Kapat

Sakız orucu bozar mı? Diyanet açıklamasıyla kesin bilgi

Anasayfa
Genel Kültür Sakız orucu bozar mı? Diyanet açıklamasıyla kesin bilgi
sakız-çiğnemek-orucu-bozar-mı

Sakız orucu bozar mı? Yanlışlıkla sakız çiğnemek orucu bozar mı? Falım sakız orucu bozar mı? Orucu bozan durumlar nelerdir? Ağız kokusunu önlemek için ağız spreyi kullanmak tutulan orucu bozar mı? Tüm bu soruların cevaplarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada paylaşılan tüm dini bilgiler Diyanetten alınmıştır. Kesinlikle insanları yanıltıcı ve yanlış içeriklere yer verilmemiştir.

Orucu bozan durumlar nelerdir?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Sakız orucu bozar mı?

Oruçlu iken sakız çiğnemek orucu bozar mı? sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Dini Soruları Cevaplandırma Platformunda” yer alan fetvada;

Ağız ve burundan alınıp mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu itibarla, ağız kokusunu önlemek veya diş ağrısını gidermek maksadı ile ağza sıkılan sprey ve benzeri maddeler yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.

sakız orucu bozar mı

Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 395, 396). Öte yandan, hangi sakızın orucu bozmayan türden olduğu bilinemeyeceğinden oruçlu iken sakız çiğnemekten sakınılmalıdır.

göz damlası kullanmak orucu bozar mı

Sakız çiğnemenin sadece mekruh olup orucu bozmaması için, şu şartların bulunması gerekir:

a. Ağız yaşlığıyla, sakızdan mideye tatlılık v.s. gibi bir şey’in gitmemesi.

b. Sakızın önceden çiğnenmiş beyaz sakız olması.

c. Sakızın ağızda eriyip dağılır cinsten olmaması bir etkendir

Bu şartları taşımayan sakızlar, orucu bozarlar.

Kaynak: https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/486/agiz-kokusunu-onlemek-icin-agiz-spreyi-kullanmak-veya-sakiz-cignemek-oruca-zarar-verir-mi-