Kapat

Öğrenci Yurtlarında En Çok Aranan Özellikler

Anasayfa
Eğitim Öğrenci Yurtlarında En Çok Aranan Özellikler

Öğrencilerin hayatlarını öğrenci yurtlarında geçirir. Bu nedenle yurtlarda bazı özellikler ararlar. Bu özellik kişiden kişiye değişse de bir kısmı herkes için aynıdır. Örneğin temiz bir yurt her öğrencinin hayalidir. Özellikle erkek yurtları için bir nevi hayal olan bu istek birazda tembellikten dolayı ortaya çıkar. Tabi bazen işini doğru yapmayan temizlik görevlileri de önemli bir etken olabilmektedir. Kız yurtlarında ise genellikle temizlik işini öğrenciler şahsen yaptıkları için kız yurtlarında temizlik daha öncelikli gelmektedir. Temizlikten devam edecek olursak öğrenci yurtlarında aranan diğer bir özellik ise çamaşır yıkanması. Çamaşır problemi yurtlara göre farklılık göstermektedir.

Örneğin devlet yurtlarında genellikle makineye bireysel olarak kendi çamaşırınızı atarsın. Aylık veya haftalık şeklinde hakkınız bulunur. Deterjan ve yumuşatıcı gibi maddeleri de kendiniz temin ettikten sonra kendi çamaşırınızı kendiniz yıkayabilirsiniz. Buradaki diğer önemli konu ise makineden çıkan çamaşırın sonrasında hemen alınmasıdır. Eğer bittiğinde almazsanız sıradaki öğrenci sizin çamaşırlarınızı makineden alır. Sonra nereye ve nasıl bırakır problemi çıkabilir. Bu yüzden makinenin bitiş saatini alarm kurmanızı tavsiye ederiz. Özel yurtlarda ise kimilerinde para karşılığında çamaşır yıkanmakta. Kimilerinde ise çamaşırlarınız belirli periyotlarda ücretsiz olarak yıkanmakta. Ama genel olarak çamaşırlar para ile yıkanır. Öğrencilerin en büyük ihtiyaçları arasında olan temizlik ve çamaşır yıkamak bu tarz değişikler ile öğrencilerin karşısına çıkabilmektedir.

Tanıtım: İstanbul’un en iyi yurtları burada

Öğrenciler için yurtlarda aranan belki de en büyük problem yemek problemi. Yurtlarda yemek çıkması bazen öğrencilerin hayatını kurtaran bir olaydır. Devlet yurtlarında günde 2 öğün yemek verilmektedir. Bu sene güncel saatler 08.00 ile 14.00 arası ve 16.00 ile 23.00 arası şeklinde 2 öğün yemek verilmektedir. Yemekler self servis olup istediğiniz yemeği seçip yiyebilmektesiniz. Öğrencilere iki öğün için de yemek hakkı verilmektedir. Verilen haktan daha fazlasını yemek istiyorsanız geçen miktarı cebinizden vermek zorundasınız. Örneğin sabah öğünü için 4 tl hakkınız vardır. Aldıklarınız 6 tl tuttuysa kasaya 2 tl para vermek zorundasınız. Aynı şekilde akşam yemek hakkı da 8.5 türk lirasıdır. Akşam yemeğinde de aldıklarınız 10 tl tuttuğunu varsayarsak 1.5 tl kasaya bırakmak zorundasınız. Dışarıdan yurtlara yemek söylemek yasak. Buna gerekçe olarak temizlik gösteriliyor. Yani bu iki öğün ile doymuyorsanız dışarıya çıkıp yemek yemeniz gerekmektedir. Özel yurtlarda ise çeşitli sistemler mevcuttur. Kimi yurtlarda hiç yemek bulunmamakta. Birçoğunda sadece kahvaltı verilmekte. Bazı özel yurtlarda ise 2 veya 3 öğün yemek bulunmakta. Ama bu yemekler biraz pahalı olabilmekte. Genellikle sadece kahvaltı hizmeti veren yurtlar ağırlıklı olup bu özellik illere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Öğrencilerin yurtlarda aradığı bir diğer özellik ise kişi sayısı. Bazıları tek kişilik odada kalma hayali kurarken bazıları kalabalık oda daha eğlenceli olur anlayışındadır. Devlet yurtlarında genellikle 2 ile 6 arası kişilik odalar bulunur. Burada bir fiyat farkı söz konusu olmaz. 2 kişilik odada kalan ile 6 kişilik odada kalan öğrenciler aynı parayı verir. Fiyat konusunda belirleyici olan yurdun tipidir. Yeni olması ve kalitesi de belirleyici faktörlerdendir. Özel yurtlarda ise kişi sayısı daha farklı olabilmektedir. Yani tek kişilik özel odalar da bulunmaktadır ama 30 kişilik koğuş tarzında odalar da bulunabilmektedir. Özel yurtlarda ödediğiniz para daha fazla krıter arasından seçilir. Kişi sayısı, yurdun kalitesi, odanın katı bile bu krıterlerden biri olabilir.

Eğer siz Ankara’da öğrenci olacaksanız ve yurt arıyorsanız  https://www.yurtarama.com/ankara/yurtlar linkine tıklayıp siteye bir göz atmalısınız.

Sitede çeşitli filtreleme seçenekleri ile kendinize en uygun yurdu seçebilirsiniz. Bu sitede Ankara ilindeki birçok yurda ulaşıp en beğendiğiniz yurdu seçip hemen kayıt yaptırabilirsiniz.

Eğer İzmir kazananlardansanız ve size uygun bir yurt arıyorsanız doğru yerdesiniz.  https://www.yurtarama.com/izmir/yurtlar linkine tıklayarak size en uygun yurdu seçebilirsiniz. Bu sitede İzmir de bulunan en güzel yurtlarda özelliklerine ve fiyatlarına göre kategorilere ayrılmıştır. En beğendiğiniz yurdu seçip hızlı bir şekilde kayıt yaptırabilirsiniz.

Eskişehir kazananlar da bu siteden oldukça kolay bir şekilde istedikleri yurdu bulabilirler. https://www.yurtarama.com/eskisehir/yurtlar linkine tıklayıp Eskişehir’in en güzel ve en nadide yurtlarına ulaşabilirler. Sitedeki onlarca yurt arasından seçim yapmak biraz uzun sürebilir ama en iyisini bulmak için kaybettiğiniz vakit gerçek bir kayıp sayılmaz.