Kapat

Jel tabanlı halı ne demek?

Anasayfa
Dekorasyon Jel tabanlı halı ne demek?
Jel tabanlı halı kullananlar

Antrede kullandığımız yolluklar, paspaslar, çabuk kirlenen çocuk odalarında kullanılan oyun halıları, banyo halıları gibi halılarda aradığımız en önemli özellik kaymaması ve kolay temizlenebilir olmasıdır.

Jel tabanlı halılar kaydırmaz, kolay temizlenir hatta çamaşır makinasına bile atılabilir. Bu özellikleri nedeniyle oldukça kullanışlı olmaktadır.

Jel tabanlı halı ne demek?

Jel tabanlı halıların zeminle temas eden kısmında sentetik jel ile hazırlanan fabrikasyon bir malzeme bulunur. Jel denilen bu sentetik malzemenin tutunma özelliği oldukça fazla olup tutunmasını artırmak için ayrıca dot taban teknolojisi kullanılır.

İlgili yazı: Dot tabanlı halı ne demek ?

Halının tabanındaki malzeme kimyasal bir madde olmakla birlikte parçaları ağız yoluyla alınmadıkça sağlığa bir zararı yoktur. Yani normal halılara kıyasla sağlığa ekstradan zararlı bir özelliği yoktur.

Jel halılar genellikle ucuz ve uygun fiyatlı ürünlerdir. Fiyatının uygun olması nedeniyle yoğun şekilde tercih edilmektedir.

Jel tabanlı halılar toz, kir, pislik çekme ve leke tutma açısından klasik halılara göre daha avantajlıdır ve kolay temizlenir. Bu nedenle çabuk kirlenen zeminlerde jel halılar ideal seçimlerdir.

Jel halıların bir eksi yönü temizliğinde hassas davranılmadığında kaydırmazlık özelliğinin azalması ve dot tabanının dökülmesidir.

İlgili yazı: Dot tabanlı halı dökülür mü ?

Dot tabanlı halı dökülür mü ? başlıklı makalemde bu tür dökülme sorunlarının yaşanmaması için nasıl temizlenmesi gerektiği anlatılmaktadır.

Kaymaz tabanlı halılar sadece jel taban halılardan ibaret değildir. Lateks taban halılar hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Jel tabanlı halı özellikleri

Kaydırmaz özelliktedir. Bununla birlikte yıkandıkça ve zaman geçtikçe bu özelliğinde azalma olabilir.

Jel malzemesi sentetik bir malzeme olup güneş ışığı, yüksek sıcaklık ve çamaşır deterjanlarına karşı duyarlıdır. Bu nedenle yıkama 30 dereceyi geçmeye sade/sabunlu su ile yapılmalı ve gölgede kurutulmalıdır.

Jel tabanlı halıları çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz fakat yıkadıkça ömrü azalır. Jel halıları gerekmedikçe çamaşır makinasında yıkamayınız.

Jel tabanlı halıların 20-30 yıkamalık ömrü vardır.

Jel tabanlı halıların markaya göre kalite farklılıkları vardır. Bazı jel halılar çabucak özelliğini kaybedebilirler. Bazıları ise daha uzun süre dayanırlar.

Jel tabanlı halılar genellikle şık görünümlü fakat ince halılardır. Bu nedenle internetten satın almak yerine kalınlığını ve kalitesini kontrol edebileceğiniz bir mağazadan alınız.

Jel tabanlı halı fiyatları

Jel tabanlı kesme halı alacaksanız metrekare fiyatları 35-50 TL civarındadır. Eğer özel ölçülü isterseniz 40-70 TL arası metrekare fiyatları vardır.

İLGİLİ YAZILAR:

Lateks taban nedir ?

Halıda PVC taban nedir ?