Kapat

Memethol Sprey içeriği

Anasayfa
Sağlık Memethol Sprey içeriği
Memethol Sprey içeriği

Medikal bir ürünü satın almadan önce içeriğinde ne olduğunu bilmek gerekir. Bu makalede Memethol sprey içeriği ve ihtiva ettiği etken maddelerin ne işe yaradığı konusu işlenecektir.

Memethol Sprey içeriği

1R,2S,5R (Mentol): Organik bir alkol olan mentolün kimyasal formülü C10H20O dur. Ferahlık ve serinlik hissi verdiği için  nane şekeri, nane aromalı sakız gibi ürünlerde kullanılır. Mentol ciltteki ısı reseptörleri ile etkileşime girebilen bir maddedir. Ciltteki soğukluk algılayıcı reseptörleri uyararak serinlik hissi verir.

Memethol sprey içerisinde kullanılan 1R,2S,5R (Mentol) basur bölgesinde serinlik hissi vermektedir.

İzopropil Alkol: Renksiz ve yanıcı özellikte keskin bir kokusu olan bir sıvıdır. Kimyasal formülü C₃H₈O dur. İspirtonun ana maddesidir. Çözücü (solvent) grubu bir madde olup saç losyonları, cilt temizleyicileri, saç tonikleri, deodorantlar, oje ve şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bir maddedir.

Memethol sprey içerisinde kullanılan İzopropil alkol ürüne temizleyici özellik kazandırmaktadır.

Methylcyclohexanol:Kimyasal formülü C7H14O dur. Kokusu Hindistan cevizi yağını andıran saman renkli yapışkan bir sıvıdır. Suda çözünmez, yoğunluğu sudan düşük olduğu için su ile karıştırıldığında suyun üzerine çıkar. Methylcyclohexanol bazı kişisel bakım ürünlerinde kullanılan bir maddedir.

Memethol sprey içerisinde kullanılan Methylcyclohexanol ürüne renk vermek, içeriği bağlamak ve koruyucu bariyer tabakası oluşturmak  için kullanılmıştır.

Sodium hydrogen carbonate: Sodyum bikarbonat olarak bildiğimiz maddedir.Kimyasal formülü kimyasal formulü NaHCO₃ tür. Kabartma tozunun ana maddesidir. Sıvı ile temas ettiğinde bazik özellik kazanarak deterjan etkisi göstermektedir.

Memethol sprey içerisinde kullanılan sodium hydrogen carbonate hemoroid bölgesinin temizliği için ürüne eklenmiştir.

Phenothiazin: Türkçe okunuşu Fenotiazin şeklindedir.Kimyasal formülü C12H9NS dir. Bu madde yaygın olarak antipsikotik ilaçlarda kullanılan bir etken madde olmakla birlikte Memethol sprey içeriğinde yer almasının sebebi antihistaminik özelliği nedeniyle kaşıntıyı gidermesidir.

Didecyldimethylammonium chloride:Antiseptik, dezenfektan özellikli bir maddedir.

Propanediol  : Kozmetik ürünlerde, losyonlarda, temizleyicilerde ve diğer kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir bileşendir. Propilen Glikol benzeri bir maddedir. Nemlendirici ve cildin emilimini artırıcı bir maddedir.

Deionized water: Saflaştırılmış sudur.

Memethol Sprey ne işe yarar ?

Memethol Sprey içeriği itibariyle temizleyici, nemlendirici ve kaşıntı giderici özellikler ihtiva eden bir spreydir. İçerdiği mentol sayesinde sıkıldığı bölgede serinlik hissi verir. Memethol Sprey içeriğindeki dezenfektan maddeler, basur bölgesini bir miktar yakabilir. Kullananların çoğu bu yönde yorum yapmaktadır.

Memethol ise yarıyor mu

Memethol Sprey  nasıl kullanılır ?

  • İlk olarak basurlu bölgeyi yıkayınız ve kurulayınız.
  • Memethol Sprey i kullanmadan önce çalkalayınız ve basur bölgesine 7-8 kere sıkınız. Sıkarken genital bölgelere gelmemesine dikkat ediniz. Kazara gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
  • Spreyi sıkınca birkaç dakika hareketsiz kalınız.
Memethol Sprey hamilelikte kullanımı