Kapat

10 m2 yatak odası nasıl döşenir ?

Anasayfa
Dekorasyon 10 m2 yatak odası nasıl döşenir ?
10 m2 yatak odası

Sadece 10 m2 kullanım alanına sahip yatak odası nasıl döşenir ? Bunun için öncelikle ezberleri bozmak gerekir:

Standart bir yatak odasında neler bulunur:

  • Yatak
  • Gardrop
  • Makyaj masası
  • Komodinler
  • Halı
  • Perde
  • Aydınlatma elemanları
  • Çeşitli aksesuarlar

Eğer yatak odanız sadece 10 m2 ise bir mobilya mağazasında yatak odası takımı satın aldığınızda yatak odanıza satın aldığınız bazı ürünler sığmayacaktır. Dolayısıyla 10 m2 yatak odasını hem kullanışlı hem de ferah bir şekilde döşemek için satın alma ezberlerimizi bozmamız gerekiyor.

Mesela gardrobu hazır değil de odaya göre marangoza yaptırmak gerekebilir. Marangozun özel olarak imal edeceği gardrop fiyat olarak hazır ürünlere göre tuzluya gelebilir ama kullanmayacağınız ürünleri satın almadığınızda paradan tasarruf etmiş oluyorsunuz.

10 m2 yatak odası nasıl döşenir ?

10 m2 yatak odasını döşerken bazı altın kurallara dikkat etmek gerekir:

Yatak odanızı ölçün

Dar yatak odalarında her bir santimetrekarenin değeri olduğu için eşya satın almadan önce yatak odanızı ölçmeniz ve eşya konulacak yerleri belirlemeniz gerekmektedir.

Eşyaları yerleştirirken hem mobilya ebatlarını hem de mobilyalar arasındaki boşlukları iyi hesaplamalısınız.

10 m2 yatak odasına gardrop ve yatağın sıkıntısız bir şekilde sığması gerekiyor. Yatak odasının ölçümünü yaptıktan sonra öncelikle bunların yerlerini belirliyoruz.

Yatak odasının kare mi yoksa ince uzun mu olduğu önemlidir. Eğer yatak odası hem 10 m2 hem de eni dar ise gardrobu yatağın kenarına konumlandırmak uygun olmaz. Belki aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yatağın baş tarafına gardrop yaptırmayı düşünebiliriz.

Dar yatak odası gardrop modelleri

10 m2 yatak odasının eni ile boyu yakın uzunlukta olmakla birlikte yatağımız iki kişilik olacaksa gardrop ve yatak arasındaki mesafeyi tutturmak amacıyla aşağıdaki resimdeki gibi normalden daha ince bir gardrop tercih edebiliriz.

Dar yatak odası gardrop modelleri

10 m2’lik yatak odasında mutlaka kapısı sürgülü gardrobu tercih etmeliyiz. Aksi takdirde yatak ile gardrop arasında daha geniş mesafe bırakmak gerekecektir. Yatak ile gardrop arasında 70-80 santimetrelik bir mesafe olmalıdır. Zorunluluk durumunda bu mesafe 60-65 santimetreye düşebilir. Yerleşim planı hazırlarken bunlara dikkat ediyoruz.

Şimdilerde insanlar yatak odasına televizyon koymak istemektedirler. Televizyonlar eskisi gibi tüplü olmadığı, duvara asılabildiği için 10 m2 yatak odasına dahi televizyon konulabilmektedir. Ancak yatak ile televizyon arasındaki mesafeye dikkat etmek gerekmektedir.

10 m2 yatak odası nasıl döşenir

Yatak başlığı ile televizyon arasındaki mesafenin 2,60 m’den az olmaması gerekmektedir. Televizyonun yerden yüksekliği de 1,20 ile 1,40 santimetre civarında olmalıdır.

Peki yatağın ölçüsü ne olmalı ? Eğer yatak odası sadece 10 m2 ise ve çift kişilik yatak olacaksa 1,40 x 1,90 ebatlarında bir yatak gerekmektedir.

