Kapat

Merak Edilen Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar?

Anasayfa
Eğitim Merak Edilen Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar?
okul-öncesi-öğretmenliği

Merak edilen okul öncesi öğretmenliği yeni bir tanım gibi gelse de aslında herkesin yakından bildiği ana okulu öğretmenidir. Okul öncesi öğretmenliği denilmesinin sebebi ise, okul öncesi öğrencilerine eğitim verilmesidir. Okul öncesi öğrencileri yani ana okulu öğrencilerini zihinsel, bedensel ve ruhsal bir şekilde eğiten öğretmenlerin dalıdır. Okul öncesi öğretmenliği, okul öncesi öğrencilerinin okula alışmasını sağlayarak onları hazırlamaktadır.

Okul öncesi eğitim ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Okul öncesi öğretmenliğinde amaç 1. sınıfa başlayacak olan öğrencileri okul kavramına yavaş yavaş alıştırmaktır. Aileleri tarafından bu tarz yerlere verilen miniklerin burada arkadaşlarıyla birlikte çeşitli eğitici oyuncaklarla keyifli vakit geçirmeleri sağlanır. Bu sayede çocuğun okula ve ortamına alışması hedeflenir. Çocuk ruhsal ve bedensel olarak burada eğitim görür. Bu eğitim çocuğun içine kapanık olmasının önüne geçerek ona birçok fayda sağlar.

Merak Edilen Okul Öncesi Öğretmenliği Çalışma Alanları Nelerdir?

Okul öncesi eğitim veren öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı her okul öncesi eğitim yerinde çalışabilmektedirler. Onlarca görevi olan okul öncesi öğretmenler çocukları sadece okula değil ayrıca bedensel, ruhsal, zihinsel ve duygusal anlamlarda daha iyi olması ve gelişmesi için özel eğitim vermektedirler. Bu yüzden yaptıkları görev içerisinde düzenli uyku saatlerinden düzenli olarak yemek saatlerine kadar program yapmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra masal, hikaye, şiir, şarkı, bilmece gibi yollar ile çocukların dil ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunurlar. Resim yapma becerilerini keşfederken ayrıca kalem tutma becerileri de çocuklara verilmekte ve öğretilmektedir.

Çocukların bedensel gelişimlerini arttırmak için çeşitli etkinlikler ve oyunlar düzenleyerek hem sosyal gelişimleri artıyor hem de fiziksel olarak gelişmelerini sağlıyorlar. Çocukların ilgi alanlarını bulma ve çözme konularında da çalışmalar yapan okul öncesi öğretmenler, çocukların her konuda iyi derece gelişip büyümesi ve okula hazır olması için en iyi şekilde eğitim vermektedirler.

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Okul öncesi öğretmenliğini sadece bayanların yapabildiği bir meslektir. Okul öncesi öğretmen olabilmek için üniversitelerde anaokulu öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Ya da meslek liseleri olan kız meslek lisesi çocuk gelişimi alanlarından mezun olan lise mezunları da bu mesleği yapabilmektedirler.

Ancak bu bölümlerden her mezun olan okul öncesi öğretmen olamıyor. Kural ve Milli Eğitim Bakanlığı’na göre olabilse de küçük yaş gruplarındaki çocukları sevmeyenler bu görevi ne yazık ki yapamayacaklardır. Çünkü bu görevde büyük bir sabır gerekirken küçük yaş gruplarındaki çocukları sevmeli, anlayabilmeli ve onların dilinden konuşabilmeleri gerekmektedir.

merak edilen okul öncesi öğretmenliği

Çalışma ortamları diğer mesleklere göre daha gürültülü olduğu için büyük sabır ve iyi bir kişi olmak gerekiyor. İşini düzgün ve dikkatli olarak yapması gereken bu kişiler sabırlı, sıcakkanlı, iyi iletişim kurmada başarılı, hoşgörülü, çocukları seven, çocuklardan sıkılmayan, onlara yeni bir şeyler öğretmeyi seven, çocuklarla ilgilenmeyi seven bireyler okul öncesi öğretmen mesleğini rahatlıkla yapabilmektedirler.

2018-yılı-öğretmen-maaşları

Bu yazımızda okul öncesi öğretmeni olmak için ne yapmalı, hangi kurumlarda çalışabilir, iş olanakları gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ay da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Merak edilen okul öncesi öğretmenliği maaşları hakkında bilgiye eğitim kategorisinden ulaşabilirsiniz.