Kapat

DNS Nedir ? Ne İşe Yarıyor ? Neden DNS Adresleri Değiştirilir ?

Anasayfa
Bilgisayar DNS Nedir ? Ne İşe Yarıyor ? Neden DNS Adresleri Değiştirilir ?

DNS nedir sorusunun cevabını çoğu birey sık kullandığı halde bilmiyor. Ülkemizde bazı web sitelerine erişim engellemeleri uygulandı. Çeşitli sebeplerden dolayı erişim engellemelerine maruz kalan sitelere giriş yapılamaz oldu. Kısıtlamaları sevmeyen bir topluluk olduğumuz için haliyle bu tür erişim engellemelerinin ötesine geçmek için çeşitli yöntemler arayışı içerisine girdik. DNS kavramı sayesinde bu tarz erişim engellemelerine yani yasaklı sitelere girmek için çözüm geldi. DNS adresleri değiştirilerek yasaklı sitelere giriş yapılabiliyordu. DNS adresleri milyonlarca kişi tarafından kullanıldı. Google gibi aram motorlarında aranma hacmi oldukça yüksek olan kelimeler arasında DNS adresleri, DNS ayarları, DNS değiştirme gibi terimler boy gösterir oldu.

DNS Nedir ?

DNS adreslerini kullanan birçok kişi DNS hakkında hiçbir bilgiye sahip değil. DNS nedir ? ne amaçla kullanılır ? ne işe yarar ? tabi ki bunları merak edenlerde mevcut. DNS teriminin açılımı “Domain Name System” olarak geçmektedir. Bunun Türkçe anlamı ise ‘’Alan Adı Sistemi’’ olarak bilinmektedir.

dns nedir

DNS, internetteki bilgisayarlara isim vermemizi ve bu isimleri çözümleyebilmemizi sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin bize sağladığı kolaylık ise ağdaki bir bilgisayara erişmek için IP adresini değil alan adını (www.volbiex.com) kullanabilmemizdir. Zira bilgisayarlar birbiriyle iletişim kurmak için İnternet Protokolü’nü (IP) kullanır ve bu iletişim IP adresleri üzerinden sağlanır.
DNS sunucusu dediğimiz aygıtlar ise bilgisayarların alan adlarının IP karşılığını kayıtlı tutar ve biz alan adıyla bir siteye erişim sağlamak istediğimizde, bize bu sitenin IP adresini sunar.

DNS Adresleri Neden Kullanılır ?

İnternete sansür uygulamak için teknik anlamda birçok yöntem mevcut. Ancak bunların en masrafsız ve basit olanı DNS tabanlı erişim engelleme yöntemidir.
DNS tabanlı engelleme yönteminde, merkezi DNS sunucularına belirli alan adı sorgularını reddetmesi veya bu sorguları “bu siteye erişim engellenmiştir” temalı IP adreslerine yönlendirmesi komutları verilir. Böylece kullanıcılar bu sitelere girmek istediklerinde, sitenin gerçek IP adresi bilgisini elde edemezler.

2018-güncel-dns-adresleri

İşin teknik boyutlarını merak edenler için gerekli açıklamalar yapıldı. Fakat aslında bilinmesi gereken yasaklanmış sitelere girmek uğruna DNS adreslerinin kullanıldığıdır. Fakat teknolojinin gelişmesiyle yapılan erişim engellemelerinin sistemi değişiklik gösterdi. Artık DNS adresleri kullanarak erişimi engellenmiş sitelere girmek mümkün olmayabiliyor. Bireyler yasaklı sitelere girmek adına VPN tarzı araçlar kullanmak zorunda kalıyor. DNS adresleri daha çok hız iyileştirmeleri adı altında kullanılıyor. En hızlı dns adresleri ve en iyi dns adresleri şeklinde aramalar çoğaldı. VPN kelimesinin ve nasıl kullanıldığı hakkında çeşitli makalelere yer verilecektir. Bu husus hakkında bilmeniz gerekenler ayrıntılı ve resimli bir şekilde aktırılıp, ne olduğu net bir şekilde ifade edilecek. DNS nedir ? makalesinde kafanıza takılan ve bilmek istediklerinizi yorum alanından belirtebilirsiniz.