Kapat

En iyi Dil Öğrenme Uygulamaları Telefon Başında İngilizce Öğrenin

Anasayfa
Eğitim En iyi Dil Öğrenme Uygulamaları Telefon Başında İngilizce Öğrenin
2018-yilinin-en-iyi-dil-öğrenme-uygulamalari

En iyi dil öğrenme uygulamaları ile telefonunuzun başında yabancı dil öğrenebilirsiniz. Günümüzde İngilizce bilmek neredeyse bir gereklilik haline geldi. En basit iş başvurularında bile hepimiz formlarda “Yabancı Dil” ibaresiyle karşılaşıyoruz. Sonra da o haneyi boş bırakıp elimizden kaçan iş fırsatlarının arkasından el sallıyoruz. Veya alanımızla ilgili araştırma yapmak istediğimizde İngilizce kaynaklara verilen referanslarla başımız derde giriyor. Artık tüm bu sorunları arkamızda bırakıp sular seller gibi İngilizce konuşmak istiyoruz. Ancak bu sefer de zaman yetersizliği ve parasızlık sorunlarımızı hatırlıyoruz. Kenarda köşede paramız olsa bile haklı olarak binlerce lirayı bir dil kursuna vermek istemiyoruz. Veya vakit ayırma konusunda zorluk yaşıyoruz. Zira İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşayanlar için kursa gidip dönmek bile iki saatten çok zaman alıyor.

En iyi Dil Öğrenme Uygulamaları

en iyi dil öğrenme uygulamaları

Peki ne yapacağız? Koltuğumuza oturup elimize telefonumuzu alacağız ve İngilizceyi kendimiz öğreneceğiz. Üstelik cilt cilt kitaplar almaya gerek kalmadan, sadece mobil uygulamalarla.
Kendi kendine dil öğrenmek dünya üzerindeki pek çok insanın yaşam biçimi haline gelmiş bir aktivite. Özellikle ilk yabancı dilinizi öğrendikten sonra dil öğrenme sürecinizden keyif aldığınızı fark edip hemen yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu yazıda bahsedeceğim en iyi dil öğrenme uygulamaları listesi bizzat tarafımca kullanılmıştır ve İngilizceyi bu yollarla öğrendim. Şu anda farklı diller için de hala aynı uygulamaları kullanıyorum.

Duolingo

duolingo-ile-ingilizce-öğrenin

Duolingo internetten dil öğrenme akımının ilk uygulamalarından biridir. İngilizceyi kendi kendine öğrenmiş neredeyse herkesin yolu bir noktada Duolingo’yla kesişmiştir. Duolingo, İngilizce veya farklı dilleri en basit seviyeden başlatıp size öğreten bir uygulama. Size hem kelimeler hem de basit yapıda cümleler öğretiyor. Bu sayede daha ilk dersten birkaç cümle konuşabilir hale geliyorsunuz. Bir kelimeyi öğretirken hem yazılışını hem de telaffuzunu söylüyor. Devamında o kelimeyi size sık sık sorarak aklınıza yerleşmesini sağlıyor. Sizin için hazırladığı mini testlerde kelimeyi hem Türkçe – İngilizce hem de İngilizce – Türkçe olarak soruyor. Ayrıca size kelimeyi dinletip sizden kelimeyi yazmanızı veya kelimeyi kendiniz telaffuz etmenizi istiyor. Yani her açıdan size faydalı olacak bir uygulama. Fakat benim görüşüme göre Duolingo sadece başlangıç-orta seviye için yeterli. Devamında başka uygulamalara geçmeniz gerekecek.

Memrise

memrise-ile-dil-öğrenin

Uzun yıllardır kullandığım ve işini en profesyonel yapan uygulamalardan biri de Memrise. Bu uygulamada hem İngilizceyi hem de farklı dilleri öğrenebilirsiniz. Memrise da Duolingo gibi hem basit cümleler hem de kelimeler öğreten bir uygulama. Her şeyi oyun formatına soktukları için çok zevk alarak istediğiniz dili öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca program tamamen bilimsel öğrenme verileri kullanarak hazırlandığı için, öğrendiğiniz kelimeleri size en doru zamanlarda tekrarlatıyor ve onların uzun süreli belleğinize aktarılmasını sağlıyor.

