Kapat

Salonda televizyon nereye konmalı?

Anasayfa
Dekorasyon Salonda televizyon nereye konmalı?

Salon dekorasyonuna başlamadan önce vermeniz gereken kararlardan birisi televizyonun nereye konacağıdır. Televizyon ile koltuklarınız yanlış açıda olursa televizyon izlerken boynunuzu çevirmek zorunda kalabilirsiniz.

Demek ki salonda televizyonun nerede olacağı konusu biraz da koltukların nasıl yerleştirileceği ile ilgilidir. Salonda koltuk dağılımını yaptıktan sonra koltuklarda oturanların televizyonu en iyi görebileceği açıda televizyon olmalıdır.

Örneğin televizyon bir koltuğun karşısında diğerinin arkasında veya çaprazında olmamalıdır.

Televizyon ile koltukların diğer ilişkisi ise ses ve görüntü alma kalitesiniz. Televizyon koltuklara çok uzak olursa sesini fazla açmak zorunda kalırsınız, ayrıca televizyon görüntüsündeki detayları görmede zorlanırsınız.

Televizyon ile koltuk mesafesi kısa olursa sesi rahatsız eder, görüntüsü de gözleri rahatsız eder.

Salonda televizyon nereye konmalı?

Salonda televizyon koltukların baktığı yönde ve uygun bir mesafede olmalıdır. Peki ne tarafta televizyon, ne tarafta koltuklar olmalı ?

Pencere tarafında televizyon konursa gün ışığını engeller. Gün ışığını direk alan bir yere televizyon koyarsanız da ekrana gelen ışık nedeniyle görüntü kalitesi bozulur. Bu nedenle televizyonu pencereye oldukça uzak bir konuma koymak durumundayız.

Televizyon koltuk mesafesi televizyonun büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Küçük ebatlı televizyonunuz var ise koltuktan en fazla 2 metre uzakta olmalıdır. Eğer dev ekran bir televizyonunuz var ise koltuklar ile televizyon arasındaki mesafe 4 metre hatta biraz daha fazla olabilir.

Bunun basit formülü televizyon kaç ekransa onu 3 ile çarpmaktır. Örneğin 100 ekran bir televizyonunuz var ise 300 cm mesafeden en iyi şekilde görebilirsiniz.

Tv ünitesi yerden yüksekliği ne kadar olmalı ?

Televizyonun yerden ne kadar yükseğe monte edileceğine karar vermek televizyon için yer seçiminden daha zor bir konudur.

Temel olarak televizyon izlerken göz hizanız ile televizyonun orta noktası hizası arasında + – 30 dereceden daha fazla açı olmaması gerekir. Televizyonu uzanarak mı izlersiniz, yoksa oturarak mı izlersiniz. Bu hususu dikkate alınız ve televizyon izlerkenki göz hizanız televizyonun orta noktasına denk gelecek (veya birkaç santim üstte olabilir) şekilde televizyon yüksekliğini ayarlayınız.

Pencere önüne televizyon konur mu ?

Pencereden gelen gün ışığını kesecek şekilde televizyon koyarsanız odanızı karanlık hale getirirsiniz. Bu yüzden pencere önüne televizyon koymak tavsiye edilmemektedir. Ancak bazı küçük odalarda güneş ışığı duvara yansıdığından televizyon izlemeyi zorlaştırmaktadır.

Böyle bir durumda eğer televizyonu duvar tarafına koymak görüşünüzü zorlaştıracaksa pencere kenarına televizyon koyabilirsiniz.

Yemek masasının üstüne televizyon konur mu ?

Koltuklar ile televizyon arasında görüşü engelleyici bir şey bulunmamalıdır. Salona yemek masasının konulması durumunda 28 metrekare ve daha küçük salonlarda bir eşya kargaşası oluşabilmektedir.

Bu nedenle bazen televizyonu yemek masasının üstüne koymak gibi seçenekler akla gelebilmektedir. Yemek masasının üstüne televizyon koymak doğru bir seçim olmayacaktır.

Petek üstüne televizyon konur mu ?

Televizyon kullanıldıkça ısınır. Kalorifer peteği televizyonun ısınmasını artıracağından petek yakınına televizyon konulmamalıdır.

Mutfakta televizyon nereye konmalı ?

Mutfağa televizyon koymayı düşünüyorsanız su, buhar gibi mutfak ortamının risklerinden uzak bir yeri tercih etmelisiniz.

Diğer bir kriter ise televizyonun yüksekliği ve izleme açısıdır. Televizyonu yemek yerken mi izliyorsunuz yoksa yemek yaparken mi izliyorsunuz. Bunlara dikkat ediniz.

Televizyon yüksekliği izlerkenki göz hizanıza yakın olmalıdır. Televizyonu mutfaktayken ayakta mı izlersiniz, sandalyede otururken mi izlersiniz, bunlar önemlidir.

Oturma odasında televizyon nereye konur ?

Oturma odasında televizyon genellikle odak noktasıdır. Aydınlatma ve koltuk yönleri televizyona göre ayarlanır.

Oturma odasında televizyonun en iyi yeri kapının hizasındaki uzun duvardır. Pencerenin önünü kapatacak veya odaya girişini kapatacak şekilde konulmamalı, gün ışığının kuvvetli vurduğu yere de konulmamalıdır.