Kapat

Guatr ameliyatı sonrası nefes darlığı ne zaman geçer

Anasayfa
Sağlık Guatr ameliyatı sonrası nefes darlığı ne zaman geçer

Guatr ameliyatının bazı riskleri vardır. Ameliyat esnasında sinir ve dokulara kısmı hasar verilebileceğinden hastalar bir süre nefes darlığı ve ses kısıklığı gibi şikayetler yaşamaktadır.

Ameliyat çok başarılı geçse dahi neticede bir cerrahi operasyon olduğundan hastanın bir süre nefes alıp vermede güçlük yaşaması normaldir. Genel ansestezi altında yapılan bu tür operasyonları takip eden bir haftalık süreçte nefes darlığı yaşanır.

Yara iyileştikçe nefes darlığı şikayetleri de azalacaktır. Yara enfeksiyon kaparsa veya ameliyat esnasında dokular ciddi hasar görmüşse tamamen iyileşmek 3-4 ayı bulabilmekte, hasta bu süre zarfında günlük işlerini yaparken çabuk yorulma, uzun süreli yürüyüşlerde tıkanma, merdiven çıkarken nefesin kesilmesi gibi şikayetler yaşayabilmektedir.

Günümüzde yapılan guatr ameliyatları ileri teknolojisiyle yapıldığı için 20-30 yıl önce yapılan ameliyatlara göre kalıcı nefes darlığı riski oldukça azalmıştır. Ama azalmamıştır. Guatr ameliyatı olan hastaların yüzde birinde kalıcı nefes darlığı görülebilir. Yüzde 99’un da ise bazen bir haftada, bazen 3 ayda hasta normal hayatına dönmekte nefes darlığı veya ağrı şikayetleri kalmamaktadır.

Guatr ameliyatı sonrası nefes darlığı yaşayan hastalar bu durum geçene kadar doktor kontrollerine devam etmelidir. Çoğunlukla doktorlar bu duruma “normaldir” şeklinde yanıt verseler de şikayet geçene dek ameliyat olunan hastane ile irtibat kesilmemeli ve doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Bazı hastalar guatr ameliyatı sonrasında yaşanan iz kalması, ses kısılması veya nefes darlığı gibi şikayetlerden korkup ameliyatı geciktirme yoluna gitmektedir. Halbuki ameliyat geciktikçe kanser riski artmakta, bazı durumlarda ameliyat için açılacak kesi de büyümektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası şikayet ve riskler ne olursa olsun vakit geçirmeden bu ameliyatı olmak gerekir.