Lingualeo

lingualeo-ile-yabanci-dil

Lingualeo çok yaratıcı bir konsepte sahip. İngilizceyi şarkılardan, videolardan, güzel metinlerden öğrenmenize fırsat sunuyor. İncelediğiniz içerikte bilmediğiniz kelimeleri işaretliyorsunuz ve devamında o kelimeleri öğreniyorsunuz. En sevdiğiniz şarkılarla kolayca İngilizce öğrenmek istiyorsanız mutlaka Lingualeo’ya göz atmalısınız.

Mondly

Mondly-uygulamasi-ile-yabanci-dil-öğrenin

Mondly’de kelimeler konseptler halinde yer alıyor (Tanışma, Seyahat vb.). Bu sayede istediğiniz seçeneği seçip öğrenmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca güzel ara yüzü ve farklı yöntemleriyle dil öğrenmenizi eğlenceli hale getirecektir.

Voscreen

voscreen-mobil-yabanci-dil-uygulamasi

Voscreen dinleme yeteneğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz harika bir uygulama. Size kısa kısa dizi, film, YouTube videolarından kesitler sunuyor ve o kesitte neler söylendiğini çevirmenizi istiyor. Zorluk seviyesini, kelime sayısını ve hatta eğer isterseniz hangi gramer kuralının kullanılmasını istediğinizi bile seçebiliyorsunuz. Hem eğlenceli hem de çok çok kullanışlı bir uygulama olan Voscreen’e göz atmanızı öneririm.

Speaky

Speaky

Speaky dünyanın her tarafından insanların öğrendikleri dilde konuşma partneri bulması için oluşturulmuş çok güzel bir uygulama. Uygulamada kendinize bir profil oluşturup anadilinizi ve öğrenmekte olduğunuz dili yazdığınız zaman kolaylıkla anadili İngilizce olan insanlar bulabiliyorsunuz. Konuşma sırasında yanlış yazdığınız kelimeleri karşınızdaki kişi hemen mesajınız üzerinde düzeltebiliyor. Uygulamanın ses kaydı gönderme ve arama yapma özellikleri de mevcut.

Quizlet

quizlet-dil-uygulamasi

Quizlet üzerinde hem kendiniz öğrenmek istediğiniz kelimelerle bir set oluşturabilirsiniz hem de önceden hazırlanmış binlerce set bulabilirsiniz. Kelimeler size flashcardlar şeklinde sunuluyor. Siz çalıştıktan sonra hem test hem de oyun şeklinde kendinizi sınıyorsunuz. Özellikle hazırladıkları oyunları oynarken dil öğrenmenin ne kadar zevkli bir şey olduğunu fark edeceksiniz.

TuneIn Radio

tunein_radio

TuneIn Radio bir dil öğrenme uygulaması değil. Dünyanın istediğiniz ülkesinden istediğiniz türde radyo kanallarını dinlemeniz için tasarlanmış bir uygulama. Dinleme pratiği için istediğiniz ülkenin radyosuna girip dinleyebilirsiniz. Ayrıca yavaş yavaş içerikleri anladıkça her şeyin çok daha keyifli hale geldiğini fark edeceksiniz.

BONUS:

En iyi dil öğrenme uygulamaları arasında yer verdiklerimin dışında da onlarca dil öğrenme uygulaması var. Hepsini deneyip size en uygun olanı bulabilirsiniz. Ayrıca dil öğrenmek için sadece dil öğrenme uygulamalarına takılmayın. YouTube üzerinden hem yabancı YouTuber’ları izleyerek hem de İngilizce öğreten kanalları takip ederek çok büyük yol kat edebilirsiniz. TED ve TED-Ed videolarını izleyebilirsiniz.

öyküleyici-anlatım-nedir

Herhangi bir haber okuma uygulamasına sadece yabancı gazeteleri ekleyip günlük kontrol edebilirsiniz. Yabancı diziler ve filmler izleyebilirsiniz. İstediğiniz türde şarkı dinleyip sözlerini çevirmeye çabalayabilirsiniz. Önemli olan, öğrenmeye istekli olmanız ve azminizi kaybetmemeniz. Dil öğrenme yollarının sayısı dünyadaki insanlar kadar çok. Siz de kendi yolunuzu bulun ve ilerlemeye başlayın. Şimdiden kolay gelsin!