Kapat

Leke tutmayan halı markaları

Anasayfa
Dekorasyon Leke tutmayan halı markaları
polipropilen halı

Halıda aranan özelliklerden birisi leke tutmamasıdır. Çünkü halı satın alındıktan sonra uzun süre kullanmaktayız ve çıkarılmayan bir meyve suyu lekesi veya yağ lekesi nedeniyle halı ziyan olsun istemeyiz.

Leke tutmama açısından sentetik malzemeler, yün ve pamuk gibi doğal malzemelere daha başarılıdır. Halının leke tutmaması ipliğin üretilmesi esnasında ipliğe uygulanan kimyasal işlemlerle ve halının sık dokunmasıyla sağlanmaktadır.

Kısacası bir halı ne kadar sentetikse ve kimyasal işleme tutulmuş ise ve ne kadar sık dokunmuş ise o kadar leke tutmama konusunda başarılı olmaktadır.

Bu nedenle eğer leke tutmayan halı alıyorsanız, halının markasından ziyade malzemesine dikkat etmelisiniz.

Leke tutmayan halı markaları

Bir halının pahalı ve kaliteli olması leke tutmayacağı anlamına gelmemekte olup tam tersine ucuz sentetik halılar pahalı ve gösterişli halılara göre leke tutmama konusunda daha başarılı olmaktadır.

Avrupa ve Amerika’da evlere ayakkabı ile girilmesi yaygın olduğundan halı seçiminde aranan ilk şart o halının kolay temizlenebilmesi ve leke tutmamasıdır.

Ülkemizde ise estetik kaygılar hala ön plandadır ve halı markaları renk ve desen gösterişine daha çok önem vermektedirler.

İkea

İkea bir dünya devi olsa da ülkemizin popüler halı markalarından birisi değildir. Bununla birlikte eğer tercihiniz halının leke tutmaması ise bu konuda en fazla ve en uygun fiyatlı seçenekler İkea’da bulunmaktadır.

İkea’nın tarzı bizim geleneksel tarzımızla fazla örtüşmese de (İkea halı modelleri genelde sade ve gösterişsiz modellerdir) modern çizgileri barındırması ve leke tutmama konusunda başarılı olması nedeniyle kolay temizlenebilir ve leke tutmayan halılar için öncelikli tercihiniz İkea marka halılar olmalıdır.

Brillant

Brillant’ı bir perde markası olarak biliriz ama leke tutmayan halı konusunda da başarılı bir markadır. Tercih edeceğiniz halı hem leke tutmasın hem de gösterişli olsun istiyorsanız Brillant markasını düşünebilirsiniz.

Merinos

Merinos oldukça köklü bir marka olup bu markayı ünü saman alevi gibi parlayıp sönen halı markalarla karıştırmayınız. Yıllardır bir çok malzemeden halıyı başarı ile üreten Merinos markasının leke tutmayan halı modelleri de bulunmakta olup her cebe göre çeşitleri de vardır.

Dinarsu

Köklü firmalardan bir diğeri de Dinarsu olup, bu marka leke tutmayan duvardan duvara halılar, yolluklar ve çim halılar konusunda oldukça başarılıdır.

İda Home Decor

İda Home Decor halının ürünleri genel olarak leke tutmama konusunda başarılı olup fiyat/performans yönüyle de seçenek listesinde bulunması gerekir.

Yukarıda sayılanların haricinde bir çok marka daha leke tutmayan halı konusunda başarılı olup çok uygun fiyatlara da leke tutmayan halı satın alabilirsiniz.

İlgili yazı: Leke tutmayan halı tavsiye