Bundan daha küçüğü kullanışsız olur, daha büyüğü ise sığmayabilir.

Gardrop seçimi

10 m2’lik bir yatak odasına komodin, şifonyer, boy aynası, makyaj masası gibi parçaları sığdıramama ihtimalimiz yüksektir. Bu nedenle gardroba yüklenen işlevler artacaktır. Dar yatak odası gardrop modelleri başlıklı makalede bu konuda örnekler verilmektedir.

Gardrop seçiminde birkaç basit ama önemli kriterimiz bulunmaktadır:

Birincisi yatak odasının hacminden maksimum derece faydalanabilmek için gardrobun tavandan tabana olması gerekmektedir. Ayrıca gardrobun kenarlarında atıl alanlar olmayacak ve yatak-kapı-pencere gibi unsurlarla belirli mesafeleri koruyacak şekilde bir yerleşim olmalıdır.

Gardrobun kapısının sürgülü olması gerekir. Kapısız, yani açık gardrop da tercih edilebilir. Açık gardroplar, nem, dolap kokusu gibi negatif faktörlere karşı da iyidir.

Gardrobun kapısı aynalı olursa ayna için başka bir yer aramaya gerek kalmayacaktır. Giyinirken zamanı tasarruflu kullanmak için de aynanın gardroba yakın olması gerekir.

Yatak yerleşimi

10 m2 yatak odasında en büyük sorunlardan birisi yatağın yerleşimidir. Çünkü eninde de koysanız, boyuna da koysanız geriye kalan alan efektif kullanım alanı olmaktan çıkabilmektedir.

Küçük yatak oda dekorasyonu püf noktaları

Bunun çözümü yatak ebatlarını minimumda tutmak, gerekirse yatak başlığını iptal etmek ve yatağı duvara yaslamaktır. 10 m’lik yatak odalarında yatağın her iki tarafından boşluk vermek genelde imkansızdır. Bu nedenle yatağın bir tarafını duvara yaslayarak diğer taraftan geçiş mesafesini ayarlamak daha uygun olmaktadır.

Açık renkleri tercih ediniz

Renk seçiminde açık renkleri kullanmak alanı daha ferah göstermektedir. Açık renkler ışığı yansıttığı için aydınlatma elemanlarının işini de kolaylaştırmaktadır.

10 m2 yatak odası

Dekorasyonda güneş ışığından maksimum olarak faydalanmak hedeflenmelidir. Bunu teminen pencere hizasını açık bırakmak, mobilyalar ile güneş ışınlarını kapatmamak gerekir.

Dikey çizgiler odayı yüksek gösterir

10 m2’lik yatak odası, açık söylemek gerekirse dar bir yatak odasıdır. Odayı daha ferah göstermek için bir miktar illüzyona ihtiyacımız olacaktır. Dekorasyonda dikey çizgiler kullandığınızda oda yüksekliği daha fazlaymış gibi algılanacaktır.

10 m2 yatak odası

Ranza neden olmasın ?

Eğer 10 m2’lik yatak odası çocuklarınızın odasıysa onlara daha fazla oyun alanı bırakmak için tekli yatak yerine ranza kullanabilirsiniz. Şık duvar kağıtları ile ranzanın neden olabileceği koşuş havasından kurtulmuş olursunuz.

10 m2 yatak odası

Duvarlardan maksimum derecede yararlanın

Dekorasyonda çeşitli aksesuarlar ile odayı kişisel zevklerimize göre döşemek önemlidir. Fakat dar odalarda taban alanı kıymetli olduğu için zemine ekstra dekoratif öğeler koymak odayı daraltmaktadır.

Bunun yerine duvarları dekore etmek gerekir. Şık duvar kağıtları, aydınlatma elamanları, raf sistemleri bize bu konuda yardımcı olacaktır.

10 m2 yatak odası

İsterseniz yukarıdaki resimde görüldüğü gibi basket potası bile koyabilirsiniz.

Küçük yatak odası dekorasyonu püf noktaları başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.