Kapat

Dot taban halı kullanışlı mı ?

Anasayfa
Dekorasyon Dot taban halı kullanışlı mı ?
dot taban halı

Halının kaymaması için geliştirilen dot taban teknolojisi sayesinde ince ve hafif halılarda yaşanan kayma sorunlarının büyük ölçüde üstesinden gelinebilmektedir.

Dot taban halılar, jel, keçe ve lateks gibi farklı malzemelerden üretilebilmekte olup dot taban halıların ortak özelliği halı tabanında sürtünmeyi artırmak üzere nokta şeklinde desenler olmasıdır.

Bilindiği üzere pürüzsüz yüzeyler kolay kaymaktadır. Eğer halı ağır değilse bu kayganlık artmaktadır. Halı tabanında bulunan nokta şeklinde desenler halıya kaymazlık özelliği kazandırmaktadır.

Çocuklu ve trafiği yoğun ailelerde dot tabanlı yolluk ve paspaslar oldukça kullanışlı olmaktadır.

Dot taban halı kullanışlı mı ?

Dot taban halılarla ilgili endişeler, dot tabanın dökülmesiyle ilgili olmaktadır. Bir çok kullanıcı dot taban halının bir süre sonra kum gibi döküldüğünden şikayet etmektedir.

Dot taban halılar farklı malzemelerden ve farklı kalitelerde üretilebilmekte olup temizliği uygun şekilde yapılmazsa bazı dot taban halılarda dökülme sorunu yaşanabilmektedir.

İlgili yazı: Dot taban halı dökülür mü ?

Eğer kaliteli bir dot taban halı satın aldıysanız ve temizliğini talimatlara uygun şekilde yaparsanız 30 yıkamaya kadar dot taban halıda dökülme sorunu yaşanmamaktadır. Dot taban halının temizliğinin nasıl yapılacağı  Dot taban halı dökülür mü ? başlıklı makalede açıklanmıştır.

Dot tabanlı halılar aynı zamanda leke tutmaz özellikte olduğundan temizliği kolay olmaktadır.

Dot tabanlı halıların diğer bir artısı ise hafif olmalarıdır. Hafif halılar kolay taşınabilmekte, eğer küçük ebatta iseler çamaşır makinasında yıkanabilmektedirler.

Özetle dot tabanlı halılar, eğer yolluk, paspas ve çocuk odası halı olarak kullanılacaksa epey kullanışlıdırlar.

Bununla birlikte eksileri de vardır.

Dot taban halıları dezavantajları

Uygun şekilde temizlenmezlerse dökülme yaparlar.

20-30 yıkama sonrasında kaydırmazlık özelliğini kaybederler

İnce oldukları için yalıtım açısından yetersiz kalabilirler.

Dot taban halı almak yerine normal bir halının altına non slip veya halı tabanı örtüsü denilen bir malzeme de kullanabilirsiniz. Böylece yıkama işleminden sonra dot taban dökülecek endişeniz kalmayacaktır.

İlgili yazı:Dot taban halı ne demek ?