Kapat

Çapraz oda dekorasyonu nasıl yapılır ?

Anasayfa
Dekorasyon Çapraz oda dekorasyonu nasıl yapılır ?
Çapraz oda dekorasyonu

Eni boyu birbirine orantılı odaları dekore etmek kolaydır, peki ya çapraz odalar ? Çapraz oda dekorasyonu nasıl yapılır konusunda basit ama değerli ip uçları vereceğim.

Çapraz oda ne demek ?

Normalde odalar birbirine doksan derece ile birleşir. Ancak bazen müteahhitler yapıyı parsele sığdırmak ve imar planındaki emsal değerini zayi etmemek için bina oturumlarını garip bir şekilde ayarlarlar. Onlar için önemli olan bir dairenin kaç metrekare geldiğidir.

Bu nedenle çarpık parsellere zorlamayla sığdırılan binaların bazı odaları kare veya dikdörtgen yerine duvarları birine dik gelmeyecek şekilde birleşmiş olur.

Bu tür odalara kısaca yamuk da denilebilir ama yamuk denilen şeklin bile geometride bir tabiri vardır. Bizim çapraz dediğimiz odalar köşeleri dik olmayan dörtgen veya beşgen şekilli, tabiri caizse biçimsiz odalardır.

Özellikle de nüfusu kalabalık olan şehirlerdeki bazı binalarda çapraz odalara daha sık rastlanır. Çapraz oda tanımına bir de çatı katı olması sebebiyle üste çıkıldıkça daralan odaları ekleyebiliriz. Çünkü onlarında duvarları tabana dik yükselmez.

Bazı çapraz odalar gittikçe daralan şekilde, bazıları L şeklinde, bazıları da beşgen şekilde olabilmektedir.

Bağımlı salon dekorasyonu nasıl yapılır başlıklı makalemde belirttiğim üzere eğer bir odada sıra dışı bir durum var ise bu iki şekilde telafi edilir:

  • Ya bu ilginç durumu gizlemeye çalışırsınız.
  • Veya bu sıra dışı tabloyu “özel” bir hale getirirsiniz.

Size bu konuda güzel bir örnek vereceğim. Aşağıdaki resimdeki oda bir çapraz oda örneğidir. Dekorasyonda kullanılan renkler, halıdan mobilyaya, perdeden duvar boyasına kadar birbirine o kadar yakın ki odanın yamuk olduğu neredeyse hiç fark edilmiyor.

Çapraz oda dekorasyonu

Ama bu çapraz odayı gizleyen en önemli unsur köşe takımıdır. Geniş açılı duvara yaslanan köşe takımı odanın çaprazlığını tolere etmektedir.

İkinci çapraz oda örneğimi de çatı katı olması nedeniyle yan duvarları eğimli yükselen bir oda üzerinden vereceğim. Bildiğiniz üzere çatı katları genellikle karanlık ve kuytu odalara sahiptirler.

Çatı katı katı odalarına dolap, kitaplık tarzı bir şey koyarsanız arkasında boşluk kalır. Ve sınırlı bir penceresi olduğu için karanlıktırlar. Biz ne yapıyoruz, çatı katındaki odalara dikey olarak yerleştirilen dolaplar koymak yerine tabana yakın çekmece ve komodinler tercih ediyoruz. Ayrıca imkanımız var ise güneş gören yönden pencere açıyoruz. Böylece çatının eğik duvarı bir dekorasyon öğesine dönüşüyor, ayrıca odanın aydınlığı artırılmış oluyor. Aşağıdaki oda ne kadar şık değil mi ?

Çapraz oda dekorasyonu

Üçüncü çapraz oda örneğimi dar ve uzun bir yatak odası üzerinden veriyorum. Aşağıdaki resimde fark edilmese de yatağın baş kısmındaki duvar, karşısındaki duvardan biraz kısa. Ve oda gayet dar. Bu nedenle yatağı zoraki olarak aşağıdaki resimdeki gibi yerleştiriyoruz.

Çapraz oda dekorasyonu

Burada daralan çapraz odayı kamufle etmek için asimetriden yararlandık. Yatağın bir kenarında oldukça büyük bir ayna var. Odaya giren kişi odanın çapraz olduğuna değil aynanın iriliğine ve diğer duvardaki kalorifer peteğinin dikeyliğine dikkat kesilecektir. Özetle çapraz bir odamız var ise simetriden kaçınıyoruz, bunun yerine dikkat çekici öğelerle asimetri oluşturuyoruz.

Çapraz oda dekorasyonu ile alakalı ile temel prensipleri tekrarlıyorum. Odanın biçimsizliği gözümüzü tırmalıyorsa ya onu gizleyeceğiz veya oda asimetrisine eşya asimetrisi ile cevap vereceğiz.

Bunların ikisini de yapamıyorsak o zaman dekorasyondaki odak noktamızı odanın düzgün duvarlarına doğru yapacağız. 28 metrekare salon nasıl döşenir başlıklı makalemde dekorasyonda odak noktası seçimine değinmiştim.