Kapat

Vimesa ne için kullanılır

Anasayfa
Sağlık Vimesa ne için kullanılır
Vimesa ne için kullanılır

Vimesa bir ilaç olmayıp gıda takviyesi grubuna girmekte ve eczanelerin yanı sıra internet üzerinden de satılmaktadır. Peki Vimesa ne için kullanılır ?

Vimesa nedir ?

Vimesa probiyotik üründür. İçeriğinde iki adet yararlı bakteri kültürü, bakteri kültürlerinin beslenip üremesi için besleyici madde ve ürünün faydalarını desteklemek üzere geleneksel bitkisel tedavide de kullanılan turna yemişi özü bulunmaktadır.

Piyasada ortalama 65 TL fiyatlarla satılan 30 kapsüllük Vimesanın içeriği şudur:

  • Lactobacillus rhamnosus 7 milyar cfu
  • Lactobacillus acidophilus 3 milyar cfu
  • Fruktooligosakkarit 50 mg
  • Vaccinium macrocarpon 120 mg

Lactobacillus rhamnosus

Lactobacillus rhamnosus probiyotik grubu dost bakteridir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu parçalar. Bu yüzden süt alerjisi olan kişilere verilir.

Bu bakteri ayrıca ishal, huzursuz bağırsak sendromu, gut gibi hastalıklarda etkilidir. Ağız içinde üreyen mikropları kırar.

Bu bakteri ayrıca zayıflamaya yardımcı olur ve şeker hastalığı için de kullanılır.

Lactobacillus acidophilus

Yoğurt ve turşuda bulunan bir bakteridir. Laktoz intoleransı ve sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Mikropların sevmediği asidik bir ortam oluşturduğu için vücut için faydalıdır.

Lactobacillus acidophilus’un depresyon tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Lactobacillus acidophilus ayrıca Candida mantarı, huzursuz bağırsak sendromu gibi sorunlar için de kullanılır.

Fruktooligosakkarit

Bakterileri besleyen karbonhidrat bazlı bir maddedir.

Vaccinium macrocarpon

Turna yemişi bitkisidir. Kuzey Amerikada yetişir. Bu bitkinin kızılcığa benzer meyveleri idrar yolu enfeksiyonu, ishal, mide-bağırsak problemleri ve şeker hastalığına iyi gelmektedir. Bu bitki ayrıca bol miktarda C vitamini içerdiği için iskorbüt hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Helicobacter pylori denilen ve mideyi tahrip eden bir bakteri türü vardır. Vaccinium macrocarpon Helicobacter pylori bakterisini mideden atmak için de kullanılır.

Vimesa ne için kullanılır ?

Vimesanın en yaygın kullanım alanı mide ve bağırsaklarla alakalı sorunlardır. Kronik olarak kabızlık, ishal, şişkinlik yaşayan veya huzursuz bağırsak sendromu bulunan kişilerin muhtemelen bağırsaklarında yeterli dost bakteri bulunmamaktadır.

Vimesa bir probiyotik ürün olup bağırsaklardaki mikroorganizma dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda yeterli düzeyde yararlı bakteri kültürü oluştuğunda bunlar mantar ve zararlı bakterileri kovacak dolayısıyla zararlı mikroorganizmaların meydana getirdiği toksik atıkları da azaltacaktır.

Vimesa bir aylık veya iki aylık kullanım sonucunda ishal, kabızlık ve diğer bağırsak şikayetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Bağırsaklardaki yararlı bakteriler besinleri parçalamaya yararlı olduğu için süt alerjisi, fıstık alerjisi gibi alerji sorunları da azaltacaktır.

Vimesanın diğer bir kullanım alanı idraryolu enfeksiyonudur. Probiyotikler yararlı bakterileri artırırken yararlı bakterilerin oluşturduğu asidik ortam zararlı bakterileri rahatsız eder ve öldürür. Bu yüzden vimesa idraryolu enfeksiyonu veya bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonları tedavi etmede kullanılır.

Yukarıda sayılanlara ilave olarak Vimesa karaciğer hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklarda asıl tedaviye destekleyici olarak kullanılır.

Ayrıca kısmen zayıflamaya etkisi de bulunmaktadır.