Kapat

Alışveriş Merkezlerinin Tüketimi Arttırmak İçin Uyguladığı 8 Gizli Yöntem

Anasayfa
Genel Kültür Alışveriş Merkezlerinin Tüketimi Arttırmak İçin Uyguladığı 8 Gizli Yöntem
alışveriş-merkezlerinin-satış-yapma-taktikleri

Alışveriş merkezleri, eski zamanların çarşılarına benzeyen bir mantık ile kurulmaktadır. Birçok mağazayı bir arada bulunduran bu yapılar, insanları alışverişe teşvik etmek amacıyla da birçok yönteme başvurmaktadır. Bunların bazıları tarafımızca fark edilirken, bazılarının hiç farkında bile olmuyoruz. Bu yöntemler sayesinde ihtiyacımız olmadığı halde kendimizi alışverişin ortasında buluyoruz.

alışveris-merkezleri-ve-hileleri

1. Alışveriş yaparken zamanın nasıl geçtiğinin fark edilmemesi

Alışveriş merkezlerindeki mağazaların yerleşimi, insanları alışveriş merkezinde daha uzun süre tutmaya yönelik ayarlanmıştır. Işıkların devamlı açık olması gündüz-gece kavramını da ortadan kaldırdığından dolayı zamanı algılamak daha da zorlaşmaktadır.

2. Mağazalardaki ilgi çekici kokuların alışveriş isteği uyandırması

Alışveriş merkezinde bulunan mağazalarında kendilerine has ve cezbedici kokuları sayesinde, insanlar mağazaları dolaşmak istemektedir. Hatta oradaki ürünleri alması durumun da aynı etkiyi kendisinde veya evinde yaşayacağını düşünmektedir.

3. Mağazalarda çalan müziklerin alışverişe olan etkisi

Mağazalardaki müziğin ritmi alıcıdaki alışveriş kararını önemli oranda etkilemektedir. Çalan müziğin yavaş ritmde olması, müşterilerdeki karar verme hızını artırmaktadır ve hızlı ritmli müziklere oranla müşteri daha çabuk karar vermektedir.

4. Kullanılan ışıklandırmalar ve çevre düzenlemesindeki aynaların alışveriş algısına olumlu etkisi

Mağazalardaki ışıklandırmalar ve kullanılan aynalar ürünlerin ihtişamını arttırmaya yöneliktir. Ürünlerin, kullanılan ışıklardan ve aynalardan dolayı göz kamaştırıcı olması bu durumun tamamen alıcıdaki alışveriş algısını artırmaya yönelik bir yöntemdir.

5. Alışveriş merkezinde merdivenlerin birbirine olan uzaklığının alışverişe etkisi

Alıveriş merkezlerindeki merdivenlerin arasındaki mesafenin uzun olması merdivenler arasındaki yürüme esnasında etrafı incelerken mağazalarda alışveriş yapma isteği uyandırmasından kaynaklıdır. Bu sebeple merdivenler, sizi alışveriş merkezinde mümkün oldukça çok dolaştırmaya yöneliktir.

6. Yemek bölümünde zaman geçirmeyi arttırıcı faktörler

Alışveriş sonucu oluşan yorgunluğun etkisi ile veya alışveriş merkezine karnınız aç bir şekilde gidilmesinden dolayı mekanlar adeta davetkar niteliktedir. Mekanlardan gelen iştah açıcı yemek kokuları ve mekanlarda kullanılan tabelalardaki renkler, müşteriyi önemli ölçüde etkileyerek müşteride yemek yeme isteği oluşturmaktadır. Bu sayede insanlar alışveriş merkezinde daha fazla zaman geçirmektedirler.

7. Vitrinlerdeki ürünlerin alışverişe olan etkisi

Vitrinlerdeki ürünler, ışıkların etkisi ile göz kamaştırıcı bir şekilde görünerek müşteride ürünü alma isteği uyandırır. Ürün alındığında ise vitrindeki gibi görünmediği anlaşılır.

8. İklim değişikliğinin alışveriş merkezlerine gidilmesine olan etkisi

Havaların soğuması veya çok ısınması, insanları vakit geçirmek için uygun sıcaklıktaki mekanlara yönlendirir. Bunu da sağlayan en ideal yerlerden birisi de alışveriş merkezleridir.