Kapat

Gaz yapan 10 şey

Anasayfa
Sağlık Gaz yapan 10 şey
Gaz yapan 10 şey

Eğer son zamanlarda sıklıkla gaz problemleri yaşıyorsanız aşağıda sıralanan 10 şeyden biri veya birkaçını fazla tüketiyorsunuz demektir.

Günde 14-15 kere gaz çıkarmak normaldir. Ama sizde bundan fazlası varsa önlemini alsanız iyi olur çünkü bağırsaklardaki fazla gaz sadece şişkinlik yapmaz, aynı zamanda sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına da engel olur.

Fasulye

Yeşil fasulye ve kuru fasulye fazlasıyla gaz yapar. Bunun sebebi fasulyede bulunan rafinoz maddesini sindirecek enzimin insan vücudunda bulunmamasıdır. Rafinoz içeren gıdalar bağırsaklardaki yararlı bakteriler tarafından parçalanır, bu nedenle de gaz yapar.

Bu konuda Karnabahar gaz yapar mı ? başlıklı makalede bilgi verilmiştir.

Süt ürünleri

Süt ve peynir laktoz içerir. Bunları sindirmek için gereken laktaz enzimi bazı kişilerde yoktur veya azdır. Bu nedenle süt ürünleri bağırsaklardaki bakteriler tarafından parçalandığı için gaz yapar.

Tam tahıllar

Pirinç haricindeki tahıllarda rafinoz bulunur. Rafinoz içeren tahıllar, bağırsaklarda parçalandığı için gaz yapar.

Turpgiller

Turp, şalgam, karnabahar, brokoli ve lahananın fazla gaz yapmasının sebebi de rafinoz içermeleridir.

Gazlı içecekler

Gazlı içecekler yutulan hava miktarını artırdığı için gaza neden olur.

Meyveler

Elma, şeftali, armut ve kuru erik gibi meyveler, vücudun sindirmekte zorlandığı doğal şeker alkolü olan sorbitol içermektedir. Birçok meyve ayrıca suda çözünen bir lif türü içermektedir.

Sorbitol ve çözünür lif bağırsaklarda bakteriler tarafından parçalandığında ortaya hidrojen, karbondioksit ve metan gazı çıkar.

Tatlandırıcılar

Kalorisiz diye şeker yerine kullanılan tatlandırıcılar sorbitol içerir. Sorbitol bağırsaklarda parçalandığı için gaza neden olur.

Soğan

Soğan içerisindeki früktoz bağırsaklardaki bakteriler tarafından parçalandığı için gaza sebep olmaktadır.

Sakız

Sakız çiğnemek hava yutmaya sebep olur. Şekerli sakızlardaki sorbitol, mannitol ve ksilitol gibi sindirimi daha zor olan şekerler gaza sebep olmaktadır.

İşlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıdaların birçoğunda fruktoz ve laktoz dahil olmak üzere gaz yapan içerikler mevcuttur.