Kapat

Eww ne demek ?

Anasayfa
Genel Kültür Eww ne demek ?
eww ne demek

Sosyal medya uzağı yakın hale getirmiştir. Öyle ki Amerika, Rusya, Fransa veya İngiltere’de oturan biriyle bir sosyal medya platformunda yazışmanız oldukça sıradan bir durumdur.

Mesajlaşma uluslararası olunca kullanılan dil İngilizce seçilmektedir. Yabancı dilde yazışırken birçoğumuz zaman zaman sözlükten yardım alırız. Ancak karşıdakiler cümle aralarına eww, awww gibi şeyler serpiştirirse işte o zaman sözlük çare olmayabilir.

Karşıdakinin eli klavyeye yanlışlıkla mı gitti yoksa eww derken bir şeyler mi demek istiyor bunu o an itibariyle kestiremezseniz zor durumda kalabilirsiniz.

Eww ne demek ?

Eww tahmin edeceğiniz üzere bir ünlem ifadesi. Bazıları konuştuğunu, aynen olduğu gibi yazıya dökmeyi sever. Bu yaşanılan duyguyu karşı tarafa daha belirgin hissettirmeyi sağlar.

Eww kelimesi Ew veya Ewww şeklinde yazılsın manası aynıdır. Kısmen şaşırma ifade edebilse de genel olarak kişinin iğrendiğini anlatır.

Dolayısıyla İngilizceye çok hakim değilseniz, bir yerde eww şeklinde ifade gördünüz diye siz de rastgele kullanmaya kalkmayınız.
Eww ifadesi hem internet argosudur, hem de iğrenildiğini anlattığı için ağır bir ifadedir. Bu nedenle kullanılacaksa doğru zamanda, doğru yerde doğru kişiye kullanılmalıdır. Aksi halde görüşmenin sonlanmasına vesile olacaktır.

Eww kullanım örnekleri

Eww ifadesi bir şeyin iğrenç, mide bulandırıcı bazen de saldırgan bulunması halinde kullanılır. Söz konusu kötü bir yemek olabilir veya ahlaki zaafiyet olabilir. Genel olarak iğrençliğe verilen bir tepkidir.

Eww’in bu manalarına bir miktar nefret eklemek mümkündür. Her zaman olmasa da bazen eww ifadesi iğrençlik + nefret duygusu barındırır.

Eww ile ilgili en yaygın kullanım tat ve koku alma duyuları ile ilgilidir. Örneğin;

Eww, bu yemek bozulmuş!!!

Ahlaki iğrençlik de eww kullanım yerlerindendir. Örneğin;

Eww, akşama kadar ayıp videolara bakıyor!!!

Eww, şu evli kadının rezil arkadaşları!!! (Eşini aldatan kadından bahsediyor)

Eww, yaptığı kaba davranışla, herkesi kendinden uzaklaştırdı!!

Eww, yüzünü görünce midem bulanıyor,

Eww, verdiği rezilce kararı dün akşam bizimle paylaştı.

Eww, her zaman cümle başında kullanılan bir ifade değildir. Vurgulanacak kelimeyeye göre cümle sonunda da kullanılabilir. Örneğin;

Biçimli bir vücuda sahip ama yüzü!!.. Eww!!!

Tüm bunlara ilave olarak eww anlamında bir miktar da öfke olduğu söylenilebilir. Çünkü iğrenilen şeyler çoğu kez aynı zaman da öfke duyulan şeylerdir.

eww no ne demek ?

Bu karşıdakini reddetmenin şiddetli halidir. Ama farklı amaçla da kullanılabilir. Mesela, şu soruların cevabı eww no olabilir;

Bebek katilinin kurduğu örgüt barışa hizmet edebilir mi ?

Bi biskrem versem kakamın tadına bakar mısın ?

Son olarak aşağıdaki resimdeki dövme için yorumlarınızı alabilir miyim ?

eww