Kapat

Glifor yan etkileri ne zaman geçer

Anasayfa
Sağlık Glifor yan etkileri ne zaman geçer

Glifor çoğu kişide ciddi bir yan etki göstermez. Ancak ilacın yan etkilerini şiddetli yaşayanlar da vardır. Peki Glifor yan etkileri ne zaman geçer ?

Glifor genellikle kilo problemi olan, insülin direnci olan veya şeker hastası olup kandaki glukoz seviyesini ilaç olmadan dengelemeyen kişilere verilmektedir. Hastalardaki en belirgin etkisi kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Glifor kullananların yaygın olarak dile getirdiği yan etkiler genellikle mide ve bağırsaklarla alakalıdır. Glifor kullanınca ishal, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler hafif şiddetle görülebilir. Bazı kişilerde Glifor tatlı yeme isteğini azaltması ve tokluk hissinin yanında ağız tadının azalması gibi etkiler görülür.

Gliforun faydalarına kıyasla bu tür yan etkiler tolere edilebilir yan etkilerdir. İlaca devam edildikçe yan etkilerin şiddeti azalabilir. Bazılarında hiç yan etki görülmeyebilir.

Glifor ayrıca uykusuzluk, bilinç dağınıklığı gibi şikayetlere neden olabilir. Şikayetler şiddetli değilse hastanın bunlara katlanarak ilaca devam etmesi gerekir, zamanla yan etkiler azalacaktır. Fakat bazı hastalarda şikayetler kronik hale gelebilir veya şiddetli hissedilebilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır.

Glifor yan etkileri ne zaman geçer ?

Bazı hastalarda hiç yan etki görülmeyecektir. Bazılarında da hafif derecede yan etkiler görülecektir. Glifor kullanımına bağlı olarak başlayan yan etkilerin bir hafta içinde tolere edilebilir düzeye gelmesi gerekir. Eğer şikayetlerin şiddeti fazlaysa veya orta şiddetli olmakla beraber bir haftadan itibaren azalmadıysa doktorunuzla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Glifor tok karna içilen bir ilaçtır. Aç karna içildiğinde veya aynı gün alkol veya alkol etkisi yapan gıdalar (Veya karaciğeri yoran gıdalar) tüketildiğinde yan etkileri daha şiddetli görülecektir.

Karaciğer veya böbrek fonksiyonlarında yetersizlik olanlarda ve düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olanlarda yen etkileri şiddetli derecede görülebilir. Aşağıdaki şikayetler görüldüğünde ilaca devam edilmeyip doktora gidilmelidir.

Glifor kullananlar bu yan etkileri görmüşlerse derhal doktora başvurmalıdır:  

 • Kusma, bulantı, ishal gibi şikayetlerin şiddetli olması veya süreklilik arz etmesi,
 • Kan şekerinde olağan dışı yükselme,
 • Meyvemsi bir nefes kokusu ile birlikte seyreden hızlı soluk alıp verme hali, mide ağrısı, uykulu olma hali,
 • Bilinç dağınıklığı, uykulu olma hali, baş ağrısı, kusma ve bulantı gibi şikayetlerin bir arada görülmesi,

Glifor kullanımı bırakıldıktan sonra yan etkileri ne zaman geçer ?

Glifor bırakıldıktan sonra genellikle 3-4 gün içerisinde yan etkileri geçmektedir.

Glifor’un yan etkilerini azaltmak için;

 • Şikayetler ağırsa doktor dozu azaltabilir,
 • Mide boşken değil, biraz yemek yedikten sonra ilaç alınır,
 • İlaç kullanıldığı sürece alkol kullanılmamalıdır,
 • Tablet çiğneme, ezme olmaksızın su ile yutulur,

Glifor’dan azami derecede istifade edebilmek için;

 • Glifor iştahı ve tatlı isteğini azaltacaktır, bazı gıdalara tiksinme duyulacaktır. Bu dönemde kilo verme diyetine sadakatle uyulmalıdır,
 • Kandaki glukoz seviyesini kontrol etmek ve diyabet ile mücadele etmek için fabrikasyon  ürünü işlenmiş gıdalardan (hazır kek, çikolata, bisküvi, şekerleme vs) uzak durulmalıdır,
 • Bazı kişilerde Glifor yorgunluk hissi yaratabilir, buna rağmen belirli bir egzersiz programı uygulanmalıdır. (Aşırı derecede yorgunluk var ise doktora danışılmalıdır)
 • Kişide kusma ve ishale bağlı su kaybını telafi etmek için yeterli miktarda su içilmelidir.

Glifor mide bulantısı ne zaman geçer ?

Glifor kullanmaya başladıktan sonra bazı yiyeceklere karşı ilgisizlik, yediğinin tadını alamama, bazı gıdalardan iğrenme hissi görülebilir. Sadece 3 veya 4 gün içinde bu nahoş hisler ve mide bulantısı hissinde belirgin bir azalma olacak, bir hafta içinde de mide bulantısı şikayetleri büyük oranda geçecektir.