Kapat

Polipropilen halı naylon mu ?

Anasayfa
Dekorasyon Polipropilen halı naylon mu ?
polipropilen halı

Günümüzde halılarda leke tutmama, kolay temizlenme ve ucuzluk gibi kriterler önemli olduğu için Polipropilen halıya olan talep artmıştır.

Polipropilen kelimesi dilimize yabancı bir kelime olduğu için halkımız Polipropilen naylon mu yoksa başka bir malzeme mi, bunu merak etmektedir.Bkz. Polipropilen halı ne demek ?

Polipropilen halı naylon mu ?

Polipropilen halı ile naylon halı birbirine benzer olsalar da polipropilen ve naylon farklı malzemelerdir. Yani Polipropilen halı naylon değildir. Naylon halı ülkemizde polyamid halı olarak satılmaktadır.

Her ikisi de doğal olmayan ve petrolden üretilen sentetik bir malzemedir. Ancak bu iki sentetik malzemenin birbirinden farklı bazı özellikleri bulunmaktadır.

Aşağıda Polipropilen halı ve naylon halının özellikleri kıyaslanmaktadır:

Temizlik: Her iki halı türü de leke tutmaz ve temizliği zor değildir. Naylon halı emici olmaması nedeniyle çabuk kurur, leke tutmama konusunda Polipropilen halıya göre daha başarılıdır.

Fakat kimyasal maddelere karşı dirençli olması sebebiyle Polipropilen halı naylon halıya göre daha kolay temizlenebilir. Naylon halıda bazı ağartıcı ürünlerin kullanılması sorun olmaktadır.

İlgili yazı: Polipropilen halı yıkanır mı ?

Dayanıklılık: Naylon  halı Polipropilen halıya göre daha esnek olduğu için katlanmalara, bükülmelere karşı daha fazla dayanıklıdır. Bu da naylon halıyı Polipropilen halıya göre bir derece kullanışlı kılar.

Naylon halının polipropilen halıya göre dezavantajlarından birisi güneş ışığında kalması halinde zamanla solmasıdır. Polipropilen halı güneşte kalsa da renkleri solmaz. Bu nedenle açık alanlarda da kullanılabilir.

Polipropilen halının naylon halıya göre dezavantajı ise ısıya karşı çok hassas olması, yüksek ısıda hemen deforme olmasıdır. Ayrıca sürtünmenin yarattığı ısı da Polipropilen halıda siyah leke yapmaktadır.

Fiyat: Fiyat olarak Polipropilen halı ve naylon halı doğal malzemeden yapılan halılara göre daha ucuzdurlar. Polipropilen halı, naylon halıya göre biraz daha ucuzdur.

İlgili yazı: Polipropilen halı sağlıklı mı ?

Polipropilen halı nerelerde kullanılır, kullanışlı mı ?

Açıkçası para konusunda sıkıntısı olmayan kişilerin tercih edebileceği bir halı türü değildir. Eğer imkanınız var ise doğal malzemeden yapılmış halıları, eğer bütçeniz kısıtlı ise en azından yün tuşeli akrilik halıları tavsiye ederim.

Günümüzde Polipropilen halının tercih sebebi en uygun maliyete zemini örtebilme arzusudur. Kağıt üzerinde leke tutmama, dayanıklı ve ucuz olma gibi özellikleri nedeniyle ağır bassa da kullanım konforu, zerafet gibi kriterler nedeniyle ve halıların bir kere para verilip uzun süre kullanılan ürünler olması sebebiyle paraya kıyıp evlerin salonlarında, oturma odalarında daha iyi halılar tercih etmek gerekmektedir.

Polipropilen halı, yolluk, paspas, merdiven halısı ve bazı odaların boşluklarını örtmede iyidir. Bazı iş yerlerinde genellikle maksat zemini örtmek ve zemini kolay temizlemek olduğu için (ayakkabı ile girilen yerlerde Polipropilen halı temizlik açısından daha avantajlıdır) polipropilen halı tercih edilmektedir.

Batı ülkelerinde evlere ayakkabı ile girildiği için temizliği kolay olsun sıvı döküldüğünde içine çekmesin diye polipropilen ve naylon halılar fazlaca tercih edilmekte olup (batıda halı Pazar payının yüzde yetmişinden fazlası naylon ve polipropilen halıdır) ülkemizde ise anlayış batı dünyasına göre farklı olduğu için polipropilen halı evlerde fazla tercih edilmemektedir.

Küçük çocukların olduğu evlerde, lekelerin çıkarılması sorun olduğu için çocuk odalarında polipropilen halı tercih edilmektedir.