir. Çünkü Hametan reçete ile satılan ve doktor tavsiyesi ile kullanılan bir kremdir.

Hametan krem etken maddesi nedir ne işe yarar ?

Hametan kremin etken maddesi Hamamelis virginiana özütü olup bu madde iltihap giderici, kanama durdurucu ve doku büzücü özelliklere sahiptir. Yara, yanık ve kesiklere ilk anda müdahale edilmediğinde iyileşme süresi uzadığı gibi daha sonra iz kalma riski de artmaktadır. Hametan krem sürüldüğü deride bulunan proteinleri çökertir ve büzer. Pıhtılaşmayı sağlar ve kanama süresini kısaltır. Ayrıca antiinflamatuvar etki gösterir.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir ?

Hametan krem piyasada mavi ve sarı renkteki alüminyum tüplerde satılmaktadır. Her iki krem de aynı sorunlar için kullanıldığı için doğal olarak kullananlar “Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir” diye sormaktadır.

Sarı renkli tüpte satılanı Hametan’ın krem formudur. Mavi olanı ise pomad formudur. Krem şeklinde satılan ilaçlar içerdiği yağ miktarı itibariyle azdan çoka losyon, jel, krem ve pomad şeklinde sıralanırlar.

Yani losyon şeklindeki bir ilaçta daha az yağ bulunur, en yağlısı ise pomaddır.

Peki bir kremdeki yağ oranı neyi belirler ? Yağ oranı arttıkça kremin emilimi artmaktadır. Yani bir ilacın losyon formu en hafif formüllü ve deriye sadece yüzeysel etki eden formudur. Jel formu da hafiftir ama losyondan biraz daha etkilidir. Krem formu ise hem yüzeysel hem de deri içine etki eder. Pomad formu ise derinin daha derinlerine etki eder.

Hametan sarı, krem şeklindedir ve yüzeysel etkinin yanı sıra biraz da derinlemesine etki eder. Hametan mavi ise pomad olduğu için derinin daha iç bölgelerine kadar ulaşır.

Hametan sarı kremde 100 gramın içinde 5,35 gram Hamamelis virginiana distilatı, 5 gram setil alkol, 0,15 gram sorbik asit bulunur.

Hametan mavi pomada ise 100 gramın içinde 25 gram Hamamelis virginiana distilatı ve 5 gram asetillenmiş saf lanolin bulunmaktadır.

İçerdikleri etkin maddelerin oranlarından da anlaşılacağı üzere Hametan mavi sarıya göre daha etkili ve daha yağlı bir içeriğe sahiptir. Karın ve meme çatlaklarında lanolin içerikli kremler kullanıldığı için Hametan mavi pomad, sarı kreme göre bu konuda daha etkilidir.

Her iki ürünün 30 gramlık olanlarının fiyatları şöyledir:

Hametan mavi: 9,87 TL

Hametan sarı: 10,09 TL

Hametan krem çatlaklara iyi gelir mi ?

Evet çatlakları gidermek için Hametan mavi pomadı kullanabilirsiniz. Koruyucu özelliği de vardır, çatlaklar oluşmadan da cildinize uygulayabilirsiniz.