Kapat

Polipropilen halı sağlıklı mı ?

Anasayfa
Dekorasyon Polipropilen halı sağlıklı mı ?
polipropilen halı

Halılar uzun süre kullanılan dekorasyon öğeleridir. Bu nedenle sağlıklı olmaları önem taşımaktadır. Polipropilen halı sağlıklı mı, bu konuda artı ve eksileri nelerdir, bu makalede bu konular hakkında bilgi verilecektir.

Polipropilen halı sağlıklı mı ?

Eğer sağlık birinci önceliğiniz ise ev ve iş yerlerindeki halı kullanımını asgariye indirmeniz gerekir. Halılar her ne kadar yaşam konforu ve görsellik açısından estetik oluştursalar da bilinen en sağlıklı halı türü dahi uzun vadede sağlık açısından riskler taşımaktadır.

Polipropilen halının sağlık açısından riskleri şunlardır:

Özellikle yeni satın alınmış halılarda olmak üzere polipropilen halıların, solunduğunda baş ağrısı, alerji ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olan toksik gazları çıkarması sorunu vardır. Bkz. Polipropilen halı naylon mu ?

Bu yüzden yeni halı kokusu denilen kokuları fazla solumamaya çalışınız ve polipropilen halıyı yeni satın aldıysanız yeni halı kokusu geçene kadar ortamı iyi havalandırınız.

Duvardan duvara olan polipropilen halıların zemine yapıştırılması için kullanılan yapıştırıcılar da toksik gaz üretebilmektedirler.

Ortamın iyi havalandırılmaması halinde zamanla polipropilen halıdan havaya yayılan toksik gazlar birikecektir.

Sağlık açısından evlerde duvardan duvara döşenen polipropilen halıların kullanılmaması tavsiye edilmemekte, eğer evinizdeki halı polipropilenden yapılma ise düzenli olarak odanın havalandırılması tavsiye edilmektedir.

Yün ve bambu malzemeden yapılma halılar polipropilene göre daha sağlıklıdır. Polipropilen gibi sentetik malzemelere imalat aşamasında eklenen bazı unsurlar, kullanım esnasında zamanla halıdan ayrılmakta, havaya karışarak sağlığa zararlı hale gelmektedir.

Öte yandan bir halının ne maksatla ve ne şekilde kullanıldığı da sağlık açısından önemlidir. Mesela doğal malzemeden yapılan halılar genel olarak polipropilene göre sağlıklı kabul edilmekle birlikte suyu, kiri kolay emen halılarda alerjen etkili ev akarları kolay üremekte, neme maruz kalan halılar, ev halkında solunum yolları şikayetlerine sebep olmakta, lifleri kolay dökülen halılar ise fazlaca toza sebep olduğundan sağlığa zararlı olmaktadır.

Dolayısıyla her halı türünün sağlığa zarar verme potansiyeli bulunmaktadır.

Eğer ayakkabı ile girilen bir yere halı seçimi yapılacaksa polipropilen gibi leke tutmaz ve kolay temizlenebilir bir malzeme, leke tutan doğal malzemeli halılara göre daha uygun seçim olabilecektir. Çünkü kirletici unsurlara fazla maruz kalan yerlerde kolay temizlenebilir ürünleri kullanmak hijyen ve sağlık açısından daha mantıklı olmaktadır.

İlgili yazı: Leke tutmayan halı tavsiye

İlgili yazı: Polipropilen halı ne demek ?