Kapat

Kadife koltuk kumaşı yorumları

Anasayfa
Dekorasyon Kadife koltuk kumaşı yorumları
kadife koltuk

Kadife koltuk kumaşları birkaç yıldır yeniden popülerlik kazanmıştır. Özellikle mücevher tonlu mavi ve yeşil renkli kadife koltuklar, pas rengi ve pişmiş toprak rengi kadife koltuklar bugünlerde oldukça ilgi görmektedir.

Şık ve gösterişli görünümü nedeniyle birçok kişi kadife koltuk kumaşların kullanımının ve bakımının zahmetli olduğunu düşünür. Halbuki öyle değildir. Dokuması kabarık değildir, iplikleri gevşek değildir, kilim dokumasına benzer düz bir havı olduğu için temas ettiği yüzeye takılma ihtimali düşüktür.

Evcil hayvanları olan kişiler için kadife koltuk kumaşları kullanışlıdır. Çünkü hem yumuşaktır hem de hayvanların tüy dökme dönemlerinde iyi performans gösterir. (Tüyler kadife kumaşa yapışacağı için evin diğer yerleri tüy olmaz)

Kadife koltuk kumaşı odadaki nötr renkli mobilyalarla kontrast oluşturması ve parlaklığı nedeniyle tercih edilmektedir. Işığı yansıttığı için koyu renkli duvarlarla uyumludur.

Kadife kumaşlar lüks ve şık durduğu gibi çok yönlü olarak da kullanılmaktadır. Yani koltuk ve kanepelerde kullanıldığı gibi kırlent, yatak örtüsü ve sandalye gibi yüzeylerde de kullanılabilmektedir.

Kadife koltuk kumaşları her tür iplikten imal edilebilmektedir. Diğer kumaşlara nazaran daha fazla iplikten üretilmektedir.

İpekli kadife kumaşlar hem pahalıdır, hem kırılgandır hem de temizlenmesi zordur.

Polyester kadife kumaşlar ise hem daha dayanıklı hem de daha kolay temizlenebilir. Kadife koltuk kumaşları genellikle yün, pamuk, keten veya sentetik liflerden elde edilmektedir.

Kadife koltuk kumaşları yoğun kullanımda dahi işlevselliğini kaybetmemektedir. Kadife koltuk kumaşlarına oturmaya bağlı olarak oluşan ezilme, kırışma gibi sorunlar geçicidir. Bir süre sonra kendiliğinden düzelir.

Bunula birlikte ağır yük altında kalan kadife koltuk kumaşındaki izlerin kalıcı hale gelmesi ihtimali de bulunmaktadır. Basit ezilmeler buharlama tekniği ile kolayca giderilebilmektedir.

kadife koltuk

Kadife koltuk kumaşı nasıl temizlenir ?

Kadife kumaşı temizliği iki şekilde yapılır:

 • Nemli veya ıslak bir bezle leke silinir.
 • Veya vakumlama yöntemi ile leke çıkarılır.

Kadife koltuk kumaşında temizlik yapmadan önce kumaşın ne tür iplikten yapıldığını ve ne şekilde temizlenmesi gerektiğini öğrenmek gerekir. Pamuk, sentetik, ipek ve keten kumaşların her birinin temizlenme usulü farklıdır.

Kadife koltuk kumaşının parlaklığı ve yumuşaklığı için buharlama yöntemi kullanılmaktadır.

Kadife koltuk kumaşı yorumları

Kadife koltuk kumaşının artı ve eksileri aşağıda listelenmiştir.

Artıları:

 • Bakımı iyi olursa kadife koltuk kumaşı uzun süre (yıllarca) kullanılabilir.
 • Yüksek kaliteli polyesterden üretilme kadife koltuk kumaşları, renk solması, ezilme ve lekelenmelere karşı epey dayanıklıdır.
 • Kadife koltuk kumaşının renk derinliği, keten ve pamuk gibi kumaşlara göre daha fazladır.
 • Dokuması sık olduğu ve pürüzleri olmadığı için kıyafetlerinize veya üzerine konan nesnelere takılmaz.
 • Polyester kadife kumaşlardan leke çıkarması kolaydır.

Eksileri:

 • Evcil hayvan tüylerini ve saçlarınızı çekmeye yatkındır, tozu da fazla çeker.
 • Doğrudan güneş alırsa lifleri zayıflar. Bu nedenle fazla güneş alan odalar için kadife koltuk kumaşları iyi değildir.
 • Kadife koltuk kumaşları üzerine dökülen sıvıyı çabuk emer. Bu nedenle sıvı döküldüğünde hemen çaresine bakılmalıdır.
 • Pamuktan yapılmış kadife koltuk kumaşlarında morarma şikayetleri olabilmektedir. Ayrıca pamuklu kadife kumaştan leke daha zor çıkar.

Kadife koltuk kumaşı kullanışlı mı ?

Kadife koltuk kumaşı kullanışlıdır, bakımını nasıl yapacağınızı bilirseniz uzun yıllar kullanabilirsiniz. Kadife koltuk kumaşları bir çok farklı maddeden ve farklı kalitelerde üretilmektedir. Kaliteli polyesterden ve sık dokuma bir kadife koltuk kumaşı sizi uzun yıllar götürür.

Kadife koltuk kumaşının en büyük dezavantajları toz ve kıl çekmesi, suyu hemen emmesidir. Bu nedenle çok çocuklu ve evcil hayvan olan aileler için pek kullanışlı olmayabilir. Ayrıca direk güneş ışığı alırsa çabuk eskir. Bu nedenle penceresi ufak odalar veya az güneş alan odalarda daha kullanışlıdır.

Kadife koltuk kumaşı seçtiğinizde duvar rengini de koyu renk seçmelisiniz.