Kapat

iphone DNS Adresi Değiştirme IOS Cihazlarda DNS Ayarları

Anasayfa
Genel Kültür iphone DNS Adresi Değiştirme IOS Cihazlarda DNS Ayarları

iphone DNS adresi değiştirme işlemini güncel dns adreslerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarlarda olduğu gibi ios cihazlarda da dns adreslerini değiştirebilirsiniz. DNS adresini değiştirmenizle birlikte bazı yasaklanmış sitelere erişim sağlayabilir, internette hızlı gezinebilirsiniz. Eğer ios işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız dns ayarlarını rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Mobil cihazlar arasında ios işletim sistemi android işletim sisteminden çok farklılık göstermektedir. Kullandığınız iphone, ipad ve benzeri cihazlarda dns adresi değiştirme işlemini uygulayabilirsiniz.

iphone DNS adresi değiştirme işlemi sadece Wi-Fi bağlantısında gerçekleşir

iphone dns adresi değiştirme işlemini sadece Wi-Fi bağlantısında gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuz kullandığınız operatör sayesinde internete bağlıyken dns ayarlarını yapamazsınız. İşletim sistemi ios olan cihazlarda yalnızca Wi-Fİ bağlıyken dns adresi değiştirmek mümkündür. İphone hücresel veri dns değiştirme işlemini telefon desteklememektedir.

DNS adreslerini kullanan birçok kişi DNS hakkında hiçbir bilgiye sahip değil. DNS nedir? ne amaçla kullanılır? ne işe yarar? tabi ki bunları merak edenlerde mevcut. DNS teriminin açılımı “Domain Name System” olarak geçmektedir. Bunun Türkçe anlamı ise ‘’Alan Adı Sistemi’’ olarak bilinmektedir. DNS, internetteki bilgisayarlara isim vermemizi ve bu isimleri çözümleyebilmemizi sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin bize sağladığı kolaylık ise ağdaki bir bilgisayara erişmek için IP adresini değil alan adını (www.volbiex.com) kullanabilmemizdir. Zira bilgisayarlar birbiriyle iletişim kurmak için İnternet Protokolü’nü (IP) kullanır ve bu iletişim IP adresleri üzerinden sağlanır. DNS sunucusu dediğimiz aygıtlar ise bilgisayarların alan adlarının IP karşılığını kayıtlı tutar ve biz alan adıyla bir siteye erişim sağlamak istediğimizde, bize bu sitenin IP adresini sunar.

DNS hakkında bilgisi olmayanlar ve daha çok bilgi sahibi olmak isteyenler DNS Nedir ? Ne İşe Yarıyor ? Neden DNS Adresleri Değiştirilir ? adlı makaleyi okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

iphone DNS değiştirme

Telefonu elinize alın ve menülerin bulunduğu ana ekranı açın. İlk etapta cihazınızın menüsünde anahtar çarkı şeklindeki ‘’Ayarlar’’ simgesine tıklayın.

iphone dns adresi değiştirme

Ayarlar kısmında bulunan ‘’Wi-Fi’’ ibaresine tıklayın.

iphone-dns-numaraları

Wi-Fi ayarlarına girdikten sonra tik işaretini aktif hale getirip, Wi-Fi bağlantısını gerçekleştirin.

iphone-dns

Kullandığınız Wi-Fi bağlantısının hemen sağında bulunan ‘’i’’ işaretine tıklayın.

dns-değiştirme-iphone

Açılan sayfada ‘’DNS’i Ayarla’’ ibaresine tıklayın.

ios-dns-değiştirme

Karşınıza bazı ayarların bulunduğu bir bölüm gelecektir. Burada bulunan ‘’DNS Sunucuları’’ ibaresinde değişiklik yapacaksınız.

iphone-dns-ayarlari

DNS sunucuları yazan yere iphone dns numaraları gelmelidir. En hızlı dns adresleri listesinden, Google DNS, Level3 DNS ve birçok dns adresleri listesine ulaşabilirsiniz. Buradan temin ettiğiniz dns adreslerini iphone telefonunuzda kullanabilirsiniz.