Kapat

Salonda yemek masası olmalı mı ?

Anasayfa
Dekorasyon Salonda yemek masası olmalı mı ?
İstikbal Baron yemek odası takımı

Salonda yemek masası olmalı mı veya yemek masası başka bir odaya mı (örneğin oturma odası) konulmalı ?

Geniş ve çok odalı evlerde yemek odası salonda konumlandırılmamaktadır. Mutfak geniş ise yemek masası mutfakta olmakta, oda sayısı fazla ise yemek masası salondan ayrı bir odaya konulmaktadır.

Mobilya firmaları yemek masasını tek satmak yerine bir takım halinde satmayı tercih etmekte ve takım halinde satılan bu mobilyalar genellikle bir odayı dolduracak kadar işgal yer etmektedirler.

Yani yemek odası takımı satın aldığınızda salonunuz küçük ise salondaki diğer eşyalar nedeniyle sıkışık bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Salonda yemek masası olmalı mı ?

Ülkemizde ve dünyada moda trendleri salonda yemek masasının bulunmaması şeklindedir.

Öte yandan hayatın gerçekleri moda tasarımcılarının önerilerinden çok farklıdır.

İstatistiki olarak ülkemizdeki evlerin ortalama kullanım alanı 100 ila 120 m2 civarındadır. Ve genel olarak insanlar 2+1 veya 3+1 evlerde oturmaktadır.

Bu nedenle yemek masasını salona koymak çoğumuz için bir dekorasyon tarzı değil, bir zarurettir.

Özetle; Evinizde yeterli oda varsa yemek masasını salona koymak yerine ayrı bir odaya koymak daha şık olacaktır. Ancak çoğu kişinin böyle bir seçeneği bulunmamaktadır. Bkz. Yemek masasının yerine nasıl karar vermeliyiz ?

Salonda yemek masası şart mı ?

Örneğin fazla geniş olmayan bir evimiz var ve yemeği de genellikle mutfakta yiyoruz. Bu durumda salonda yemek masası bulundurmaya gerek var mı ? Daha doğrusu yemek odası takımı denilen mobilyalar grubunu satın almaya gerek var mı ?

Türk kadınları için yemek odası takımı bir evin vazgeçilmezlerindendir. Avrupa ve Amerika’da ise insanlar eğer evleri küçük ise yemek odası takımı tercih etmemekte, yemek yenecek bir masayı yeterli görmektedir.

ABD’de küçük evlerde genellikle mutfak ile salon birleşiktir. Bu yüzden mütevazi bir mutfak masası yeterli olmaktadır.

Büyük evlerde ise mutfağın genişliği salon kadardır ve ayrıca yemek yemek için ayrıca bir oda bulunmaktadır.

Bizde ise evler Batı ülkelerine göre dar hem de misafir ağırlama kültürü farklıdır. Misafiri mutfakta ağırlamak kabalık sayılmaktadır.

Bu nedenlerle evlenen çiftler evleri dar olsa dahi yemek odası takımını satın alır ve zaruret nedeniyle salona koyarak oturma grubundan kalan boşluklara sığdırmaya çalışırlar.

Çözüm nedir ?

Salonunuz küçük ise ve yemek masasını koyacak salondan başka bir odanız yok ise bunun çözümü salona küçük ebatlı bir yemek masası koymaktır. Küçük salonlar için yemek masası modelleri başlıklı makalede bu konuda bazı örnekler verilmektedir.

Eğer halihazırda yemek masanız var ise ve ona uygun bir yer bulamadıysanız salona yemek masası sığmıyor başlıklı makalemizde bu konuda bilgi bulabilirsiniz.

Yemek odası takımının içerisinde neler var ?

İstikbal Baron yemek odası örneği üzerinden yemek odası takımında neler bulunur açıklayalım:

  • Büfe
  • Büfe aynası
  • Vitrin
  • Gümüşlük
  • Yemek masası
  • 6 adet sandalye

İstikbal Baron yemek odası takımı

Bunlar birbirlerinin fonksiyonlarını tamamlayan parçalardır. Bir parça eksik olduğunda dekorasyon eksik kalmaktadır.

Bununla birlikte İstikbal Baron yemek odası takımını salona koyacaksanız ve salonda ayrıca oturma grubu da olacaksa sıkışıklık olmaması için salonunuzun en az 30-40 metrekare olması gerekmektedir.

Bkz. Oda yerleştirme teknikleri