Kapat

Kadın İşçilerin İş Gücünden En Çok Hangi İşlerde Yararlanılmaktadır?

Anasayfa
Para Kazanmak Kadın İşçilerin İş Gücünden En Çok Hangi İşlerde Yararlanılmaktadır?
kadınlar en çok ne iş yapar

Geçmişten günümüze değişen ve gelişen toplumsal yaşam gereği kadınların farklı sektörlerde çalışma oranı gitgide artmaktadır. Kadınların geleneksel toplumlarda var olan konumu değişerek iş dünyasına katılımı sağlanmıştır. Günümüzde kadınlar hem kariyer yapmakta hem de evin tüm idaresini gerçekleştirmektedir.

Kadınların eğitim, sanayi, endüstri, tarım ve daha birçok alanlarda emek iş gücü ve zihinsel faaliyetleri görülmektedir. Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı son verilere göre kadınların istihdam oranı yüzde 28,9 olarak açıklanmıştır. Bu katılım payı beklentileri pek karşılamasa da geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında daha fazla ümitvar görünmektedir.

Dünyanın her bölgesinde kadınlar aile bütçesine katkıda bulunmak ya da kendi geçimini sağlamak için arzu ettikleri alanlarda ve becerileri doğrultusunda çalışmaktadır. Ancak bazı çalışma sahaları daha çok kadın gücünü tercih etmektedir.

Bu makalemizde internetteki iş ilanlarını inceleyip diğer bilgilerle harmanlayarak bir rapor hazırladık.

Kadın gücünün ön planda olduğu iş kolları şu şekildedir;

Kadın İşçilerin En Çok İstihdam Edildiği İşler

1) Tarım İşçisi

Her yıl sebze, meyve, bakliyat ve çeşitli endüstriyel ürünlerin ekimi yapılmaktadır. Tarım sektörü pazar payında kendisine oldukça geniş yer bulan bir sektördür. Bu sektörde kadınların iş gücüne fazlaca ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde fındık ve çay toplamak için daha çok kadınlar çalıştırılmaktadır.
Ayrıca geçim kaynağı tarım olan bölgelerde kadın işçiler günlük veya haftalık yevmiye usulü çalışmaktadır. Örneğin, Çukurova Bölgesinde pamuk toplamak için kadınlar sabahın erken saatlerinde başlayıp çalıştıkları gün sayısınca ücret almaktadır.

2) Temizlik Görevlisi

Bilindiği üzere kadınlar temizliği daha titiz ve hijyenik bir şekilde yapmaktadır. Bu yüzden çeşitli sektörler temizlik bölümünde çalıştırmak için kadınları tercih etmektedir. Okullarda, hastanelerde, büyük iş merkezlerinde, ofislerde ve buna benzer alanlarda verilen ilanlar her zaman kadınlara yöneliktir. Aynı zamanda evlerde de düzenli olarak kadınlar temizliğe gidip yaptıkları işe göre para almaktadır.

3) Yönetici Asistanı/Sekreter

Büyük bir holdingin CEO’sunu ya da bir şirketin günlük iş akışını yönetmek üzere yönetici asistanı diğer bir adıyla sekreter çalıştırılmaktadır. Bu pozisyonda görevlendirilmek üzere kadın işçilerin başvurması şartı aranmaktadır.
Eski yıllarda “sekreterlik kursu” günümüzdeki adıyla “yönetici asistanı yetiştirme programı” bu işin tanımına uygun olabilmek için işçi yetiştirmektedir. Kadınlar bu tarz işlere daha uygun olduğundan bu kursları bitirip sekreter olabilmektedir.

4) Kuaför

Özellikle kadınlar dış görünümüne özen gösterip her daim bakımlı olmak isterler. Bunun için de çeşitli güzellik merkezleri ve bayan kuaförlerinde saatlerini geçirirler. Kuaförlerde daha çok kadın işçiler çalışmaktadır. Saç, makyaj ve vücut bakımı için bu alanlara ait farklı meziyeti olan kadınlar çalıştırılmaktadır. Bu da hususu da devamlı olarak verilen bayan kuaför ilanı ya da kuaför kalfası ilanlarından anlayabilirsiniz.

Kuaförler bir sanat okulunu bitirip ustalık ve kalfalık belgesi aldıktan sonra kendi işyerlerini açabilmektedir. Kuaförler bu işyerine kadın işçiler alıp onları yetiştirmekte ve meslek sahibi yapmaktadır.

5) Bijuteri Ürünleri Satış Elemanı

Kıyafetlerin tamamlayıcısı çeşitli takı ve aksesuarlardır. Bu takı ve aksesuarlar bijuteri dükkanlarında satılmaktadır. Bu tarz yerlerde kadın işçiler çalışmaktadır. Kadınlar burada takılar hakkında müşteriye bilgi verir, paketleme yapar ve müşteriye bu takıların satışını gerçekleştirir. Bijuteri dükkanları daha çok kadınlara yönelik olduğundan dolayısıyla bu dükkanlarda kadınlar görev alır.

6) Bayan Konaklama

Bayanların pek çoğuda yine bayanlara hizmet veren; bayan pansiyonları, kız yurtları gibi çeşitli konaklama tesislerinde görev almaktadır.