Kapat

Konsol mobilya ne işe yarar ?

Anasayfa
Dekorasyon Konsol mobilya ne işe yarar ?
konsol

Konsol mobilya genellikle yemek odası takımı dahilinde satılır ve misafirler için kullanılacak yemek takımlarının depolanması için kullanılır.

Konsol mobilya yemek masasını tamamlayan bir öğe olduğundan yemek masasına uyumlu olarak seçilir ve ona yakın bir yerde konumlandırılır.

konsol

Konsol mobilya ne işe yarar ?

Konsol mobilyanın birincil işlevi yemek takımının depolanması ve sergilenmesidir. Konsolun çekmeceli kısımları çatal bıçak kaşık setini koymaya, dolap kısımları ise yemek takımında yer alan tabak setlerini koymaya yaramaktadır.

Öte yandan ülkemizdeki konutların kullanım alanlarının büyüklükleri dikkate alındığında çoğu hanede sadece yemek yemeye ayrılmış bir oda bulunmadığı görülmektedir.

Bu nedenle konsol ve yemek masası gibi mobilyalar evin en çok kullanılan odası olan salona, bazen de oturma odasına konulmaktadır.

Oturma odaları ve salonların büyüklükleri bazen “takım” olarak satın alınan mobilya gruplarının arzu edilen şekilde dekore edilmesine imkan vermemektedir.

Örneğin 28 metrekareden az alan büyüklüğüne sahip salonlarda salon takımı ve yemek odası takımı birlikte yerleştirilmesi halinde yaşam alanı önemli ölçüde daralmaktadır.

Buna bağlı olarak konsol mobilyanın asli amacından farklı maksatlarla kullanımı veya konsol mobilyanın salon dışında kullanımı söz konusu olmaktadır.

Salonda konsol mobilyanın rekabet ettiği iki parça TV ünitesi ve gümüşlüktür. Küçük ebatlı salonlarda genellikle mobilyaların sorunsuz şekilde salona yerleştirebilmek için bunlardan en az birinin feda edilmesi gerekebilmektedir.

Bu durumda da işlevsel açıdan daha avantajlı olan mobilya tercih edilmektedir.

İsterseniz salonda konsol mobilya ile rekabete giren mobilyaların işlevlerine de değinelim:

TV ünitesi ne işe yarar ?

Günümüzde televizyon için bir TV ünitesi kullanmak bir ihtiyaç değildir. Televizyonların duvara asılarak kullanılması yaygındır. Televizyonlar ebat olarak inceldiği için sehpa üzerine konulduğunda devrilme riski oluşturmaktadır. (Özellikle de çocuklu ailelerde)

Ancak televizyon en fazla kullandığımız ev eşyalarından biridir ve çoğumuz salon dekorasyonunda televizyonu odak noktası olarak kullanmaktayız.

Bu nedenle televizyonla ilgili olarak kullanılan eşyaların (uydu alıcısı, televizyon kumandası) ve salonu güzelleştiren dekoratif öğelerin yerleştirildiği bir TV ünitesine ihtiyaç duymaktadır.

Gümüşlük ne işe yarar ?

Eski zamanlarda hali vakti yerinde kişiler yemeklerini gümüş takımlarda yerlerdi. Gümüş doğası itibariyle üzerinde mikrop tutmayan bir elementtir.

Her ne kadar kararması nedeniyle zaman zaman parlatılması gerekse de gümüş çatal kaşık bıçak takımları eskiden beri hem görsel hem de işlevsel olarak zengin kimselerin evlerinde bulunan yemek öğeleri olmuştur.

Şimdilerde gümüşlük olarak anılan mobilya gümüş takımların sergilenmesinden ziyade kristal bardakların, cicili tabakların ve görsel olarak dikkat çeken aksesuarların teşhir mekanı olarak kullanılmaktadır.

Konsol mu TV ünitesi mi tercih edilmeli ?

Salonda kısıtlı yerimiz var ise konsol ve TV ünitesi arasında bir tercih yapmak durumundayız. Şimdilerde her hanımın yemek takımı bulunmakta ve misafir gelince yemek masasına yakın bir konumda bulunan konsol mobilyada bunları muhafaza etmektedir.

Dolayısıyla yemek masası bulunan bir odada konsol mobilyanın bulunması şart gibidir. Öte yandan konsol içerisindeki malzemeleri seyrek aralıklarla, TV ünitesine konulan malzemeleri ise her gün kullanmaktayız.

Bu ikisi arasında tercih yapmakta zorlanıyorsak işlev birleştirmesi yapmak zorundayız. Örneğin konsola konacak malzemeleri gümüşlüğe yerleştirebilirsek konsolu iptal etme şansımız olacaktır.

Veya konsoldaki bölmelerden birini TV ünitesine koyacağımız malzemelere ayırarak TV ünitesini iptal edebiliriz.

Salon dekorasyonu yaparken salonda yemek masası olmalı mı ve konsol üstüne TV konur mu gibi sorular da gelmektedir. Bu sorulara da başka makalelerde cevap vereceğiz.

Konsol gerekli mi ?

Yemek odası takımı satın alırken elimize metreyi alıp bu takımı koyacağımız odanın ebatlarını ölçmemiz gerekmektedir. Bazen yemek odası takımını full takım olarak satın almamız alan darlığı nedeniyle mümkün olmayabilmektedir.

Bu durumda konsol gerekli mi diye kendimize sorarız. Eğer yemek takımını koyabileceğiniz başka bir mobilyanız varsa konsol gerekli olmayabilir.

Ancak daha küçük ebatlarda bir konsol almak konsol mobilyayı tamamen iptal etmekten daha iyi bir seçenek olabilmektedir.

konsol

Bazı TV üniteleri çok amaçlı kullanıma uygun konsol içermektedirler. Yer darlığı nedeniyle konsol alıp almamakta kararsızsanız bu tür bir tercih yapabilirsiniz.