Kapat

Diasin damla ne işe yarar

Anasayfa
Sağlık Diasin damla ne işe yarar

Piyasada Diasin, diazin ve dialab gibi isimlerle satılan ürün ne işe yarar, ne amaçla satılmaktadır ?

Diasin damla ne işe yarar ?

Diasin damla şeker hastalığının tedavisine katkıda bulunmak için üretilmiş bir takviye üründür. İlaç kategorisinde değildir.

Üretici firmanın internet üzerinden yayınladığı reklamlarda açlık şekerini anında dengelediği, insulin iğnesine gerek kalmadan şeker hastalığını tedavi ettiği, şeker seviyesini düşürdüğü ve kullananlarda %96 oranda şeker hastalığını tedavi ettiği yer almaktadır.

Öncelikle bir bitkisel karışımın şeker hastalığı gibi tedavisi oldukça zor ve pahalı olan bir hastalığı tek başına tedavi etme ihtimali yoktur. İlaç üreticilerinin dahi  sınırlı tedavi imkanı sunduğu bir hastalığa (Dev kimya laboratuvarları ve bünyelerinde çalışan bilim insanlarına rağmen) ilaç bile olmayan bir takviye ürünle çare bulduğunu iddia etmek insanları yanıltmak anlamına gelmektedir.

Ancak Diasin veya kardeş ürünleri diazin ve dialab gibi şeker damlalarının tamamen faydasız olduğunu veya ruhsatsız olduğunu söyleyebilecek durumda değiliz. Piyasada faydası olup olmadığı belli olmayan veya faydasına göre çok yüksek meblağlara satılan bir çok gıda takviyesi, vitamin ve bitkisel karışım satılmakta ve bunların yasal izinleri de bulunmaktadır.

Bu tür ürünler “ilaç” kategorideki ürünlerin tabi olduğu “sıkı” izin sürecine tabi değildir, izinlerini daha kolay bir süreç ile alabilirler. Yani Aspirin benzeri basit bir ilacı üretip piyasaya sokmak için çok zorlu bir izin sürecini aşmak gerekirken bitki özlerinden karışım yaparak “takviye” olarak piyasaya sürmek daha kolay bir süreç üzerinden işler.

Dolayısıyla her türlü izni, ruhsatı olup fiyatına kıyasla çok bir faydası olmayan bir ürünü satmak ülkemizde yasaldır.

Diasin damla şeker hastalığının tedavisinde kullanılabilecek bir ürün olmakla birlikte şeker ilaçlarının, insülin iğnesinin yerine geçebilecek bir ürün değildir. Belki esas tedaviye yardımcı olarak –doktorunuz da tavsiye ederse- kullanılabilir.

Diasin damla içeriği

Ürünün içeriğinde Karakekik, çörekotu yağı, avşar otu ve limon melisa bitkisinin özleri yer almaktadır.

Diasin damla kullanmanın yararı, zararı nedir ?

Eğer şeker hastalığınız için kullandığınız ilaçları bırakarak Diasin damla kullanıyorsanız şeker hastalığının her türlü riskine açıksınız demektir.

Diasin damlayı kullandığınız ilaçları kesmeden kullanacaksanız, bu tür bir ürünü kullanmanın size bir faydası olup olmadığını ve ne dozda kullanmanız gerektiği hususunda doktorunuza sorunuz. Çünkü her hastanın durumu özeldir, birine faydalı olan bir şey diğerine zehir olabilir.

Şeker hastalığının tedavisine ilave olarak bitkisel tedavi uygulamak isteyenler aktarlardan doğru bitkileri bulamayabilirler, bulsalar da doğru oranda karışım sağlayamayabilirler ve satın aldıkları bitki veya yağın raf ömrü dolmuş olabilir. Diasin kullanmanın faydası sizi bu tür sıkıntılardan kurtarmak olacaktır.

Bununla birlikte Diasin damladan reklamlarda söylenildiği kadar bir fayda beklemeyiniz, belki çok az faydalı olacaktır, belki hiç faydası olmayacaktır belki de zararı olacaktır.

Diasin damla nasıl kullanılır ?

Üretici firma Diasin damlayı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez çay veya suya bir damla damlatarak kullanmayı tavsiye etmektedir.