Kapat

Sudocrem krem egzama için kullanılır mı ?

Anasayfa
Sağlık Sudocrem krem egzama için kullanılır mı ?
sudocrem

Sudocrem krem esasen bebeklerdeki pişikler için üretilmiştir. Fakat egzama için kullananlar da vardır. Öncelikle egzama nasıl bir hastalıktır kısaca bahsedeyim. Egzama en sık ellerde olmak üzere vücudun çene, göğüs veya yanak gibi çeşitli bölgelerinde kızarıklık ve kaşıntı şikayetleri ile kendini gösteren bir hastalıktır. Genellikle derinin biyolojik savunmasının zayıflamasıyla ortaya çıkar. Birkaç egzema tipi vardır: Atopik dermatit, kontakt dermatit, didrotik egzama, numüler egzama, seboreik dermatit ve staz dermatiti en yaygın görülen egzama türleridir. Egzama her kişide aynı şiddette görülmez. Bazı kişilerde şikayetler hafiftir hatta bazen hastalığın geçtiği düşünülür sonradan yeniden başlar. Bazı kişilerde de inatçı ve geçmeyen bir hastalığa dönüşür. Bebeklerde ve çocuklarda egzama sık görülür. Bazen çocuklukta görülen egzama daha sonra atlatılır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastalığın ortaya çıkmasında genetik yatkınlık, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve alerjen etkenler rol oynamaktadır.

Egzama nasıl tedavi edilir ?

Bunu için öncelikle egzamanın hangi türünün sizde olduğunun bilinmesi gerekir. Doktorunuz hem reçeteyle satılan ilaçlar hem de SGK’nın karşılamadığı krem, şampuan ve losyon gibi ürünler önerecektir. Hastanın hastalığını neyin tetiklediğini bilmesi çok önemlidir. Mesela bazı kişilerin temizlik ürünlerine aşırı hassasiyeti vardır. Ev hanımları veya temizlik elemanları gibi ciltleri günlük hayatta kimyasal temizlik ürünleri ile fazla temas eden kişilerde cildin biyolojik savunma mekanizması zayıflar ve egzama tetiklenir. Bu tür hastalarda deterjan ve değişik kimyasallara daha az temas edilerek egzamayı büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir. Bazı hastalarda egzama bağışıklık sisteminin zayıflaması kaynaklı ortaya çıkar. Mesela üzüntülü, sinirli veya çökkün dönemlerde egzama şikayetleri artar. Egzama hastası hastalığını tetikleyen faktörleri bilirse tedavisi kolaylaşacaktır. Fakat her durumda egzama hastasının cildin kurumasına izin vermemesi, nemli tutması ve besleyici kremlerle beslemesi önerilir.

Sudocrem krem egzama için kullanılır mı ?

Sudocrem  bebeklerde pişik için üretilmiş bir kremdir fakat özellikleri itibariyle cildi nemli tutmak ve beslemek için yetişkinlerce de kullanılmaktadır. Sudocrem cildi yumuşatır, kaşıntıyı yatıştırır ve koruyucu bir bariyer oluşturarak alerjen maddelerin temas halinde zararını azaltır. Bu özellikleri itibariyle Sudocrem krem egzama için kullanılabilir. Bununla birlikte kendinde egzama olduğunu öğrenen kişinin öncelikle doktor tavsiyesine göre hareket etmesi gerekmektedir.