Kapat

Konsol üstüne TV konur mu ?

Anasayfa
Dekorasyon Konsol üstüne TV konur mu ?

Ev dekorasyonunda çok merak edilen konulardan biri olan konsol üstüne TV konur mu sorusuna bu makalede cevap vereceğim.

Bir mobilya mağazasındaki görevliye konsol üstüne TV konur mu diye sorarsanız muhtemelen size televizyon ünitesi modellerini tavsiye edecektir.

Televizyonun televizyon ünitesi ile birlikte dekore edilmesi şık bir görünüm sağlayacaktır ancak gerek mali durum gerekse de salondaki yer darlığı nedeniyle mobilyalar arasında bir seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Konsol üstüne TV konur mu diye soran biri aslında şunu merak ediyordur:

Yemek odası takımı ile birlikte gelen konsolun üzerine LCD televizyon koysam dekoratif bir hata yapmış olur muyum ?

Bu önemli sorunun cevabını net, samimi ve dürüst bir şekilde vermek istiyorum:

Eğer salonunuz 50 metrekare değilse ve mobilyalar konusunda zorunlu tercihler yapmak zorunda iseniz konsolun üzerine televizyon koyabilirsiniz. İsterseniz televizyonu konsolun üzerine koyabilirsiniz, isterse de konsolun bulunduğu duvara asarsınız.

Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Yemek odası takımını oluşturan konsollar yemek masasını tamamladığı için televizyonu konsolun üzerine koyarsanız bu dekoratif şıklığı ortadan kaldırmış olursunuz.

Ayrıca konsola ayna monte edildiği için ayna ile birlikte televizyon kullanılması mümkün olmamaktadır.

Konsol üstüne TV koymak şu şekilde olabilir:

Eğer salonunuz 28 metrekare veya daha az ebatlı ise salon dekorasyonunuzda şıklığı yakalamak için mobilya markalarının size dayattığı “takım” olgusunu bırakıp kendi dekorasyon anlayışınızı oluşturmanız gerekmektedir.

Çünkü yemek odası takımının parçası olan konsol işlev olarak içerisine yemek takımı koymak için tasarlanmıştır ve görünüm açısından da televizyondan ziyade yemek masasına uyumludur.

Televizyonu konsol üstüne koyabilmeniz için;

  • Ya çok amaçlı kullanıma uygun ve tek olarak satılan konsollardan alacaksınız,
  • Veya istediğiniz amaca uygun bir konsolu marangoz atölyesine yaptıracaksınız.

Genellikle uygun fiyatlı ürün satan markaların konsolları çok amaçlı kullanıma uygun üretilmektedir. Yani bir gözüne yemek takımını koyabilir, bir gözüne kitap-kırtasiye malzemelerinizi koyabilir, bir çekmecesine günlük hayatta lazım olan yara bandı, saç tokası, makas, not ajandası gibi şeyleri koyabilirsiniz.

Konsol gerekli mi ?

Konsolun gerekli olup olmadığı sizin ihtiyaçlarınız ve imkanlarınızla alakalı bir durumdur. Evlerimizde ebatları ufak ama sık kullandığımız malzemeler vardır. Konsolun çekmece ve gözleri bunları muhafaza etmek için kullanışlıdır.

Konsol satın almayı tercih etmezseniz bunun yerine çekmeceli bir dolap satın almak zorunda kalacaksınız. Öte yandan günümüzde konsol denilince akla yemek masasını tamamlayan konsol gelmekte olup bu konsola sadece yemek takımı konulmakta, diğer ufak tefek malzemeler konulmamaktadır.

Eğer salonda yemek masanız var ise yemek takımını koymak ve yemek masası şıklığını tamamlamak için bir konsola ihtiyacınız olacaktır.

Konsol mu TV ünitesi mi ?

Evde uyumadığımız ve yemek yemediğimiz zamanlar dışında vaktimizi çoğunlukla TV karşısında geçirmekteyiz. Bu nedenle dekorasyonda gözlerimizin dönük olduğu mekanın önceliğine dikkat ederiz.

TV üniteleri genellikle konsol içerir. Bu konsol sadece dekoratif bir öğe değildir, aynı zamanda televizyon kablolarını saklamaktan ev anahtarını koyduğumuz çanağı taşımaya kadar bir çok işlev üstlenir.

Öte yandan salonlarımızda genellikle yemek masası da bulunur ve misafirler için kullanacağımız (kendimiz için de kullanabiliriz) yemek takımı için bir konsol gereklidir.

Bir salonda hem yemek masasının konsolu hem de TV ünitesinin konsolu, yani iki konsol olmaz. Bunlardan birini tercih etmek zorundayız.

Yemek masasının konsolu genellikle daha baskın tercih olduğu için bazıları bunu aynı zamanda TV konsolu olarak da kullanmak niyetindedirler.

Eğer böyle bir niyetiniz var ise çok amaçlı bir konsol tercih etmelisiniz.