Kapat

Advantan m losyon nedir ?

Anasayfa
Sağlık Advantan m losyon nedir ?
Advantan losyon

Advantan m losyon nedir, Advantan krem ve pomad ürünlerinden farkı nedir, hangi sorunlar için kullanılması uygundur, bu sorulara makale içerisinde yanıt alacaksınız.

Advantan m losyon nedir ?

Advantan m losyon, deri dokusunun alerjen maddelere reaksiyon göstermesini engelleyen, iltihap oluşturmasını engelleyen kortizon içerikli ve reçeteli bir ilaçtır.

Bazı kişilerin ciltleri hassastır. Hassas ciltlerde toz, temizlik ürünleri, polen veya bazı gıda maddelerine karşı kolaylıkla alerjik reaksiyon geliştiği için bu kişiler kaşıntı, döküntü, kaşıntı gibi cilt sorunları ile sıklıkla karşıya kalmakta ve bu da yaşam kalitesini düşürmektedir.

Aynı şekilde bazı kişilerin ciltlerinde basit sebeplerle, iltihaplanma, kuruma, çatlama, kabuk bağlama gibi şikayetler oluşabilmekte, çevresel koşullar bu kişilerin ciltlerini gereğinden fazla etkilemektedir.

Advantan m losyon hassas ciltlerin çevresel etkilere karşı tepkisini azaltmaya yarayan bir üründür. 1gram losyon 1 mg metilprednisolon aseponat içermektedir.

Advantan m losyon bir çok egzama türünde ve güneş yanıklarında kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanlar aşağıda listelenmiştir:

  • Alerjik kontakt dermatit
  • Toksik dejeneratif egzama
  • Numuler egzama
  • Dishidrotik egzema
  • Atopik dermatit nörodermatit
  • Seboreik egzema
  • Gravitasyonel egzema
  • Solar dermatit (Güneş yanığı)

Advantan m losyonun krem ve pomaddan farkı nedir ?

Advantan markasının metilprednisolon aseponat içerikli krem ve pomad ürünleri vardır. Kullanıcılar m losyon, krem ve pomad ürünlerinin birbirinden ne farkı olduğunu merak etmektedirler.

M losyon diğerleri ile aynı içeriğe sahip olmakla birlikte içerdiği yardımcı maddeler itibariyle derinin derinliklerine fazla etki etmeyen, yüzeysel olarak kullanılan bir üründür. Advantan pomadın içeriği losyona göre daha yağlıdır ve derinin daha fazla içine etki eder. Krem ise derinin içine nüfuz etme açısından losyon ile pomad arası bir üründür.

Eğer bir cilt sorunu cildin sadece yüzeyini etkiliyorsa veya hafif bir sorun ise Advantan m losyon kullanılması önerilir. Cilt sorunu hem yüzeysel hem de derinin iç kısımlarını etkiliyorsa Advantan krem kullanılır.

Eğer cilt sorunu cildin derinlerini de etkiliyorsa Advantan pomad kullanılır.

Advantan m losyonun diğerlerine göre avantajı, yan etkileri daha az olması nedeniyle çocuklarda kullanmaya daha elverişli olmasıdır.

Eğer Advantan m losyon kullanılmaya başladıktan sonra ciltte kuruma başladıysa yağlı pomad kullanmak daha iyi olacaktır.

Advantan m losyon nasıl kullanılır ?

Advantan m losyon kortizon içerir. Bu nedenle uzun süreli kullanılmaması gerekir. Yüz için kullanılacaksa tedavi süresi en fazla 1 hafta, vücudun diğer bölümleri için ise en fazla 2 hafta uygulanır.

Eğer doktor tarafından başka türlü önerilmemişse, günde bir defa ince bir tabaka halinde cilde uygulanır ve ovalanır.

Advantan m losyon 4 aydan küçük bebekler için kullanılmamalı, 4 ay ile 3 yaş arası çocuklarda doktor tavsiyesi doğrultusunda uygulanmalıdır. Küçük çocuklarda mümkün olan en küçük doz uygulanmalıdır.

Advantan m losyon vücudun geniş alanlarında uygulanmamalıdır. (Vücudun en fazla %40’ı )

Eğer ciltte bakteriyel enfeksiyon veya mantar enfeksiyonu var ise bu sorunlar için ayrıca bir tedavi gerekmektedir.

Advantan m losyonun göze kaçırılmaması ve zorunlu olmadıkça göz çevresine uygulanmaması gerekmektedir.

Gebelikte Advantan m losyon kullanımı

Gebeliğin ilk üç ayında Advantan m losyon da dahil olmak üzere herhangi bir kortizonlu ilaç kullanılması uygun değildir. (Zorunluluk halleri dışında)

Gebeliğin sonraki 6 ayında ise doktora danışarak hareket edilmelidir. Advantan m losyonun gebelik kategorici C olup doktor fayda/zarar hesaplamasına göre öneride bulunacaktır.