Kapat

Tiktok çevrimiçi olduğunu nasıl anlarız ?

Anasayfa
Sosyal Ağlar Tiktok çevrimiçi olduğunu nasıl anlarız ?
Tiktok çevrimiçi olduğunu nasıl anlarız

Birisinin o anda Tiktokta çevrimiçi olup olmadığını anlamak mümkün mü ? Aslında bu mümkün ama Tiktok size bu bilgiyi doğrudan vermemektedir. Neden vermediğini de aşağıda anlatacağım.

Çoğu sanal platformda üyelerin o an çevrimiçi mi değil mi anlamak mümkündür. Çevrimiçi üyeler yeşil veya mavi gibi renklerden belli olurken çevrimiçi olmayan kişiler ise gri veya kırmızı gibi renklerden belli olur.

Birinin o sırada online olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Çünkü aksi takdirde boşa yazışma yapmış olursunuz, o an bir şey soracaksanız, cevabını hemen alamazsınız.

Bu nedenle sanal dünyada web siteleri üyelerinin çevrimiçi olup olmadığını belirtirler ki üyeler arası iletişim kolaylaşsın. Bazı yerlerde ise çevrimiçi olup çevrimdışı göstermek için özel üyelik gerekir.

Tiktok’ta ise bu durum tamamen farklıdır. Bir üye çevrim içi ise ve çevrim dışı ise profilinde bunu ayıracak bir simge olmadığından bunu merak edenler boşa merak ederler.

Peki Tiktok üyelerinin çevrimiçi veya çevrimdışı olduğunu gizliyor ?

Bu konuda Tiktok Topluluk Kuralları’nı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Benim bu konuda yorumum şu şekildedir:

Sosyal medyada rahatsız edilme sorunu yaygındır. Takipçisi fazla birisinin online olduğunu görenler hemen iletişime geçme arzusunda oldukları için mesaj yağmuruna tutarlar.

Bu durum insanları rahatsız eder. Birinin çevrimiçi olduğunu gizlemek bu tür spam mesajları engellerken aynı zamanda da canlı yayınları teşvik etmektedir.

Yani Tiktok diyor ki, “İnsanları DM ile rahatsız etme, canlı yayın açarsa, oradan iletişime geç!”

Tiktok’un insanları canlı yayın yapmaya teşvik eden unsurlardan birisi insanların canlı yayında birbirine hediyeler göndermesi ve bu hediye paralarının çoğunun Tiktok’a kalmasıdır.

Tiktok hediye puanı hesaplama başlıklı makalemde bu hediye ticaretinin nasıl döndüğü hakkında bilgiler vermiştim.

Ayrıca Tiktok müdavimleri genelde yaşı küçük kimseler oldukları için, taciz, istismar, dolandırıcılık gibi şeyleri önleme adına Tiktok insanların çevrimiçi olduğunu gizlemektedir.

Sanal ortamda birini mesajla taciz etmek, bir şeyler yaptırmaya çalışmak gibi şeyler siber zorbalık olarak tanımlanmakta olup Tiktok üyelerinin çevrimiçi olduğunu gizleyerek siber zorbalık hadiselerini azaltmayı hedeflemiştir.

Tiktok’ta birinin çevrimiçi olduğunu nasıl anlarız ?

Tiktok üyelerinin çevrimçi olduğunu söylemediği gibi son görülme zamanını da bildirmez. Dolayısıyla birinin Tiktok’ta çevrimiçi olup olmadığını anlamak için bizim dedektif gibi çalışmamız gerekmektedir.

Yöntem 1: Doğrudan mesaj atmak

O kişinin profiline gittikten sonra mesaj seçeneğine basıyoruz ve mesaj atıyoruz. Eğer hemen cevap verirse çevrimiçi demektir.

Yöntem 2 :Etkileşimlerini kontrol etmek

Tiktok’ta başka birinin hangi videoları beğendiğine dair bir bilgi size gelmez. Ama sizin videolarınızı beğeniyorsa o başkadır. Eğer sizin videolarınızı beğenmişse bu bildirim olarak gelir.

Bildirimlerinizi kontrol ettiğinizde kısa bir süre önce videolarınızı beğenmiş veya yorum yapmış ise halen çevrimiçi olma ihtimali yüksektir.

Yöntem 3 :Canlı yayınlarını kontrol etmek

Tiktok’a giren kişiler vaktinin büyük bölümünü kendine önerilen videoları izlemek ve beğenmekle geçirse de zaman zaman canlı yayın da açarlar. Birisi Tiktok canlı yayınında ise demek ki çevrimiçidir.

Birisinin Tiktok’ta çevrimiçi olduğunu anlamak hakikaten zordur. Fakat Tiktok’un siber zorbalığı önleme adına çevrimiçi üyeleri göstermemesini destekliyoruz.

Tiktok ta son görülme var mı ?

Tiktok ta son görülme diye bir şey yoktur.