Kapat

Legalon fort zayıflatır mı ?

Anasayfa
Genel Legalon fort zayıflatır mı ?

Bazı ilaçlar, özellikle de şeker hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kilo vermeye yardımcı olur. Peki Legalon fort zayıflatır mı ?

Legalon fort nedir ?

Legalon fort Abdi İbrahim A.Ş. tarafından üretilen silimarin etken maddeli bir gıda takviyesidir. Ürünün Lisans sahibi Alman Madaus GmbH firması olup üretimi de Almanya’nın Troisdorf şehrinde yapılmaktadır.

İçeriğinde ana madde olarak deve dikeni meyvesi ekstresi (Silimarin) ve yardımcı madde olarak polisorbat 80, povidon, mannitol, sodyum nişasta glikolat, magnezyum sterat, sodyum lauril sülfat, kırmızı demir oksit, siyah demir oksit, titanyum dioksit, jelatin içermektedir.

Legalon fort karaciğer iltihabı, karaciğer yağlanması ve siroz gibi hastalıklarda ilaç tedavisini desteklemek için kullanılır. Ayrıca karaciğer fonksiyon bozuklukları ve düzensizlikleri tedavisine yardımcı olarak da önerilmektedir.

Legalon fort 60 kapsül ne işe yarar ?

Legalon fort 60 kapsül’de her bir kapsülde 140 mg Silimarin’e denk deve dikeni ekstresi bulunur.

Silimarin maddesi antiperoksidatif aktiviteye sahip olup karaciğer hücrelerinin yıkılmasını, ölmesini önlemektedir. Bu madde ayrıca yapısal proteinlerin sentezini artırdığı için karaciğerin kendini onarma sürecini hızlandırır.

Özetle Legalon fort karaciğer hücrelerinin ölmesini engelleyen, yavaşlatan ayrıca yeni karaciğer hücrelerinin oluşum sürecini hızlandırarak karaciğerin kendi kendini daha çabuk onarmasını sağlayan bir gıda takviyesidir.

Ancak ilaç değildir, ilaç tedavisinin alternatifi de değildir, tıbbi tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Legalon fort kullanmak, doğal ve dengeli beslenmenin alternatifi de değildir.

Dolayısıyla karaciğer sorunları için Legalon fort kullanıldığında spor ve diyete devam edilmeli, bel çevresindeki kiloların verilmesine çalışılmalıdır.

Legalon fort zayıflatır mı ?

Legalon fort zayıflatıcı bir ürün değildir. İşlevi karaciğeri korumaya yöneliktir. Fakat karaciğer fonksiyonlarının zamanla düzelmesi, karaciğerin onarılması kilolu kişilerde daha kolay kilo kontrolü yapmayı sağlamaktadır.

Karaciğer yağlanması bulunun çoğu kişide bel çevresinde yağ birikmesi vardır. Eğer karaciğer yağlanması tedavi edilirse hastanın istemsiz kilo alımı durdurulur, kilo verilmesi kolaylaşır.

Fakat karaciğer sorunlarını tedavi etmek için aşırı kilolardan kurtulmak da gerekir. Legalon fort tek başına zayıflamayı sağlamadığı için hastanın dirayetli şekilde bir egzersiz programı uygulaması, diyet listesini disiplinli bir şekilde uygulaması gerekir.

İşlenmiş gıdalar, yağlı yiyecekler, bol tuzlu yiyecekler, hamur işi besinler, ağır tatlılar, meyvenin fazlası, cips, hamburger gibi atıştırmalık yiyecekler, pastırma, konserve ürünler karaciğer için zararlıdır, bunlardan uzak durmak gerekir.

Ama en önemlisi hastanın bir oturuşta tıka basa yeme alışkanlığı varsa bunu bırakıp öğünlerde az ama ara öğünlerde ceviz, badem gibi kuruyemişlerle açlığı bastırarak aldığı günlük kalori miktarını düşürmesi gerekir.

Karaciğer sorunları olan kişilerin düşük kalorili fakat bol lifli sebzelere (yeşil yapraklı sebzelerin sulu yemekleri) ağırlık vermesi gerekir.

Dengeli beslenme düzenli egzersiz ile desteklenirse kilo verilmesi kolaylaşacaktır.

Legalon fort nasıl kullanılır ?

Legalon fort tok karnına günde 3 kere birer kapsül kullanılır. Karaciğer fonksiyonlarını için yapılan tahlillerin sonuçları normal seviyeye gelene kadar kullanılabilir.

Legalon fort aç karnına içilirse yan etkileri daha şiddetli görülebilir, tok karnına içilmelidir.

Legalon fort yan etkileri

Legalon fort seyrek olarak ishal, nefes alıp verme güçlüğü, deri döküntüsü gibi yan etkilere neden olabilir.

Legalon fort SGK kapsamında mı ?

Bu ürün ilaç kategorisinde olmadığından SGK bu ilacı karşılamaz, hastanın tamamını kendi cebinden karşılaması gerekir. Eczaneden reçetesiz olarak almak mümkündür.