Kapat

Dot taban halı dökülür mü ?

Anasayfa
Dekorasyon Dot taban halı dökülür mü ?
Dot taban halı dökülür mü

Kaymaz halı satın alanlar, halı tabanının dökülmesi, çatlaması endişesi yaşamaktadırlar. Bu makalede Dot taban halı dökülür mü ? sorusuna cevap vereceğim.

Kaymaz dot taban halı ne demek ?

Kaymaz tabanlı halı türlerinden birisi dot tabanlı halılardır. Bu halı türüne dot tabanlı halı denilmesinin sebebi halı tabanında noktalama yöntemiyle oluşturulan pürüzlü desenlerin olmasıdır.

Dot tabanın özel sentetik dokusu ve noktalama desenlerin yarattığı sürtünme gücü sayesinde dot tabanlı halılar kaymazlık özelliği kazanmaktadır. Daha fazla bilgi için bkz. Dot tabanlı halı ne demek ?

Dot taban halı dökülür mü ?

Dot taban halı eğer kalitesiz bir markanın halısı ise ve temizliği uygun şekilde yapılmadıysa tabanında dökülmeler olabilmektedir.

Dot taban halı temizliği şu şekilde yapılır ?

Dot taban halılar leke tutmaz özellikte olduğu için sabunlu suya batırılmış bez ile sildiğinizde üzerindeki lekeler kolayca çıkacaktır. Ağartıcı içerikli bir temizlik ürünü kullanmanıza gerek yoktur. Halı şampuanı kullanabilirsiniz.

Eğer ağartıcı özellikte bir temizlik ürünü veya sıcak su kullanırsanız dot taban deforme olabilir, dökülebilir. Su ılık veya oda sıcaklığında olması gerekir.

Dot taban halılar ince olduğu için ebatları küçük ise çamaşır makinasında da yıkanabilir. Çamaşır makinasında yıkanacaksa 30 derece hassas programa ayarlanmalı, sıkma olmamalı ve çamaşır deterjanı yerine sabun tozu kullanılmalıdır.

Dot halılar kururken direk güneşe maruz kalırlarsa dökülme yapabilmektedir. Bu nedenle gölgede kurutulması gerekir.

Eğer dot taban halınız iyi bir marka ise ve yukarıda anlatılan şekilde yıkama-kurutma işlemini yaparsanız dökülme sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

Ancak her durumda, siz uygun şekilde temizliğini yapsanız dahi dot tabanlı halıların yaklaşık 20-30 yıkamalık ömrü bulunmakta, belli bir sayıda yıkandıktan sonra özelliğini kaybederek dökülmeye başlamaktadır.

Dot tabanlı halıların halı yıkama makinesiyle yıkanması tavsiye edilmemektedir. Halı yıkama makineleri vakumlama yöntemi ile temizlediğinden dot tabanlı halıyı deforme edebilmekte, dökülme sorunlarına yol açabilmektedir.

Altı dökülen halı ne yapılır ?

Maalesef dot taban halının altı dökülmeye başladıktan sonra bunun tamiri bulunmamaktadır. Altı tamamen dökülüp kaydırmazlık özelliği gidince dot tabanlı halına taban örtüsü koyduğunuz zaman yine eskisi gibi kaydırmayacaktır.

Kaydırmazlık sağlayan taban örtüleri oldukça uygun fiyatlara satılmakta olup özelliği kaybolmuş dot tabanlı halıları bu şekilde kurtarabilirsiniz.

İlgili yazı: Dot taban halı kullanışlı mı ?