Kapat

Reflor ishali kesmedi

Anasayfa
Sağlık Reflor ishali kesmedi
reflor

İshal için Reflor kullanılmasına rağmen şikayetlerde düzelme sağlanmadıysa bunun sebepleri şunlardır:

  • Reflor kullanım talimatına uygun şekilde kullanılmamıştır
  • Reflor’un etkisini göstermesi için biraz daha zamana ihtiyaç vardır
  • Hastanın şikayetleri Reflor’un çözebileceği türden değildir.

Reflor nedir nasıl işlev görür ?

Reflor bağırsak sorunlarına iyi gelen Saccharomyces boulardii mantarının kültüründen oluşmaktadır. Bu mantar kültürü Reflor markası ile kapsül ve şase formları ile satılmaktadır.

Reflor ağızdan alınır. Bağırsaklara kadar ulaşan Saccharomyces boulardii mantar kültürü burada koloni kurar. Bu mantar türünün salgıladığı sıvılar çoğu zararlı bakteri türü için zehirleyicidir.

Bu nedenle Saccharomyces boulardii mantar kültürü bağırsaklara yerleştikten sonra enfeksiyona neden olan zararlı bakterilerin bağırsaklara tutunması zorlaşır ve önemli bir kısmı da ölür.

İshalin sebebi genellikle virüs ve zararlı bakterilerin bağırsaklarda aşırı çoğalıp enfeksiyona neden olmasıdır. Bu enfeksiyon nedeniyle bağırsakların besin maddelerini emen kısımları geçici olarak işlevsiz kalır. Buna bağlı olarak besin içerikli maddeler bağırsaklarda fazla kalmayarak hızla dışarı atılır. Buna ishal diyoruz.

Reflor kullanılmaya başlandığında bize düşman olan mikropları öldüren bir mantar kültürünü bağırsaklara almış oluyoruz ve bu mantarın yapmış olduğu zararlı mikrop temizliği sayesinde bağırsak enfeksiyonunu, dolayısıyla da ishal şikayetlerini durdurmuş oluyoruz.

Reflor ishali kesmedi ise sebepleri;

Eğer Reflor ishali kesmedi ise öncelikle Reflor’u kullanma talimatına uygun şekilde kullandığının sorgulanması gerekir.

Bu konuda yapılan hatalardan birisi Reflor’un düzensiz kullanılması veya doktor tavsiyesi dışında bir dozda kullanılmasıdır.

Örneğin günde iki kez 250 mg’lik kapsül kullanması gereken bir kişi günde bir kere Reflor alırsa veya bir gün kullanıp diğer gün kullanmazsa yeterli etkiyi göremeyecektir.

Reflor’un etki göstermesi için Saccharomyces boulardii’nin bağırsaklarda koloni kurabilmesi ve bu koloninin düzenli olarak ağızdan alınan mantar kültürü ile beslenmesi gerekir. Eğer Reflor düzensiz veya yetersiz dozda kullanılırsa yeterli fayda görülemeyecektir.

Saccharomyces boulardii’nin bağırsaklarda koloni kurma sürecini tamamlaması için ortalama olarak üç gün geçmesi gerekmekte olup ishal için beş gün veya on gün düzenli Reflor kullanılması gerekmektedir.

İshal şikayetlerinin altında yatan bir çok sebep bulunmaktadır. Bunların bir çoğu bağırsaklarda zararlı mikrop üremesi ile ilgilidir ve Reflor kullanımı bu tür ishalleri kesmede etkilidir.

Ancak Reflor her türden ishale çare değildir. Reflor kullanınca ishal duracak garantisi bulunmamaktadır.

Eğer Reflor kullandığınız dönemde aynı zamanda antifungal yani mantar ilacı kullanıyorsanız mantar ilacı Reflor’un etkisini azaltmış olabilir.

Reflor’u çay, kahve veya sıcak yemek ile birlikte aldığınızda da etkisi azalacaktır. Kullanım talimatında sıcak içecek ve yiyeceklerle birlikte Reflor alınmaması gerektiği belirtilmektedir.

Aynı şekilde Reflor’u gazlı içeceklerle veya alkollü içeceklerle Reflor alınması uygun değildir.