Kapat

Çene Kemiği Erimesi Nasıl Durdurulur? Ne iyi Gelir?

Anasayfa
Sağlık Çene Kemiği Erimesi Nasıl Durdurulur? Ne iyi Gelir?

Çene kemiği erimesi, birçok ağız, diş ve çene rahatsızlığına bağlı olarak oluşan, estetik görünümün değişmesinin yanı sıra çiğneme kaslarının da zarar görmesiyle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır.

Çene kemiği erimesinin birçok kademesi olmakla birlikte, her hastalıkta olduğu gibi burada da erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Orta yaş ve üstünde daha sık rastlanan çene kemiği erimesi rahatsızlığı, genç yaşta ve hatta küçük çocuklarda bile görülebilmektedir. Diş sağlığı ve temizliği oldukça önemli bir faktördür. Eksik dişler varsa zaman kaybetmeden bir diş hekimine muayene olmak ve bu eksikleri en uygun şekilde tamamlamak gerekir.

Çene Kemiği Erimesinin Nedenleri

Diş kökünün etrafında bulunan çene kemiği ile bu diş kökleri arasında ince kas dokuları bulunmaktadır. Bu kas dokularının görevi, dişe uygulanan etkilerin çene kemiğine ulaşmasını engellemektir. Bunu da dişlerin çok az sallanmasına izin vererek başarır.

çene kemiği erimesi

Diş çekimi yapılan bölgede ve diş kökünü oluşturan kemikte oldukça hızlı bir erime görülmektedir. Erime başlamasıyla birlikte ilk iki ay oldukça hızlı bir kemik erimesi meydana gelir. Bu erime 6. aya kadar bu şekilde devam etse de, 6 aydan sonra genellikle erime hızı düşmektedir. Fakat bu bölgeye tedavi yapılmaz ve uygun implant diş takılmaz ise, bu erime kişinin hayatı boyunca devam edebilmektedir.

Çene kemiği erimesinin bir diğer nedeni de, diş köklerinde oluşan enfeksiyon, tümör ve kist benzeri problemlerdir. Bu oluşumlar başka rahatsızlıklara da sebep olabilir ve çene kemiğinin erimesi bunlardan biridir. Böyle bir durumla genellikle oluşan erime, bölgesel erime olarak tabir edilen ve yalnızca rahatsızlık bulunan diş etrafında meydana gelen bir kemik erimesi olarak bilinir.

+Diş etlerinde oluşan hastalıklarda diş etrafındaki kemiğin erimesine neden olarak bölgesel erime meydana getirebilirler.

+Diş sıkma alışkanlığı, bilerek yada bilmeyerek sürekli diş gıcırdatmak gibi psikolojik problemlerde sık sık tekrarlanırsa çene kemiği erimesinin sebebi olabilmektedir.

implant-ve-çene-kemiği-erimesi

+Oluşan bir travma yada darp sonrası hasar gören çene kemiği tedavisi zaman kaybetmeden doğru bir şekilde yapılmazsa, bunun sonucunda da çene kemiği erimesi ortaya çıkabilir.

+Dişlerdeki rahatsızlık sebebiyle diş hekimine gidilmesi ve yanlış yapılan bir tedavi şekli yada hatalı yapılan bir dolgu çene kemiği erimesi oluşumu için zemin hazırlayan bir diğer etkendir. Ayrıca süresi dolan diş, kullanıma devam edilirse bunun sonucunda da aynı şekilde erime olabilmektedir.

Çene Kemiği Erimesi Nasıl Durdurulur?

Öncelikle diş etinde herhangi bir rahatsızlık, enfeksiyon varsa bu tedavi edilmeli ve yok edilmeye çalışılmalıdır. Dişlerde bir eksiklik, yanlış uygulanmış dolgu yada çürük varsa bunlar kontrol edilerek iyileştirme yapılmalıdır. Dişteki eksiklik için daha çok implant diş taktırmayı önerir hekimler. Pahalı bir yöntem olan implant oldukça dayanıklı, estetik ve sağlıklı olarak bilinir. Implant dişler, çok büyük oranda çene kemiği erimesini ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple en çok tercih edilen yöntem bu olmaktadır.

aşermek-nedir-psikolojiyle-alakasi-var-midir-hamilelikte-aşermek

Kemik aşılama adı verilen bir başka tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi şekli ise, implant yapılamayan durumlarda kemik hacmini arttırmak için uygulanır. Doktorunuz size en uygun kemik aşılama yöntemini ve detaylarını anlatacaktır.