Kapat

Sürücü belgesiz araç kullanmak neden yasaktır

Anasayfa
Eğitim Sürücü belgesiz araç kullanmak neden yasaktır

Sürücü belgesiz araç kullanmak neden yasaktır ?

Sürücü belgesi aracı kişinin trafik kurallarını yeterli düzeyde bildiğini, trafik levhalarının, karayolu işaretlerinin ne anlama geldiğini anladığını, aracı kullanabilecek düzeyde teknik bilgi ve deneyime sahip olduğunu, araç parçaları hakkında genel olarak bilgi sahibi olduğunu, bir kaza anında ne yapılması gerektiğini ve ilkyardımın nasıl yapılacağını bildiğini gösteren belgedir.

Sürücü belgesi alabilmek için yapılan sınavlarda sürücü adayının bu hususlara vakıf olup olmadığı test edilir ve sınavı kazananlara gerekli şartları da taşıyorsa sürücü belgesi verilir.

Sürücü belgesi olmadan araç kullanmak yürürlükteki mevzuat gereği yasaktır ve bu yasağı çiğneyenlere ağır ceza verilir.

Eğer araç kullanabilmek için ehliyet aranmasaydı, sürücü belgesiz araç kullanmak yasak olmasaydı, araç sürmeyi tam bilmeyenler veya trafik kurallarını bilmeyenler yollara çıkar ve trafiği hem kendileri hem de başkaları için tehlikeli hale getirirlerdi.

Karayollarında ulaşımı sağlayan araçlar onları nasıl kullanacağını bilmeyen veya trafik kurallarını hiçe sayan kişilerce kullanırsa insan hayatını tehlikeye sokan taşıtlara dönüşür. Trafik kazalarını önlemek için sürücü belgesi olmayan kişilerin araç kullanması yasaklanmıştır.

Sürücü belgesi nedir ?

Sürücü belgesinin diğer adı sürücü ehliyetdir (Sadece ehliyet de denilir) Bir aracı karayollarında kullanabilmek için kişinin sürücü belgesi olması gerekir.

Araç tiplerine göre sürücü belgesinin sınıfları vardır.  Örneğin motorlu bisiklet kullanabilmek için “M” sınıfı, 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabilmek için “A1” sınıfı, otomobil ve kamyonet kullanabilmek için “B” sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekir.

Sürücü belgesi nasıl alınır ?

Sürücü belgesi alabilmek için alınacak belgeye göre  yaş, deneyim, sağlık ve mezuniyet (en az ilkokul mezunu olmak gerekir) kriterlerine uygun olmak gerekir. Bazı suçları işlemiş olanlar (örneğin Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 4. maddesinin 7. Fıkrasında sayılan suçlar) diğer kriterleri yerine getirseler dahi ehliyet alamazlar.

Sürücü belgesi alabilmek için ehliyet sınavlarında başarılı olmak gerekir.